Přejít k obsahu

Maloobchod – říjen 2021

  • Statistiky
  • Hospodářská odvětví
  • Obchod
  • Krátkodobé statistiky obchodu

Maloobchodní tržby (kromě motorových vozidel, očištěno o kalendářní vlivy) se oproti loňskému říjnu zvýšily o 7,2 %. Ve srovnání s letošním zářím byly o 1,4 % vyšší. Meziroční srovnání částečně ovlivňuje nižší základna loňského října, kdy byl omezen prodej v části maloobchodu (s platností od 22. října) a také byl omezen volný pohyb osob. Letos v říjnu žádná opatření zaměřená na obchodníky neplatila.

Důvěra spotřebitelů v říjnu dál klesala. Respondenti více očekávali zhoršení celkové ekonomické situace a skeptičtější byli ohledně své vlastní finanční situace. Nejvyšší v historii zjišťování byl podíl spotřebitelů očekávajících další růst cen. Důvěra obchodníků naopak vzrostla. Více jich hodnotilo celkovou ekonomickou situaci jako dobrou. Na druhé straně se ale zhoršila jejich očekávání ohledně vlastní ekonomické situace v nejbližších měsících.

Loňské omezení provozu cílilo hlavně na prodejny s nepotravinářským zbožím a nízká základna se tak projevila na letošním přírůstku. Oproti loňsku byly tržby za nepotravinářské zboží reálně vyšší o 11,9 %. Loňské omezení volného pohybu osob je patrné na výrazném letošním přírůstku prodeje pohonných hmot, který se reálně zvýšil o 15,0 %. Tržby za potraviny v říjnu meziročně klesly o 1,7 %.

Vliv nízké srovnávací základny byl vidět na většině obchodu s nepotravinářským zbožím. Nejsilněji se zvýšily tržby v prodejnách s oděvy a obuví (39,4 %, kalendářně neočištěno), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (21,8 %) a s kosmetickými a toaletními výrobky (15,1 %). Výrazný byl v říjnu i přírůstek prodejů výrobků pro domácnost (o 10,2 %), na který se loni vztahovaly některé výjimky ze zákazu prodeje, a tržeb za počítačové a komunikační zařízení (9,1 %), kde při loňské podzimní vlně byli prodejci více připraveni na přechod k online a zásilkovému prodeji. Samotný prodej prostřednictvím internetu byl meziročně vyšší o 3,7 %, což ale bylo nejnižší tempo od roku 2012.

Tržby v maloobchodě v EU byly v říjnu meziročně vyšší o 2,3 %. Také v EU se na meziročním srovnání projevuje u části zemí nižší srovnávací základna loňského října, což vysvětluje prudký nárůst maloobchodních tržeb ve Slovinsku (34,3 %), v Polsku (12,4 %) či v Estonsku (11,0 %). Zároveň v části zemí EU maloobchodní tržby za loňským říjnem zaostávaly. Prodeje nejvíce klesly v Německu (-2,8 %), Lotyšsku (-2,3 %) a Irsku (-1,9 %). Nižší byly i tržby v Rakousku, Dánsku, Finsku a Španělsku. Oproti letošnímu září se maloobchodní tržby v EU zvýšily o 0,3 %. Prudce se zvedly tržby ve Slovinsku (13,0 %) a výrazný přírůstek měly i v Portugalsku (2,3 %) a Dánsku (2,2 %). Velká část zemí EU ale v maloobchodě vykázala v říjnu spíše stagnaci nebo pokles – propadl se maloobchod v Lotyšsku (-5,4 %), Rakousku (-2,8 %) nebo Estonsku (-2,6 %). Z našich sousedů se maloobchodní tržby oproti září snížily i na Slovensku (-1,5 %) a v Německu (-0,3 %). Naopak v Polsku vzrostly o 1,6 %.

V říjnu meziroční domácí růst spotřebitelských cen opět prudce zrychlil na 5,8 %, což bylo nejvíce od října 2008. Zrychlení bylo ovlivněno především vyššími cenami bydlení a také dopravy (pohonných hmot i automobilů), vliv mělo i posílení růstu cen alkoholických nápojů a tabáku. Silně se zvyšovaly ceny odívání a obuvi i bytového vybavení a zařízení.

Více se dočtete zde: Obchod, pohostinství, ubytování , Služby