Přejít k obsahu

Maloobchod – červen 2021

  • Statistiky
  • Hospodářská odvětví
  • Obchod
  • Krátkodobé statistiky obchodu

Maloobchodní tržby (kromě motorových vozidel, očištěno o kalendářní vlivy) oproti loňskému červnu reálně vzrostly o 7,1 %. Ve srovnání s letošním květnem byly sezonně očištěné tržby vyšší o 0,6 %.

Už na začátku května došlo k otevření všech maloobchodních prodejen, takže letos i loni byl červnový provoz v maloobchodě neomezený. Květnové rozvolnění přilákalo velkou část spotřebitelů, kteří byli nuceni svou spotřebu v předchozích měsících odkládat, což bylo zčásti důvodem mírnějšího meziměsíčního červnového přírůstku.

Důvěra spotřebitelů v červnu opět vzrostla. Dál klesaly jejich obavy z růstu nezaměstnanosti. Zároveň ale výrazně rostly obavy z růstu cen, což bylo v souladu s reálným ekonomickým vývojem, ale také s očekáváním obchodníků, kteří zdražování v příštích měsících předpokládali. Také obchodníci viděli další vývoj optimističtěji, zejména vývoj celkové ekonomické situace. Jejich důvěra byla meziročně výrazně vyšší.

Květnové skokové zlepšení výsledků maloobchodu se v červnu projevovalo především pokračující silnou meziroční dynamikou. V červnu dál silně převyšovaly úroveň loňského roku prodeje nepotravinářského zboží (9,9 %). Silný byl i růst reálných tržeb za pohonné hmoty (6,6 %) a potraviny (3,3 %).

Tržby rostly napříč celým maloobchodem, ale největší nárůst stále ukazovaly segmenty, v nichž musely být uzavřeny kamenné prodejny. Nejvíce se tak tržby zvýšily u prodejen s počítačovým a komunikačním zařízením (24,0 %, kalendářně neočištěno), s kosmetickým a toaletním zbožím (11,4 %) a dále u oděvů a obuvi (10,8 %). Solidní dynamiku měly i prodeje farmaceutického a zdravotnického zboží (7,0 %) a výrobků pro domácnost (6,8 %). Naopak v případě výrobků pro kulturu, sport a rekreaci tržby meziročně stagnovaly (0,2 %). V nespecializovaných prodejnách s převahou potravin (řetězce) se prodej zvýšil poměrně výrazně o 3,6 %. Otevření kamenných prodejen také vrátilo meziroční dynamiku prodeje přes internet zpět k předkrizové úrovni, což ale stále znamenalo poměrně silný přírůstek (14,5 %).

Maloobchodní tržby v EU i v naprosté většině jednotlivých členských zemí jsou již několik měsíců výrazně nad úrovní loňského roku. Meziměsíční vývoj je méně jednoznačný – po jarním rozvolňování už tržby nerostou tak výrazně. Růst si společně s Českem zachovaly například Německo a Slovensko. Naopak v Polsku nebo v Rakousku maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně klesaly.

Spotřebitelské ceny v červnu dál silně rostly. Zdražovaly především ceny dopravy, které ovlivnilo zvýšení cen pohonných hmot i dopravních prostředků. Slaběji než v předchozích měsících, ale stále silně, rostly ceny alkoholických nápojů a tabáku. Posílil růst cen odívání a obuvi. Dál klesaly ceny potravin a nealkoholických nápojů.

2. čtvrtletí 2021

V průběhu 2. čtvrtletí 2021 postupně došlo k uvolnění protipandemických opatření, takže ve srovnání s loňským 2. čtvrtletím, kdy byla omezení prodejů poměrně přísná po celý duben i v části května, letos tržby reálně vzrostly o 7,2 %. Meziročně výrazně vyšší byl reálně prodej nepotravinářského zboží (12,4 %, kalendářně neočištěno) i pohonných hmot (11,3 %). Tržby za potraviny stouply o 1,5 %.

 

Více se dočtete zde: Obchod, pohostinství, ubytování , Služby