Přejít k obsahu

Těstoviny dobývají Česko

Pavel Hortig

24. 06. 2020

  • Statistiky
  • Hospodářská odvětví
  • Zemědělství
  • Spotřeba potravin

Těstovin se v Česku konzumuje nejvíce v historii a jejich spotřeba za poslední tři desetiletí několikanásobně vzrostla. Každý Čech jich každý týden zkonzumuje v průměru jednu až dvě porce. Na populární pochutinu se v článku zaměřil magazín Agrární komory České republiky AGRObase.

Spotřeba těstovin se u nás za třicet let zvýšila takřka trojnásobně, z průměrných 3,1 kilogramu těstovin na osobu a rok v roce 1989 na 8,2 kilogramu v roce 2018, uvádí autorka článku s odkazem na údaje ČSÚ. Zmíněných 8,2 kilogramu na osobu v roce 2018 je dosud nejvyšší spotřebou těstovin u nás.

V přepočtu spotřebovaného množství na porce zkonzumuje každý Čech v průměru jednu až dvě porce těstovin týdně. Za oblibou špaget, vrtulí, zkrátka nejrůznějších nudlí, stojí s velkou pravděpodobností nejen příklon k potravinám s co nejjednodušší přípravou a dlouhodobou trvanlivostí, ale souvislost je třeba hledat také v módní vlně středomořské stravy.

Více těstovin se jí také na Slovensku, s nímž jsme až do roku 1993 tvořili společný stát. Jak zjistil Štatistický úrad SR, každý z obyvatel Slovenska v roce 2018 zkonzumoval v průměru 7,1 kilogramu těstovin. V roce 1987 to bylo 4,3 kilogramu těstovin na každého Slováka.

Přestože spotřeba těstovin šla za třicet let společenských změn v Česku i na Slovensku výrazně nahoru, na Itálii s jejími 23,5 kilogramy těstovin na osobu a rok to zdaleka nestačí. A to Itálie zaznamenala odklon od své tradiční pochoutky, když ještě před přibližně deseti lety se tam spotřeba těstovin blížila třiceti kilogramům na hlavu a rok. Ze statistických údajů, které zveřejnila I. P. O. (International Pasta Organization), vyplývá, že i za těchto okolností zůstává Itálie světovým lídrem ve spotřebě těstovin na hlavu a rok.

Italové se sice od svého tradičního pokrmu odklánějí, jinde je ale trend právě opačný. Těstoviny se více konzumují všude ve světě. Obdobnou, resp. ještě o něco vyšší oblibu těstovin než u nás, vykazují také Němci, Švýcaři a Švédové, kde se spotřeba pohybuje okolo devíti kilogramů na osobu ročně. I v USA je to v průměru devět kilogramů na obyvatele za rok.

Podle údajů I. P. O. je Itálie s roční produkcí 3,2 miliony tun těstovin jejich největším výrobcem na světě. Více než polovina této produkce je určena na export. Druhým největším výrobcem těstovin jsou USA s dvěma miliony tun ročně a třetí místo patří Brazílii s produkcí okolo milionu tun těstovin za rok.

Aktuální informace o spotřebě různých druhů potravin, ale také například alkoholu a cigaret v Česku naleznete na webu ČSÚ v publikaci Spotřeba potravin – 2018.

Více zde.

Více se dočtete zde: Zemědělství