Přejít k obsahu

Výsledky soutěže European Statistics Competition

Eva Henzlerová

24. 06. 2022

  • Statistiky
  • Události
  • Svět
  • Regiony a země
  • Mezinárodní data

Začátkem června Eurostat oznámil výsledky soutěže European Statistics Competition (ESC) 2022, která se konala ve školním roce 2021–2022. Do pátého ročníku soutěže statistické gramotnosti se přihlásilo více než 17 tis. studentů z 19 zemí.

Po náročné národní fázi se vítězné týmy z každé zúčastněné země zúčastnily evropského finále. V něm byly požádány, aby natočily dvouminutové video na téma životní prostředí. Soutěžící měli prezentovat své poznatky o tom, co vypovídají oficiální statistiky o životním prostředí v jejich zemi/regionu. Studenti vytvořili velmi povedená videa se silným příběhem, některá dokonce ve formě rapové písně. Jejich poselství je jasné: musíme si vybudovat (statistické) znalosti o otázkách životního prostředí a jednat!

Porota složená z evropských odborníků hodnotila 66 příspěvků a vybrala 5 nejlepších videí jak ve věkové skupině 14–16 (32 příspěvků), tak ve věkové skupině 16–18 (34 příspěvků).

Vítězové kategorie 14–16 let

Tým GIOTTISTICA (Itálie) získává první cenu v juniorské věkové skupině se svým osobitým videem o ekosystému lesů. Porota ocenila především jasné zaměření na jedno téma, přitažlivý formát příběhu na sociálních sítích sledující tři výletníky, velmi poutavé vyprávění a skvělé využití statistik.

Druhé místo získává tým AFS_GR_B1 (Řecko) s originálním příběhem vyzdvihujícím krásu řeckého léta a způsoby, jak jej chránit před klimatickými změnami.

Na třetím místě skončil tým STATS2KNOW (Irsko) s poutavou prezentací o produkci metanu u krav.

Týmy STATIS222 (Řecko) a FROGGERS (Polsko) obsadily čtvrté a páté místo.

Vítězové kategorie 16–18 let

V seniorské věkové skupině získává první cenu tým DATAPOWER (Bulharsko) s jejich kvalitně zpracovaným videem o stavu životního prostředí v Bulharsku. Porotu zaujala vynikající statistická prezentace podpořená krásnými obrázky, dobrými hereckými výkony a originální hudbou.

Druhé místo patří týmu K2 (Island) za vynikající statistickou analýzu důvodů vysokých emisí skleníkových plynů připadajících v průměru na jednoho obyvatele Islandu.

Video týmu RERENELA (Slovinsko) si odnáší třetí místo se svým zábavným a originálním videem o odpadu.

První pětici doplnily týmy GINNYLFIB (Francie) a JOSE (Polsko).

Slavnostní předání cen se uskuteční 27. června 2022 od 11. hodin v Madridu.