Přejít k obsahu

Stavebnictví – leden 2021

Jiří Kamenický

12. 03. 2021

  • Statistiky
  • Hospodářská odvětví
  • Stavebnictví, byty
  • Stavební produkce

Stavební produkce v lednu meziměsíčně reálně vzrostla o 4,2 % a více než dostatečně tak kompenzovala mírný pokles z konce loňského roku. Meziročně byl sice výkon stavebnictví nižší o 5,2 %, šlo ovšem o nejmenší útlum za posledních devět měsíců. K poklesu nadále přispívalo výhradně pozemní stavitelství.

V inženýrském stavitelství produkce meziročně vzrostla, a to o mírných 0,1 %. Stalo se tak již třetí měsíc v řadě. I minimální lednový růst lze hodnotit pozitivně, neboť stavebnictví se muselo vyrovnat s vysokou loňskou produkční základnou i méně příznivým počasím. Loňský teplý a srážkově nebývale chudý leden se nyní neopakoval. Naopak pozitivně stále působilo zrychlující čerpání prostředků z evropských fondů do oblasti dopravní infrastruktury, což naznačují i aktuální údaje o plnění státního rozpočtu na počátku letošního roku.

V pozemním stavitelství produkce klesla o 6,5 %. Šlo však o nejnižší meziroční pokles od dubna 2020. Došlo k dílčímu oživení v oblasti bytové výstavby, zejména u bytových domů v Praze. Počet všech dokončených bytů v Česku vzrostl meziročně skoro o osminu a překročil hranici 3 tis. bytů. Více bytů vzniklo v lednu naposledy v roce 2010. Zahájených bytů bylo naopak ve srovnání s poměrně vysokým počtem z loňského ledna o více než desetinu méně.

Orientační hodnota vydaných stavebních povolení klesla meziročně o 8,3 %. Na počátku loňského roku však byly povoleny významné stavby v oblasti průmyslu i železniční infrastruktury. Bez zahrnutí staveb nad 1 mld. korun by celková orientační hodnota rostla o 3,2 %. Na meziroční srovnání mělo vliv i omezení úředních hodin a rovněž fakt, že letošní leden měl oproti loňskému o dva pracovní dny méně.

Evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně snížil o 0,7 %. Šlo o nejmenší pokles od počátku pandemie. Není zde přitom zahrnuta agenturní zaměstnanost ani vliv šedé ekonomiky. Při jejich zohlednění bylo již v posledním loňském čtvrtletí patrné, že počet zaměstnanců ve stavebnictví přestal klesat.

Průměrná hrubá měsíční mzda ve stavebnictví vzrostla v lednu 2020 meziročně o jen o 0,4 %. To zřejmě souviselo s nižším počtem odpracovaných hodin.

Pokračoval trend zvolňování cenového růstu u stavebních prací, patrný od loňského jara. Ty byly v lednu meziročně vyšší o 2,3 %, což bylo nejméně za poslední tři roky.

Důvěra podnikatelů ve stavebnictví zůstala v lednu v mírně negativním pásmu. Projevovalo se nepříznivé hodnocení současné poptávky. Nedostatečná poptávka představovala hlavní růstovou bariéru pro čtvrtinu stavebních podniků. Ještě více je však sužoval nedostatek pracovníků. V oblasti očekávaného krátkodobého vývoje zaměstnanosti byly podniky mírně pozitivní. Tento postoj výrazně posílil v únoru 2020 a promítl se i do zlepšení celkové důvěry ve stavebnictví. Ta tak byla nejlepší od počátku pandemie.

Více se dočtete zde: Stavebnictví, byty