Přejít k obsahu

Služby – 1. čtvrtletí 2021

  • Statistiky
  • Hospodářská odvětví
  • Služby
  • Krátkodobé statistiky služeb

Tržby ve službách (očištěné o kalendářní vlivy) byly oproti 1. čtvrtletí 2020 reálně nižší o 7,9 %. Ve srovnání se 4. čtvrtletím 2020 sezónně očištěné tržby mírně vzrostly (0,5 %).

V 1. čtvrtletí 2021 trvala přísná opatření, která omezovala provoz velké části služeb. V prosinci 2020 také došlo ke krátkodobému uvolnění, což mělo vliv zejména na mezičtvrtletní pokles tržeb ubytování a pohostinství. Tržby naopak rostly v informačních a komunikačních činnostech, administrativních a podpůrných činnostech a v dopravě a skladování.

Meziroční pokles tržeb se zmírnil, protože do loňského 1. čtvrtletí už zasáhla opatření proti šíření nákazy, která byla zavedena v polovině března 2020. Paralyzována zůstala odvětví spojená s cestovním ruchem a volnočasovými aktivitami. Za úrovní loňského roku dál silně zaostávaly tržby v ubytování, stravování a pohostinství, přičemž ubytování bylo přibližně na čtvrtině tržeb z 1. čtvrtletí 2020 a stravování a pohostinství na méně než polovině. O více než polovinu meziročně zaostávaly i tržby v letecké dopravě. Asi čtvrtinové byly ve srovnání s 1. čtvrtletím 2020 tržby cestovních kanceláří a agentur.

Celkové ekonomické zpomalení a propad poptávky zasáhly také ostatní profesní, vědecké a technické činnosti, kam se řadí například zprostředkovatelské činnosti, překladatelské a fotografické služby nebo činnosti stavebního dozoru. Ochlazení ve stavebnictví je spojeno s propadem tržeb architektonických, inženýrských činností a technických zkoušek a analýz. Meziročně klesaly také administrativní, kancelářské a jiné činnosti pro podnikání.

V rámci služeb se stále příznivě vyvíjí odvětví, která souvisí s potřebami během období omezeného osobního kontaktu. O více než pětinu meziročně rostly tržby poštovním a kurýrním činnostem a drobně vzrostlo skladování a vedlejší činnosti v dopravě. Tržby vzrostly o více než desetinu informačním činnostem (zpracování dat, webové portály a hosting) a dařilo se i činnostem v oblasti informačních technologií (programování, správa počítačového vybavení či poradenství v oblasti IT).

Zaměstnanost ve službách zůstává i v 1. čtvrtletí 2021 výrazně zasažena probíhající krizí. Oproti 1. čtvrtletí 2020 klesla celková zaměstnanost o 55,4 tisíc osob (v celém hospodářství propad dosáhl 82,4 tisíc). Nejvíce klesla zaměstnanost v ubytování, stravování a pohostinství (-42,3 tisíc) a v dopravě a skladování (-39,8 tisíc). Oproti tomu byl výrazně vyšší počet zaměstnaných v informačních a komunikačních činnostech (+32,2 tisíc) a ve vzdělávání (+29,6 tisíc).