Přejít k obsahu

Největší „sérioví vrazi“ současnosti? Nakažení komáři

Pavel Hortig

08. 06. 2020

  • Statistiky
  • Regiony a země
  • Mezinárodní data

Komáři, šneci, škrkavky, hadi a psi jsou podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) nejnebezpečnější zástupci živočišné říše na světě. Jen komáři ročně zabijí přibližně milion lidí. Naproti tomu obávaný žralok má na svědomí pouze deset obětí. Informoval o tom zpravodajský server prazsky.denik.cz.

Největším zabijákem světa je komár. Jeho kousnutí přinese každoročně smrt až milionu lidí. Samičky komárů potřebují ke svému rozmnožení krev, útočí proto na lidi a tuto krev jim vysávají. Tím ale na člověka přenášejí různé nákazy, nejčastěji malárii nebo horečku dengue.

Sladkovodní šneci zase přenášejí takzvanou schistosomózu, což je onemocnění způsobené parazitickými červy (motolicemi). Tito nepříjemní společníci mohou proniknout do lidské kůže, v těle člověka naklást vajíčka a způsobit mu smrtelnou infekci, které podlehne až 200 tisíc osob.

Třetí v pořadí je škrkavka, tedy parazit, který rád napadá trávicí ústrojí lidí i zvířat. Do těla obětí se dostává spolu s vajíčky, která se předtím několik týdnů vyvíjela v zemědělské půdě blízko plodin. Do této půdy se nákaza přenesla většinou s výkaly nějakého jiného nakaženého člověka nebo zvířete. Tento parazit má na svědomí zhruba šedesát tisíc lidských životů ročně.

Hadí uštknutí každoročně zabije asi 50 tisíc lidí. Jedním z nejčastějších původců takové smrti je kobra. Složky jejího jedu mohou způsobit srdeční kolaps, protože tekutina obsahuje vysoké procento neurotoxinů, které mají přímý vliv na srdeční sval. Další hadi, jako například chřestýši, zase mají ve svém jedu hemotoxiny. Ty způsobují rozpad červených krvinek a výstelky cév.

Žebříček pěti nejnebezpečnějších zvířat na naší planetě uzavírá pes, jehož kousnutí každoročně způsobí smrt až čtyřiceti tisícům lidí. Jedním z hlavních důvodů je přitom skutečnost, že psi přenášejí vzteklinu, kterou se každý rok podle WHO nakazí a následně jí podlehne 35 tisíc lidí.

Více zde.

Více se dočtete zde: Životní prostředí