Přejít k obsahu

Internetovým prodejcům se v Nizozemsku daří

Eva Henzlerová

07. 10. 2020

  • Statistiky
  • Události
  • Svět
  • Regiony a země
  • Mezinárodní data

Nizozemští spotřebitelé letos zvýšili nákupy na internetu zhruba o pětinu.

Tržby nizozemských internetových obchodů v letošním prvním čtvrtletí vzrostly proti stejnému období loňského roku o 20,2 %. Podobně dynamický růst (18,8 %) zaznamenaly také internetové obchody sídlící v ostatních zemích EU.

V internetovém prodeji lze rozlišovat mezi webovými ob­chody, které provozují pouze online prodej, a společnostmi, které kromě online prodeje mají i síť kamenných obchodů (tzv. multikanály). V případě pouze internetových obchodů zaznamenali v Nizozemsku meziroční nárůst tržeb v prvním čtvrtletí letošního roku o 18,8 %. Tržby multikanálů v tomto období vzrostly o 22,3 %.

Nákupy z evropských internetových obchodů nizozemskými spotřebiteli představují relativně malou část domácích spotřebi­telských výdajů. V roce 2018 činily tyto nákupy méně než 2 % z celkového domácího maloobchodního obratu. V prvním čtvrtletí 2020 byl celkový holandský maloobchodní obrat o 3,9 % vyšší než v prvním čtvrtletí 2019. Rozlišení mezi domácími a zahraničními internetovými obchody bývá pro nizozemské spotřebitele obvykle nejasné, neboť obsah webových stránek je často k dispozici ve více jazycích a zahraniční internetové obchody mohou nabízet i holandskou jazykovou verzi.

Více zde.

Článek si můžete přečíst také v časopisu Statistika&My.