Přejít k obsahu

Známe nejlepší statistické plakáty roku 2023

redakce

17. 03. 2023

  • Statistiky
  • Události
  • Česko
  • Společnost
  • Vzdělávání
  • Mateřské, základní a střední školy

Porota složená ze zástupců Českého statistického úřadu a Vysoké školy ekonomické  v Praze vyhlásila výsledky národního kola 7. ročníku soutěže o nejlepší statistický plakát. Vítězné plakáty budou reprezentovat Českou republiku na mezinárodním kole soutěže, které se uskuteční v červenci v kanadské Ottawě.

Letošního národního kola soutěže, konaného v rámci projektu statistické gramotnosti, se zúčastnilo 842 žáků ve 314 týmech na 37 školách. Soutěž je určena 1-5členným týmům žáků druhého stupně základních škol, studentů středních škol a bakalářských programů vysokých škol. Do národního finále postoupily nejlepší plakáty ze školních kol. Každá škola mohla odeslat pouze jeden plakát v dané věkové kategorii.

„V dnešní dynamické době je jednou z klíčových dovedností práce s daty, jejich správné pochopení i vyhodnocení. Mezinárodní soutěž o nejlepší statistický plakát rozvoj těchto dovedností podporuje a pomáhá šířit statistickou gramotnost žáků a studentů,“ vysvětluje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

Porotci hodnotili celkem 38 plakátů, z toho 13 v kategorii základních škol, 24 v kategorii středních škol a 1 v kategorii vysokých škol.

V kategorii základních škol zvítězil plakát Vývoj počtu obyvatel ve městech České republiky
v letech 2000–2021
z dílny týmu žáků ze základní školy Litomyšl (U Školek). Na druhém místě se umístil plakát Psi v nouzi od týmu Gymnázia Teplice. Třetí příčku pak obsadil plakát Nezaměstnanost od žáků Gymnázia Dr. Emila Holuba v Holicích. V kategorii středních škol
za nejlepší označila porota plakát Spánkový režim od týmu Střední odborné školy pro administrativu Evropské unie, Praha 9. Druhé místo získal plakát Elektrická energie v ČR z SOŠ Schola Humanitas, Litvínov. Třetí příčku pak obsadil plakát Vánoce od týmu Střední školy vizuální tvorby, Hradec Králové. V kategorii vysokých škol porota vítěze nevybrala. Všechny soutěžní plakáty jsou umístěny na webu soutěže.

Organizátory národního kola soutěže v České republice jsou již tradičně Vysoká škola ekonomická v Praze ve spolupráci s Českým statistickým úřadem.