Přejít k obsahu

Učitelské mzdy vloni reálně poklesly

redakce

31. 07. 2023

  • Statistiky
  • Společnost
  • Vzdělávání
  • Pracovníci a mzdy ve vzdělávání

Učitelé pobírali po započtení všech příplatků a odměn v roce 2022 průměrnou hrubou měsíční mzdu 48 tisíc korun. Meziročně si polepšili v průměru o necelých 900 korun měsíčně, vlivem inflace se jejich reálné výdělky dostaly přibližně na úroveň roku 2019.

V Česku v roce 2022 působilo podle údajů ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v rámci regionálního školství 154 tisíc učitelů a 6 tisíc učitelů odborného výcviku na středních školách.

V loňském roce pobírali učitelé podle údajů ze strukturální mzdové statistiky průměrnou hrubou měsíční mzdu ve výši 47 731 korun a meziročně si nominálně polepšili o 1,9 %. Při započtení nárůstu spotřebitelských cen, který v roce 2022 činil 15,1 %, se jejich průměrná hrubá měsíční mzda meziročně reálně snížila o 11,4 %.

„Nejlépe placenou skupinou pedagogů v rámci regionálního školství zůstávají středoškolští učitelé, kteří v roce 2022 pobírali měsíčně v průměru necelých 51 tisíc korun. To je o tisíc korun více, než byla průměrná mzda učitelů na základních školách a o jedenáct tisíc než mzda učitelů v mateřských školách,“ říká Martin Mana, ředitel odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. Průměrná měsíční hrubá mzda ředitelů a jejich zástupců dosáhla v mateřských školách v minulém roce 57,4 tis. Kč, na základních 76,6 tis. Kč a na středních 82,5 tis. Kč.

Učitelky veřejných mateřských škol jsou výrazně lépe finančně ohodnoceny ve srovnání s kolegyněmi pracujícími v soukromých a církevních školách. V roce 2022 vydělávaly v průměru měsíčně o 8 800 korun více. Na výši průměrné učitelské mzdy má vliv i věk, resp. délka praxe v oboru. Vloni například učitelé na základních školách mladší 35 let vydělávali v průměru o deset tisíc korun méně než jejich kolegové starší 55 let. Výše mzdy středoškolských učitelů se pak značně liší mezi učiteli všeobecného, resp. odborného vzdělávání a praktického výcviku.

„Výdělky učitelů v roce 2022 odpovídaly 110 % průměrné celorepublikové mzdy. Ve srovnání se mzdou zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním šlo o 73 %,“ dodává Jitka Wichová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. U tohoto podílového ukazatele došlo k meziročnímu poklesu. Mediánová mzda učitelů se od jejich průměrné mzdy příliš neliší. Díky tomu ve srovnání s mediánem mezd zaměstnanců s vysokoškolským vzděláním dosáhli v roce 2022 učitelé 90 % této částky a ve srovnání mediánu mezd zaměstnanců celkem to bylo dokonce 127 %.

Na základních školách dostávali nejvyšší průměrnou mzdu v roce 2022 učitelé v Praze (51,6 tis. Kč), nejméně naopak vydělávali učitelé v kraji Vysočina (49,1 tis. Kč). Zatímco učitelé v Praze i přes nejvyšší mzdu dosáhli v minulém roce na 92 % průměrné hrubé mzdy pražských zaměstnanců, v Karlovarském kraji mzda učitelů představovala 132 % průměrné krajské mzdy.

Podrobné informace přináší aktuální publikace Mzdy učitelů v regionálním školství 2012 – 2021.

Více se dočtete zde: Vzdělávání