Přejít k obsahu

Turistické září ve Finsku

redakce

29. 12. 2022

  • Statistiky
  • Události
  • Svět
  • Regiony a země
  • Mezinárodní data

Nejvíce zahraničních turistů do této skandinávské země přijelo z Ruska.

Podle předběžných údajů finských statistik byl počet nocí strávených turisty v září 2022 v celé zemi o 15% vyšší než loni. V provincii Uusimaa, kam patří i hlavní město Helsinky,
dokonce o 72 %.

Celkem bylo za měsíc září zaznamenáno 1,45 mil. přenocování rezidentů a 0,40 mil. přenocování nerezidentů. Počet nocí strávených rezidentními turisty byl o 4% vyšší než v předchozím roce a o 11 % vyšší než v září 2019 před pandemií covidu-19.
Počet přenocování zahraničních turistů se oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil, ale i tak zůstával zhruba o čtvrtinu nižší než v září předpandemického roku 2019. U turistů z asijských zemí pak byl zaznamenán pokles dokonce o 60 %.

Největší skupinu zahraničních návštěvníků tvořili občané Ruska s přibližně 50 tis. přenocováními. Počet jejich přenocování ve Finsku se ve srovnání se zářím 2019 zvýšil o 17 %. Obyvatelé Švédska, kterým na žebříčku zahraničních návštěvníků až dosud patřilo první místo, tak klesli na druhou pozici, třetí nejpočetnější skupinou z hlediska počtu přenocování byli turisté z Německa.

Obsazenost hotelových pokojů dosáhla 57 % a ve srovnání s předchozím rokem vzrostla o 11 p. b. Průměrnou cenu hotelového pokoje vyčíslili finští statistici na 114 eur, o rok dříve uváděli 100 eur. Hotelové pokoje byly nejdražší v provincii Pirkanmaa (oblast města Tampere), kde cena za jednu noc vycházela na 126 eur. Hned v závěsu se umístila provincie Uusimaa se 125 eury za noc.

Více se dočtete zde.