Přejít k obsahu

Očkování proti malárii zahájeno

Eva Henzlerová

06. 10. 2023

  • Statistiky
  • Události
  • Svět
  • Regiony a země
  • Mezinárodní data

Dvanáct zemí v různých regionech Afriky obdrží v příštích dvou letech 18 milionů dávek vůbec první vakcíny proti malárii. Zavedení vakcíny je zásadním krokem k odstranění jedné z hlavních příčin úmrtí na tomto kontinentu.

Příděly byly stanoveny na základě uplatnění zásad pro přidělování omezených zásob vakcíny proti malárii, které tyto dávky přednostně rozdělují do oblastí s nejvyšší potřebou, kde je riziko onemocnění malárií a úmrtí dětí nejvyšší.

Vakcína byla od roku 2019 podána už více než 1,7 milionu dětí v Ghaně, Keni a Malawi, a ukázala se jako bezpečná a účinná, což vedlo k výraznému snížení výskytu závažných forem malárie i k poklesu dětské úmrtnosti. Zájem o vakcínu proti malárii projevilo 28 afrických zemí.

Kromě Ghany, Keni a Malawi zavede toto očkování do svých běžných očkovacích schémat dalších devět zemí: Benin, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Demokratická republika Kongo, Libérie, Niger, Sierra Leone a Uganda. Očekává se, že první dávky vakcíny dorazí do zemí v posledním čtvrtletí roku 2023 a očkování bude zahájeno počátkem roku 2024.

Navzdory značnému pokroku v rozšíření ochranných sítí ošetřených insekticidy, pod nimiž tamní obyvatelé spí, zavedení chemoprevence a zavedení vysoce účinné léčby zůstává malárie hlavní příčinou dětských onemocnění a úmrtí v subsaharské Africe. Podle nejnovějších údajů WHO zemřelo v afrických zemích v roce 2021 na malárii téměř půl milionu dětí mladších pěti let. Téměř každou minutu tak zemře na malárii dítě, které ještě neoslavilo a už ani neoslaví své páté narozeniny, uvádí UNICEF. V případě plošného zavedení by vakcína proti malárii mohla každoročně zachránit desítky tisíc životů.

Během dvou vrcholných let pandemie (2020–2021) covidu-19 došlo k nárůstu počtu případů malárie o 13 milionů a počet úmrtí na malárii se zvýšil o 63 tisíc. Africký region nese i nadále neúměrně vysoký podíl na celosvětovém počtu případů malárie, přestože se tato choroba vyskytuje i jinde. V roce 2021 na tento region připadlo dle klasifikace WHO přibližně 95 % všech případů malárie a 96 % úmrtí. Děti mladší 5 let pak představovaly přibližně 80 % všech úmrtí na malárii v tomto regionu.

Více než polovina všech úmrtí na malárii na světě připadá na Nigérii (31,3 %), Demokratickou republiku Kongo (12,6 %), Tanzanii (4,1 %) a Niger (3,9 %).

Malárie je tak jednou z nejsmrtelnějších afrických nemocí. Dlouhou dobu ji bylo možné pouze více či méně účinně léčit, nebo onemocnění předcházet, zavedení vakcíny však dá dětem, zejména v Africe, ještě větší šanci na přežití.

Více se dočtete zde.