24. 01. 2014

• Události
  • Česko
Pokud existuje druh sportu, který evropské statistiky spojuje, pak je to určitě volejbal. Letošní 24. ročník European Volleyball Tournament for Statisticians (EVS) zorganizoval ČSÚ, podruhé v jeho dlouhé historii.

Zatímco v roce 2006 se evropští statistici sjeli do Hradce Králové, letos se podívali do Liberce. Organizátoři vybrali město pod Ještědem záměrně. Jednak se účastníci z ciziny mohli přesvědčit, že v České republice stojí za návštěvu i jiná místa než Praha. Druhým důvodem byla možnost zajistit na jednom místě ubytování, stravování a kurty ve sportovních halách. Mít vše ve vzdálenosti pár minut chůze, to je česká specialita na turnajích EVS, kterou účastníci vysoce oceňují. Ubytování pro téměř 300 osob a haly pro volejbal, kde je možné odehrát turnaj 32 týmů, beze zbytku splnil areál Technické univerzity Liberec v Harcově.

Dvě stříbra a jeden bronz

V nejsilnější kategorii A se utkalo šest týmů. Nejhojněji zastoupená byla druhá kategorie s 21 družstvy. Organizátoři turnaje letos připravili novinku – kategorii C pro rekreační hráče, do které se přihlásilo pět týmů. Vyhrálo ji Polsko, dva týmy ČSÚ si rozdělily zbylé dvě medaile. V kategorii B chtěli Češi vylepšit svoje loňské sedmé místo. Na rozdíl od kategorií A a C, kde se hrálo systémem každý s každým s následným play-off, nebylo v „béčku“ místo na chyby. Týmy byly rozděleny do sedmi skupin a pouze vítězové mohli usilovat o celkové prvenství. Pro týmy na druhém a třetím místě zbyly jen boje o osmé až 21. místo.
Českému družstvu se svoji skupinu podařilo vyhrát. Zvítězili i ve dvou následujících vyřazovacích zápasech s týmy Ruska a německého Düsseldorfu a mohli se těšit na finále. I přes mohutnou podporu fanoušků v něm nakonec podlehli favorizovaným Portugalcům. Na zklamání z druhého místa nebyl kvůli vynikající atmosféře vůbec čas a oba finálové týmy si boj o zlato opravdu užily. Portugalce a Čechy doplnili na stupních vítězů třetí Francouzi.
Posledním zápasem dne bylo finále kategorie A. Českému družstvu se nepodařilo obhájit stříbro z loňského turnaje v Polsku, i z důvodu zranění nejlepší hráčky, a skončilo v šestičlenné skupině poslední. Ve finále se střetli reprezentanti Polska a Ruska. I bez české účasti měl boj o zlato bouřlivou atmosféru. Nakonec byl v tie-breaku šťastnější tým Polska a polská výprava se tak mohla radovat z druhé zlaté medaile. Třetí skončili statistici Organizace spojených národů z Ženevy.
Slavnostní vyhlašování a následná oslava ukázaly, že turnaj se všem opravdu líbil a vedle sportovní stránky splnil i svůj další cíl – poznat lépe kolegy z evropských statistických úřadů.

Na shledanou v Římě

Vůbec poprvé se statističtí volejbalisté sešli v holandském Voorburgu v roce 1990. Od té doby se turnaj konal v mnoha dalších významných evropských městech, například v Paříži, Stockholmu, Helsinkách, Kodani, Lisabonu, Bratislavě, Varšavě, Budapešti, Tallinu, a také v Düsseldorfu, Neuchatelu nebo Maastrichtu. Příští jubilejní 25. ročník se bude konat v jedné z nejkrásnějších metropolí, v Římě.