Zdravotní pojišťovny vydaly více peněz na léčbu žen
19. 08. 2021
Statistiky Společnost Zdraví Výdaje na zdravotní péči
V roce 2019 poprvé přesáhly celkové výdaje zdravotních pojišťoven hranici 300 miliard korun.
V Česku je zdravotní péče dlouhodobě hrazena přibližně ze dvou třetin zdravotními pojišťovnami. V roce 2019 činily tyto výdaje zdravotních pojišťoven celkem 309,8 mld. Kč, což bylo o 25,9 mld. Kč více než v roce předchozím. Průměrné výdaje na jednoho pojištěnce vycházely na 28 882 Kč.
Celkem 52 % ze všech výdajů zdravotních pojišťoven v roce 2019 připadalo na zdravotní péči o ženy. Výrazně nákladnější byla zdravotní péče o ženy než o muže ve věkové kategorii 20–49 let, tedy v období typickém pro mateřství. Naopak u mužů bylo zaznamenáno více výdajů na zdravotní péči ve věku od 0 do 14 let a od 55 do 74 let. Nejvyšší částky za zdravotní péči vydaly pojišťovny na věkovou skupinu 70–74 let, přičemž péče o muže zde stála 18,3 mld. Kč, o ženy 17,9 mld. Kč.
Průměrné výdaje na jednu pojištěnou ženu v roce 2019 činily 29 745 Kč, na jednoho pojištěného muže pak 27 996 Kč, nicméně ve více než polovině věkových skupin byly průměrné výdaje na péči o jednu osobu vyšší u mužů než u žen.
Nejnákladnější je péče o muže seniory
V kategorii pod 20 let si nejnákladnější péči vyžádala nejmladší věková skupina 0–4 roky. Výdaje na jednu dívku v ní byly 19,8 tis. Kč, na jednoho chlapce 22,3 tis. Kč. Největší část výdajů byla určena na péči o novorozence, která je zejména v případě předčasně narozených dětí velmi nákladná. Víceméně vyrovnané výdaje na jednoho chlapce i dívku lze vidět ve věkové skupině 5–19 let, ve které vydaly zdravotní pojišťovny v průměru 12,4 tis. Kč za jednoho pojištěnce. V následujících věkových skupinách vydaly pojišťovny v průměru za jednoho muže od 20 do 49 let 14,6 tis. Kč ročně, za ženu ve věku 20–39 let pak 16,6 tis. Kč a ve věku 30–49 let dokonce 22,2 tis. Kč. Rozdíly jsou dány především náklady na zdravotní péči v souvislosti s těhotenstvím a mateřstvím.
U mužů do 50 let stoupaly výdaje na zdravotní péči pozvolna, po tomto věku se růst výdajů zrychlil a od 55 let byly průměrné výdaje na jednoho muže vyšší než výdaje na jednu ženu. Nejvyšší rozdíl je patrný ve věkové skupině 70–79 let, kde výdaje na jednoho pojištěného muže převyšují výdaje na jednu pojištěnou ženu průměrně o 16,3 tis. Kč.
Průměrné výdaje zdravotních pojišťoven na 1 pojištěnce podle věku (Kč, 2019)
Zdroj: ČSÚ
V čele jsou nemoci oběhové soustavy
Dlouhodobě vydávají zdravotní pojišťovny nejvíce peněz za léčbu nemocí oběhové soustavy, kam lze zařadit například ischemické nemoci srdeční, hypertenzní nemoci, chronické revmatické choroby srdeční nebo kardiopulmonální nemoci a nemoci plicního oběhu. V roce 2019 činily výdaje za nemoci oběhové soustavy 28,4 mld. Kč, což je přesně 13 % z celkových výdajů zdravotních pojišťoven na zdravotní péči. Nejvíce za tuto diagnózu zdravotní pojišťovny zaplatily u mužů ve věkové kategorii 70–74 let (2,9 mld. Kč) a u žen ve věkové kategorii 75–79 let (2,1 mld. Kč). Četnost výskytu nemocí oběhové soustavy potvrzuje i fakt, že v roce 2019 byly nejčastější příčinou úmrtí (celkem 39 % úmrtí mužů a 46 % úmrtí žen).
Druhou nejnákladnější diagnózou z pohledu výdajů zdravotních pojišťoven byly novotvary, za jejichž léčbu zdravotní pojišťovny vydaly celkem 24,7 mld. Kč. Z celkových výdajů to bylo 11 %. Oproti předchozímu roku se výdaje na léčbu onkologických onemocnění snížily o 10 %, ovšem od roku 2010 tyto výdaje vzrostly o 29 %. Nejvíce peněz za léčbu novotvarů vydaly zdravotní pojišťovny u mužů ve věkové skupině 70–74 let a u žen ve věku 65–69 let. Právě novotvary patří mezi druhou nejčastější příčinu úmrtí. V roce 2019 měl nejčastěji fatální následky zhoubný novotvar tlustého střeva, dále novotvar slinivky břišní nebo novotvar průdušek a plic, u žen ještě zhoubný novotvar prsu.
Mezi další diagnózy s výdaji nad 20 mld. Kč se v roce 2019 řadily ještě faktory ovlivňující zdravotní stav a kontakt se zdravotnickými službami (21,3 mld. Kč), mezi které spadají například nejrůznější zdravotní prohlídky (např. preventivní, zubní, oční nebo gynekologické), doprovod dítěte při hospitalizaci, hospitalizace novorozenců po porodu nebo následné vyšetření po léčbě zhoubného novotvaru. V této kategorii bylo vydáno nejvíce peněz na děti ve věku 0–4 roky, a to konkrétně 1,3 mld. Kč na chlapce a 1,2 mld. Kč na děvčata.
Z hlediska pohlaví byly průměrné výdaje na jednu ženu vyšší než výdaje na muže zejména v případě nemocí svalové a kosterní soustavy, které se nejčastěji objevují ve vyšším věku. Dále si péče o ženy vyžádala větší částky než u mužů u diagnóz nemoci močové a pohlavní soustavy, nemoci nervové soustavy nebo faktory ovlivňující zdravotní stav. Naopak výrazně vyšší náklady na jednoho muže než ženu – téměř o třetinu – byly zaznamenány u onemocnění oběhové soustavy. Péče o muže byla mírně dražší i u novotvarů a nemocí dýchací soustavy. Vyrovnané výdaje v přepočtu na jednu ženu i jednoho muže lze vidět u onemocnění trávicího systému nebo duševních poruch. Nicméně nákladnost léčby a četnost onemocnění mohou být pro muže a ženy různé. To znamená, že v jedné skupině diagnóz lze často najít diagnózy typické jak pro muže, tak pro ženy, které se svou frekvencí i nákladností léčby liší.
Průměrné výdaje na 1 pojištěnce podle diagnóz (Kč, 2019)
Zdroj: ČSÚ
Rozdíly dané věkem
U dětí mladších 15 let vydaly zdravotní pojišťovny v roce 2019 nejvíce peněz za léčbu nemocí dýchací soustavy, nemocí trávicí soustavy nebo stavů vzniklých v perinatálním období. U věkové skupiny 15–39 let to pak byly nemoci trávicí soustavy nebo nemoci pohlavní a močové soustavy, ve věku 40–64 let bylo vydáno nejvíce za léčbu novotvarů a u osob 65letých a starších za léčbu nemocí oběhové soustavy. Souhrnně pro kategorii 40+ vydaly pojišťovny nejvíce peněz za léčbu nemocí oběhové soustavy, novotvarů, nemocí svalové a kosterní soustavy nebo nemocí pohlavní a močové soustavy. Nejvyšší rozdíly dané věkem lze vypozorovat u výdajů za léčbu nemocí oběhové soustavy, které ve věkové kategorii 65+ tvořily přibližně 21 % z celkových výdajů na zdravotní péči, zatímco ve věkové skupině 15–39 let to byla jen 3 %.
Článek si můžete přečíst také v časopisu Statistika&My.
Více se dočtete zde: Zdravotnictví, pracovní neschopnost