Přejít k obsahu

Zaměstnance školí v IT čtvrtina podniků v Česku

Kamila Burešová

08. 04. 2025

  • Statistiky
  • Věda, inovace, digitalizace
  • Digitální společnost - používání ICT
  • ICT v podnicích

V takto zaměřeném vzdělávání zaměstnanců se podniky u nás drží nad průměrem Evropské unie.

Vývoj v oblasti informačních technologií jde dopředu vysokým tempem. Vzdělávání zaměstnanců v IT je proto klíčové pro udržení konkurenceschopnosti a úspěšnosti firem. O tom, jak si firmy tuto skutečnost uvědomují, vypovídají výsledky šetření ČSÚ prováděného v loňském roce.

Do šetření o využívání infomačních a komunikačních technologií v podnikatelském sektoru byly zařazeny otázky týkající se vzdělávání zaměstnanců v počítačových dovednostech. ČSÚ zjišťoval, zda podniky v Česku zaměstnávající alespoň deset osob poskytují svým pracovníkům možnost školit se v počítačových dovednostech, a kolik zaměstnanců se v průběhu roku 2023 takového vzdělávání účastnilo. Nezáleželo přitom, jestli školení pro podnik prováděl na objednávku externí lektor, nebo ho organizovala na zakázku specializovaná firma. Školení mohlo proběhnout jak prezenčně, tak i online. Úroveň získaných znalostí a dovedností nebyla zjišťována ani ověřována. Podniky, které uvedly, že svým zaměstnancům neposkytovaly vzdělávání v oblasti IT, pak ještě upřesňovaly, jaké k tomu měly důvody. Zjišťovalo se také, zda firmy poskytují školení či vzdělávání pro rozšíření odborných znalostí svým IT odborníkům.

Větší podniky školí častěji

V průběhu roku 2023 nabízelo svým zaměstnancům školení nebo kurzy zaměřené na oblast počítačových dovedností v průměru 25 % podniků zaměstnávajících alespoň 10 osob. Zatímco velkých podniků s více než 250 zaměstnanci poskytovalo školení v IT 71 %, středně velkých bylo 42 % a malých pětina (19 %). Školení zaměstnanců v počítačových dovednostech poskytují nejčastěji firmy působící v IT oboru (65 % z nich) a nadprůměrně často také firmy působící v energetice (sekce NACE D+E: 31 %), ve velkoobchodě (32 %), v činnostech v oblasti nemovitostí (35 %) nebo v sekci profesní, vědecké a technické činnosti (v průměru 38 %). Z posledně jmenované sekce se nejvíce školí v odvětví reklama a průzkum trhu (49 %) nebo výzkum a vývoj (45 %). Nejméně často školí své zaměstnance v oblasti IT firmy z odvětví stravování a pohostinství (9 %), ve stavebnictví (14 %) nebo ve výrobě potravin či nápojů (16 %).

Podniky v Česku, které v roce 2023 poskytovaly zaměstnancům vzdělávání v počítačových dovednostech (% z celkového počtu podniků s 10 a více zaměstnanci v dané skupině / % z podniků, které zaměstnávají IT odborníky)

Zdroj: ČSÚ

Pokud firmy svým zaměstnancům poskytují specializované školení v IT, přibližně stejně často zaměstnance vzdělávají jak v běžném používání IT (např. práce s kancelářskými programy nebo s internetem), tak v odborné práci s informačními technologiemi (např. programování, tvorba webových stránek nebo výuka programů specifických pro různé profese). Každou z těchto odpovědí uvedlo v průměru 18 % podniků. Podíl firem, které školí své zaměstnance v počítačových dovednostech, se zvyšuje s rostoucím počtem zaměstnanců. Školení v běžném používání IT poskytovaly v roce 2023 téměř dvě třetiny velkých podniků (63 %). Středně velkých firem bylo oproti velkým podnikům téměř dvakrát méně a malých dokonce skoro pětkrát méně než velkých. Možnost vzdělávání v odborné práci s IT poskytovalo v průměru 18 % podniků. Převažovaly ty velké (57 %), středně velkých byla třetina a malých firem 13 %.

Pouze běžné používání IT, a nikoli odbornou práci s informačními technologiemi školí v průměru 7 % firem u nás, nejčastěji se jedná o subjekty působící v odvětví činnosti v oblasti nemovitostí (11 % podniků) nebo v sekci profesní, vědecké a technické činnosti (v průměru 10 % podniků).

V některých zemích zaměstnance v oblasti IT téměř neškolí

Ze zemí EU poskytovalo nejvíce podniků svým zaměstnancům možnost vzdělávání v oblasti IT ve Finsku a v Belgii (v každé z těchto zemí shodně 34 % podniků) a také v Dánsku (31 %). Podniky v Česku se umístily nad průměrem EU, který činil 19 %. Více než 90 % podniků, které své zaměstnance v práci s počítači neškolí, vykazují Bulharsko, Rumunsko nebo Řecko.

Nejvíce firem, které zaměstnávají IT odborníky a poskytují jim specializovaná školení v IT, nalezneme v roce 2023 v rámci EU27 v Polsku (73 %) a dále pak ve Slovinsku (70 %). České podniky se v tomto ukazateli nacházejí mírně pod průměrem EU (57 %; Česko 56 %). Nejméně podniků zaměstnávajících a zároveň vzdělávajících IT odborníky se v rámci Unie nachází v Maďarsku (30 %).

Podniky v zemích EU, které v roce 2023 poskytovaly zaměstnancům vzdělávání v počítačových dovednostech (% z celkového počtu podniků s 10 a více zaměstnanci v dané skupině / % z podniků, které zaměstnávají IT odborníky)

Zdroj: Eurostat

IT oborníci jsou vzdělávání více

Podíl podniků, které zaměstnávají IT odborníky, se v Česku pohybuje dlouhodobě kolem 20 %. Zaměstnávání těchto specialistů výrazně závisí na velikosti subjektů. Zatímco malých firem, které zaměstnávaly IT odborníka, bylo 13 %, středně velkých 40 % a velkých podniků bylo více než 81 %. Platí, že když firmy IT odborníky zaměstnávají, poskytují jim vzdělávání v oblasti IT mnohem častěji než řadovým zaměstnancům. V průběhu roku 2023 poskytlo IT odborníkům školení v oblasti IT v průměru 56 % podniků, které tyto specialisty zaměstnávají. I zde procento podniků, které tyto kurzy svým IT odborníkům poskytují, roste se zvětšující se velikostí firmy. Velkých podniků, které zaměstnávají IT odborníky a poskytují jim školení v IT, byly v roce 2023 tři čtvrtiny (76 %), středně velkých bylo 62 % a malých téměř polovina (45 %). Nejvíce podniků, které zaměstnávají IT odborníky a poskytly jim specializované kurzy, je v odvětví činnosti v oblasti IT (74 %) nebo v telekomunikačních činnostech (68 %).

Typ vzdělávání v počítačových dovednostech, který v roce 2023 poskytovaly podniky v Česku svým zaměstnancům (% z celkového počtu podniků s 10 a více zaměstnanci v dané skupině)

Zdroj: ČSÚ

Firem, které sice IT odborníky zaměstnávají, ale v roce 2023 jim možnost vzdělávání v jejich oboru neposkytovaly, je v Česku v průměru 44 %. Patří sem situace, kdy firmy školení neposkytovaly, ale i případy, kdy IT odborníci specializované kurzy nepotřebovali.

Mezi velkými firmami najdeme 24 % těch, které IT odborníky zaměstnávaly, ale nevzdělávaly je v jejich oboru, více než dvakrát častěji se tento případ týká malých firem (55 % z nich). Situace, kdy firmy specialisty na IT zaměstnávaly, ale neposkytovaly kurzy pro jejich další vzdělávání, se podle odvětví nejčastěji vyskytuje u firem působících ve stravování (67 %) nebo v dopravě a skladování (64 %). V obou zmíněných odvětvích ale zároveň platí, že IT odborníky podniky zaměstnávají méně často než v průměru za všechna sledovaná odvětví.

Vzdělávání v IT dovednostech se v roce 2023 účastnilo 13 % zaměstnanců

Zaměstnanců v podnicích s 10 a více zaměstnanými osobami, kteří v roce 2023 absolvovali kurzy nebo školení v počítačových dovednostech, bylo v průměru 13 %. Ve velkých podnicích bylo v uvedeném roce proškoleno 16 % zaměstnanců, ve středně velkých 12 % a v malých firmách 8 %. V roce 2010 přitom absolvovalo školení v oblasti IT v Česku v průměru 6 % zaměstnanců, v malých firmách dokonce jen 3 %.

Výrazné rozdíly v procentech absolventů vzdělávání v počítačových dovednostech v roce 2023 se ukazují mezi sledovanými odvětvími. V činnostech v oblasti informačních technologií se školení v IT účastnila polovina zaměstnanců, v právních a účetnických činnostech nebo v telekomunikačních činnostech prošlo v roce 2023 IT školením 45 % zaměstnanců, v energetice, ve velkoobchodě, v činnostech v oblasti nemovitostí jich byla necelá pětina, ve stavebnictví 8 % a v sekci ubytování, stravování a pohostinství školeními v oblasti IT prošla 4 % zaměstnanců.

Zaměstnanci podniků v Česku, kteří se v roce 2023 účastnili vzdělávání v počítačových dovednostech (% z celkového počtu zaměstnanců podniků v dané velikostní skupině)

Zdroj: ČSÚ

Podniků, které v roce 2023 neposkytovaly svým zaměstnancům vzdělávání v počítačových dovednostech, je v Česku 75 %. Nejčastěji se jedná o malé firmy zaměstnávající 10 až 49 zaměstnanců (78 %), z velkých podniků se to týká 29 %.

Jako důvody, proč zaměstnancům neposkytovaly možnost vzdělávání nebo školení v oblasti IT, podniky nejčastěji označovaly odpověď, že zaměstnanci měli dostačující počítačové dovednosti (74 %). Důvod, že zaměstnanci vzdělávání v IT nepotřebovali, uvedlo 69 % firem. Dále firmy uváděly, že zaměstnanci neměli o tento typ školení zájem (39 % podniků, které školení v IT neposkytovaly). Odpověď, že školení v IT podnik sice nyní neposkytuje, ale plánuje to dělat v budoucnu, označilo v průměru 22 % subjektů. Nedostatek financí na vzdělávání zaměstnanců v oblasti IT deklarovalo 15 % podniků neposkytujících tento typ vzdělávání a jiné důvody označilo 6 % podniků.

Důvody, proč podniky v Česku v roce 2023 neposkytovaly svým zaměstnancům vzdělávání v počítačových dovednostech (% z podniků s 10 a více zaměstnanci, které neposkytovaly vzdělávání v počítačových dovednostech)

Pozn.: Respondenti mohli označit více důvodů (všechny, které platily).

Zdroj: ČSÚ