ZDE.
Počet přepravních kontejnerů, které byly naloženy v některém z čínských přístavů a jejichž vykládkovým přístavem je nizozemský Rotterdam, se v roce 2014 zvýšil o 9 %. Navzdory poklesu čínské ekonomiky pokračoval tento nárůst i v první polovině roku 2015.
Z celkových 54 mil. tun zboží vykládaného v rotterdamském přístavu pochází téměř čtvrtina (12,2 mil. tun) z Číny. Na dalších místech je s velkou ztrátou zboží nakládané v Singapuru (3,2 mil. tun), ve Spojených státech amerických (3,0 mil. tun) a ve Velké Británii (2,8 mil. tun).
Bezmála čtvrtina čínských kontejnerů obsahuje stroje a strojní zařízení, na chemické produkty připadá 15 %. V každém sedmém se přepravuje textil, každý devátý je plný různých kovů, v každém jedenáctém se dopravuje nábytek a 7 % kontejnerů obsahuje potraviny.
Více ZDE.
V roce 2000 poprvé počet zahraničních turistů ve Slovinsku překročil hranici jednoho milionu. O 11 let později zde trávily dovolenou 2 mil. turistů a v roce 2014 slovinští statistici zaznamenali nový rekord: 2,4 mil. turistů. Italové, Rakušané a Němci tvoří dohromady téměř 40 % všech návštěvníků. Místem pobytu více než čtvrtiny (27 %) všech zahraničních hostů byly horské regiony. Do hlavního města Ljubljana a okolí mířilo 22 % turistů a přímořské oblasti byly cílem pro 15 % návštěvníků. Turisté z Německa míří nejčastěji do hor, Italy lákají místa na pobřeží a Rakušané jezdí do Slovinska do lázní a wellness zařízení.
A kam jezdí Slovinci? Více než polovina (57 %) jejich zahraničních cest má cíl v sousedním Chorvatsku, s velkým odstupem je Itálie (jen 6 %) následovaná Bosnou a Hercegovinou (5 %). Pouze každá dvacátá zahraniční cesta Slovinců v roce 2014 mířila do Rakouska.
Více ZDE.