Václav Rybáček
Ředitel Sekce makroekonomických statistik
Články autora
- 11. 11. 2019 Statistika v době brexitu Vystoupení Velké Británie z Evropské unie, odhlasované britskými občany v referendu v roce 2016, je nyní jedním z hlavních „evropských“ témat. Dopadů brexitu přirozeně nebude ušetřena ani statistika, brexit se projeví i v publikovaných datech. Jak? Odchod Velké Británie ovlivní agregáty za celou EU. Bude mít dopad na teritoriální strukturu dat, ale výjimečně i na způsob sestavení dat.
- 27. 05. 2019 Dva pohledy na výdaje na zdraví Statistika nabízí plejádu ukazatelů, za nimiž stojí rozsáhlá metodika. Orientace ve statistických ukazatelích, natož v jejich metodice, je pro uživatele často velmi obtížná. Obzvláště pokud vyprávějí odlišný příběh, ale první dojem naznačuje, že vypovídají o jednom ekonomickém jevu. Podívejme se dnes na jednu z těchto oblastí, kterou jsou široce diskutované výdaje na zdravotnictví.
- 27. 05. 2019 Odstranění obchodních bariér české ekonomice pomohlo Vstup ČR do EU v roce 2004 přinesl řadu změn. Nejvýznamnější byla integrace české ekonomiky do jednotného vnitřního trhu Unie. Odstranění bariér zahraničního obchodu pozitivně ovlivnilo intenzitu obchodních směn a ekonomickou spolupráci členských zemí.
- 29. 03. 2019 Otevřenost české ekonomiky aneb jak interpretovat ekonomická data V terminologii ekonomů je Česká republika malou otevřenou ekonomikou. Její ekonomický vývoj je tak do značné míry závislý na vývoji na zahraničních trzích.
- 04. 12. 2018 Scanner data dávají úplnější obraz o pohybech cen Změna ve způsobu získávání dat pro statistiku cen zavedením sběru tzv. scanner dat vyvolala řadu reakcí, popravdě převážně negativních a plných obav. Česká republika v tomto směru nevybočuje z celosvětového trendu, a to jak samotným využíváním dat z pokladních systémů pro statistiku, tak v reakcích veřejnosti na tuto změnu. Přitom efektivní sběr a úplnější obraz o cenových pohybech byl již aplikován v řadě zemí.
- 17. 10. 2018 Česko-slovenské čtvrtstoletí makroekonomickým pohledem Srovnávat vývoj České republiky a Slovenské republiky je zajímavé z řady důvodů. Ještě před čtvrtstoletím oba státy tvořily jednu federativní republiku, 1. ledna 1993 se však vydaly politicky každý svou cestou. \r\n
- 17. 10. 2018 Hranice není překážkou Lidé střední a starší generace při přejezdu česko-slovenské hranice nemívají ten leckdy vzrušující pocit, že jsou v cizině. Narodili se jako Čechoslováci, vyrostli na československých televizních pořadech a i zarytí monogloti s českým občanstvím nemají problém se na Slovensku domluvit. Silná připomínka „ciziny“ přijde až při placení ve slovenských obchodech či restauracích, neboť československá koruna zanikla měnovou odlukou 8. února 1993, tedy zhruba měsíc po rozdělení ČSFR.
- 26. 07. 2018 Ekonomové se bez národního účetnictví neobejdou Zprávy o vývoji hrubého domácího produktu nelze ve veřejném prostoru přehlédnout. Nejnovější údaj o růstu (či poklesu) ekonomické aktivity je jednou z nejsledovanějších ekonomických informací.
- 27. 03. 2018 Dluhy na export Makroekonomické údaje o chování vládních institucí získaly v hospodářské politice vskutku exkluzivní pozici. Jejich výše dnes podmiňují vstup zemí do eurozóny, ovlivňují rating zemí, rozpočtová opatření vlád, ale i přístup k evropským fondům a řadu dalších politických rozhodnutí. Proto je uspokojení silné poptávky po včasných a precizních informacích o veřejných financích jednou z velkých výzev statistických úřadů.