Přejít k obsahu

V bateriích plníme evropské cíle

Pavel Černý

08. 01. 2025

  • Statistiky
  • Společnost
  • Životní prostředí
  • Odpady

Podle údajů Ministerstva životního prostředí je systém zpětného odběru a recyklace baterií a akumulátorů úspěšný.

Největší podíl mezi bateriemi a akumulátory uváděnými na český trh tvoří automobilové baterie a akumulátory (23 678 t), následují průmyslové baterie a akumulátory (12 707 t) a nejmenší skupinou jsou přenosné baterie a akumulátory (5 205 t). Ač se hmotnostně jedná o nejmenší část, z hlediska ohrožení životního prostředí představují podle ministerstva přenosné baterie a akumulátory nejvýraznější riziko, protože jich je nejvíce co do počtu kusů, a navíc mají velmi různé chemické složení. Tyto baterie lidé rovněž nejčastěji odkládají do směsného komunálního odpadu, v němž by rozhodně končit neměly.

Baterie a akumulátory na českém trhu v roce 2021

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Sbírá se více než polovina

Od roku 2016 platila v EU povinnost zpětně odebrat alespoň 45 % přenosných baterií a akumulátorů uvedených na trh, loni schválené nařízení Evropského parlamentu a Rady EU 2023/1542 stanovilo cíle pro následující období a rozšířilo členění baterií o novou kategorii baterií lehkých dopravních prostředků (LMT). V kategorii přenosných baterií tak mají členské státy EU do konce roku 2027 zajistit zpětný odběr nejméně 63 % množství uvedeného na trh, a do roku 2031 alespoň 73 %. V kategorii LMT, tedy baterií pro elektrokola, koloběžky apod., je stanoven cíl 51 % v roce 2028 a 61 % v roce 2031. Při výpočtu úrovně zpětného odběru se přitom poměřuje odebrané množství v daném roce s průměrným množstvím uvedeným na trh za předchozí tři roky.

Přenosné baterie a akumulátory na českém trhu

Pozn.: Při výpočtu úrovně zpětného odběru se poměřuje odebrané množství v daném roce s průměrným množstvím uvedeným na trh za předchozí tři roky.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Podle údajů Ministerstva životního prostředí se dosavadní cíle zpětného odběru baterií a akumulátorů v České republice daří plnit, a zdá se, že nebude problém ani s plněním přísnějších povinností v budoucích letech.

Množství přenosných baterií a akumulátorů uváděných na trh i zpětně odevzdaných v České republice každoročně roste. Úroveň zpětného odběru mezi roky 2020 a 2021 vzrostla o 1,9 % a dosáhla 50,5 %. Celkem bylo v roce 2021 zpětně odebráno 2 432,804 t přenosných baterií a akumulátorů.

Lithiových baterií přibývá

Z rozdělení na jednotlivé elektrochemické typy je zřejmé, že v případě primárních článků, tedy zjednodušeně baterií na jedno použití, postupně roste zastoupení alkalických baterií a klesá podíl zinkových. Tyto dva typy zároveň tvoří převážnou většinu primárních článků uváděných na trh. U sekundárních článků, tedy baterií, které je možno opakovaně dobíjet, je portfolio používaných technologií širší. Za posledních deset let výrazně vzrostl podíl lithiových baterií, které v roce 2021 tvořily už tři čtvrtiny všech přenosných opakovaně nabíjecích baterií uvedených na trh. Naopak značný pokles zaznamenaly baterie na bázi niklu a olova.

Podíl dobíjecích baterií za sledované období vzrostl jen mírně, z 35 % v roce 2010 na 39 % v roce 2021. Adekvátně se snížil podíl jednorázových baterií z 65 % na 61 %.

Podíl typů primárních článků uváděných na český trh (%)

Pozn.: Primární články nejsou určeny k opětovnému nabíjení.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí

Účinnost recyklace je vysoká

V oblasti baterií a akumulátorů patří mezi klíčové informace také údaje o účinnosti recyklačních procesů, tedy podíl hmotnosti materiálů vzniklých recyklací ku hmotnosti zpětně odebraných baterií. V roce 2021 se podařilo recyklovat 93,95 % NiCd baterií a akumulátorů uvedených na český trh s podílem recyklovaného kadmia 93,89 %. Účinnost procesu recyklace olověných baterií a akumulátorů činila 82,95 %, přičemž podíl recyklovaného olova byl 98,51 %.

Podle nařízení EU 2023/1542 musí být do konce roku 2025 dosaženo recyklace alespoň 75 % průměrné hmotnosti olověných baterií, 65 % lithiových baterií, 80 % nikl-kadmiových baterií a 50 % jiných odpadních baterií. Od roku 2030 se recyklační cíle zvýší na 80 % u olověných baterií a 70 % u lithiových baterií.

Podíl typů sekundárních článků uváděných na český trh (%)

Pozn.: Sekundární články lze po vybití opakovaně nabíjet.

Zdroj: Ministerstvo životního prostředí