Přejít k obsahu

Úspěšnost kroužkování

Ondřej Procházka

19. 09. 2024

  • Statistiky
  • Společnost
  • Volby
  • Volby do zastupitelstev krajů

Přednostní hlasy v roce 2020 nejvíce využívali voliči v Karlovarském kraji.

Na hlasovacích lístcích jsou jednotliví kandidáti uvedeni v pořadí určeném volební stranou. V tomto pořadí jsou také kandidátům přidělovány získané mandáty. Pořadí pro přidělení mandátu však mohou voliči ovlivnit využitím přednostního hlasování tak, že na hlasovacím lístku zakroužkují až čtyři kandidáty, kterým dávají přednost. Jak tuto možnost využívali voliči v krajských volbách v roce 2020 a jak se lišily dopady přednostního hlasování mezi jednotlivými kraji?

Využito jen 16 % přednostních hlasů

Při posledních volbách do zastupitelstev krajů v roce 2020 bylo na území České republiky odevzdáno celkem 2 769 361 platných hlasů (hlasovacích lístků). Za předpokladu, že by každý volič udělil maximálně možný počet čtyř přednostních hlasů, mohlo být odevzdáno 11 077 444 přednostních hlasů. Ve skutečnosti však okrskové volební komise napočítaly pouze 1 800 011 přednostních hlasů, což znamená, že bylo uděleno jen 16,25 % přednostních hlasů z teoreticky možných. Tato hodnota je srovnatelná s předchozími volbami do zastupitelstev krajů, ve kterých (s výjimkou voleb v roce 2000 a 2012) míra využití přednostního hlasování nepřekročila 20 %.

Míra využití přednostního hlasování při volbách do KZ v roce 2020 (%)

Zdroj: ČSÚ

Porovnáním míry využití přednostního hlasování v jednotlivých krajích zjistíme, že nejintenzivněji bylo v roce 2020 přednostní hlasování využíváno v Karlovarském kraji, kde voliči přidělili 22,58 % přednostních hlasů z teoreticky možných. Nad republikovým průměrem ve využívání přednostních hlasů se nacházely ještě kraje Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Zlínský. V žádném z těchto krajů však míra využití přednostních hlasů nepřekonala 19 %. Naproti tomu s nejmenší intenzitou bylo přednostní hlasování využíváno v největších krajích Česka, tj. ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. V nich podíl udělených přednostních hlasů z teoreticky možných dosáhl méně než 15 %. Tento jev může být ovlivněn populační velikostí kraje. Ve větších krajích volič na hlasovacím lístku spíše nenajde dostatek kandidátů, které by blíže znal ze svého okolí, a jeho motivace udělovat přednostní hlasy se tak snižuje. Naopak v populačně výrazně nejmenším Karlovarském kraji (přestože je zákonem stanoveno, že na hlasovacích lístcích jednotlivých volebních stran je zde možno uvést méně kandidátů než ve Středočeském, Jihomoravském či Moravskoslezském kraji) by bližší znalost kandidátů mohla vést k nadprůměrnému využívání přednostních hlasů.

I přes kroužky neuspěly

Při rozdělování mandátů konkrétním kandidátům mají přednostní hlasy svoji relevanci pouze v případě, kdy se kumulují u konkrétních kandidátů volebních stran postupujících do skrutinia a splňují zákonné podmínky. Při volbách do zastupitelstev krajů v roce 2020 musel kandidát pro přednostní udělení mandátu získat takový počet přednostních hlasů, který odpovídal alespoň 5 % z celkového počtu platných hlasů odevzdaných pro tuto stranu v kraji.

Tuto podmínku splnilo při posledních volbách do zastupitelstev krajů celkem 203 kandidátů (počítáno pouze pro volební strany, které postoupily do skrutinia). Nejvíce z nich bylo v Karlovarském kraji (36 kandidátů). Tamní voliči tedy zároveň s nejintenzivnějším přidělováním dokázali přednostní hlasy efektivně distribuovat mezi největší počet kandidátů.

V počtech kandidátů splňujících podmínku pro přednostní udělení mandátu následují kraje Zlínský (21) a Královéhradecký (18). Nejméně kandidátů se splněnou podmínkou pro přednostní udělení mandátu nalezneme ve Středočeském kraji (7), což je zároveň kraj, kde voliči přednostní hlasy využívali nejméně, a v kraji Libereckém (8). V ostatních krajích se počet kandidátů se splněnou podmínkou pro přednostní udělení mandátu pohybuje mezi hodnotami 11 až 16.

Dosažení zákonem stanovené hranice pro posun do čela kandidátní listiny však pro kandidáta automaticky neznamená zisk mandátu. Může se stát, že kandidát požadovanou hranici pro přednostní udělení mandátu sice překoná, ale jiní kandidáti získají přednostních hlasů ještě více, takže mandát je přednostně udělen jim. Ve volbách do zastupitelstev krajů v roce 2020 nastal tento případ u 22 kandidátů (téměř 11 %), kteří sice požadovanou hranici překonali, ale mandát krajského zastupitele přesto nezískali. Nejvíce takových případů (10) nastalo v Karlovarském kraji, následovaném Zlínským krajem s 5 případy a Královehradeckým krajem, kde k této situaci došlo třikrát. Naopak v celkem 8 krajích se nestalo, že by kandidát z volební strany postupující do skrutinia, který zároveň obdržel alespoň 5 % přednostních hlasů, nezískal mandát v krajském zastupitelstvu.

Celkový počet kandidátů s alespoň 5 % přednostních hlasů při volbách do KZ 2020

Zdroj: ČSÚ

Přednost dostávají muži a politické strany

Z celkového počtu 203 kandidátů (z volebních stran, které postoupily do skrutinia), kteří získali alespoň 5 % přednostních hlasů, bylo 36 žen (17,7 % z celkového počtu). Na kandidátních listinách stran s alespoň 1 mandátem však bylo zastoupeno celkem 23,4 % žen. To znamená, že ženy byly v efektivní kumulaci přednostních hlasů méně úspěšné, než by odpovídalo jejich celkovému podílu na kandidátních listinách. Relativně nejúspěšnější byly ženy ve Středočeském kraji, kde tvořily 42,9 % z kandidátů, kteří dokázali získat alespoň 5 % přednostních hlasů. Více než 20 % z celkového počtu úspěšných kandidátů získaly ženy ještě v krajích Zlínském (28,6 %) a Ústeckém (25,0 %). Nejméně úspěšné byly ženy v kumulaci přednostních hlasů v Jihočeském kraji a v Kraji Vysočina, kde se nedostaly ani na úroveň 10 % z celkového počtu úspěšných kandidátů.

Obdobně jako ženy si při kumulaci přednostních hlasů vedli i kandidáti bez politické příslušnosti. Na kandidátních listinách stran s alespoň 1 mandátem jich bylo 23,0 %, ale z počtu kandidátů, kteří dosáhli na stanovenou hranici pro posun kandidáta na kandidátní listině a přednostní udělení mandátu, tvořili jen 18,7 %. Zajímavostí také je, že ve třech krajích (Libereckém, Pardubickém a Olomouckém) se nenašel žádný kandidát bez politické příslušnosti, který by získal alespoň 5 % přednostních hlasů. Všichni z hlediska přednostního hlasování úspěšní kandidáti v těchto krajích tak byli členy nějaké politické strany nebo politického hnutí.

Kandidáti s alespoň 5 % přednostních hlasů při volbách do KZ 2020 podle pohlaví (%)

Zdroj: ČSÚ

Volební výsledky ze všech typů voleb (i průběžné) se dozvíte na volby.cz.