Přejít k obsahu

Ulice v Evropě jsou genderově nevyvážené

Pavel Černý

09. 08. 2024

  • Události
  • Svět

Ulic a veřejných prostranství pojmenovaných po mužích je v evropských městech devětkrát více než těch, které nesou jméno nějaké ženy.

Přestože při pojmenování ulic bývá jednou z priorit zpravidla dlouhodobá udržitelnost, a tedy neutrálnost názvu, pronikání aktuálních zájmů, nálad a preferencí do procesu tvorby oficiálního místního názvosloví nelze zcela zabránit. Ve jménech ulic se proto odráží jak současné nastavení společnosti, tak i okolnosti z doby, kdy konkrétní názvy byly kodifikovány.

Jedním z témat rezonujících aktuálně ve společ­nosti je otázka genderu a rovnosti pohlaví, a nelze se tedy divit, že se na něj zaměřují i aktivity spojené s pojmenováním ulic a veřejných prostranství. Mnohá šetření poukazují na to, že v evropských městech převažuje pojmenování ulic po mužích a významné ženy jsou ve veřejných prostorách zastoupeny jen marginálně. Dokládá to například projekt Mapping Diversity, který v únoru roku 2023 podrobil analýze názvy 155 468 ulic v 32 evropských městech nad 500 tisíc obyvatel z 19 zemí.

Praha je na chvostu

Hlavní závěry projektu jsou celkem jednoznačné. Po osobnostech bylo pojmenováno celkem 56 852 ulic, z nichž 51 305 nese jméno nějakého muže. Na ženy tak zbývá méně než 10 %. Jako nejvstřícnější k ženám vychází švédský Stockholm, kde jméno před­stavitelky něžnější poloviny lidstva nese 19,5 % ulic pojmenovaných po osobnostech. Následují španělská města Madrid s 18,7 % a Sevilla se 17,2 %. Na druhém konci žebříčku se nachází maďarský Debrecín s pou­hými 2,7 % ulic pojmenovanými po ženách. Předpo­slední příčku obsadila Praha se 4,3 % a těsně nad ní jsou řecké Atény se 4,5 %.

Podíl ulic pojmenovaný po ženách ze všech ulic pojmenovaných po osobnostech (%)

Zdroj: www.mappingdiversity.eu

Převládají světci a světice

V názvech 5 247 ulic pojmenovaných po ženách se objevuje 3 088 unikátních žen nejrůznějšího původu. Nejčastější je Panna Marie, jejíž jméno se stalo sou­částí názvu ulice či náměstí 369krát ve 26 z 32 sledo­vaných měst. S velkým odstupem následuje její matka svatá Anna s 37 ulicemi ve 20 městech. Třetí pozici zaujala Marie Curie připomínaná v názvech 25 ulic 20 měst. Té se podařilo vklínit mezi dlouhý zástup světic dominujících v horní části žebříčku.

Mezi mužskými jmény převládá svatý Petr s 52 ulicemi ve 20 městech v závěsu s Ježíšem se 49 uli­cemi ve 13 městech. Za Ježíšem se umístil apoštol Pavel s 39 ulicemi ve 24 městech. Jako první světská osobnost se do mužského žebříčku dostal Louis Pas­teur, který s 27 ulicemi v 21 městech obsadil celkově osmé pořadí.

Vícenásobné opakování téhož jména v jenom městě je dáno tím, že zejména v případě světců a svě­tic může být táž postava označována různě. U Panny Marie např. Bohorodička, Svatá Panna, Marie Nane­bevzatá, Marie Neposkvrněná apod.

Osobnosti, po nichž jsou nejčastěji pojmenovány ulice v evropských městech

Zdroj: www.mappingdiversity.eu

Preferujeme domácí osobnosti

V Praze analýza identifikovala 7 938 ulic a náměstí, z nichž je 1 771 (22,3 %) pojmenováno po nějaké osobnosti. Muže připomíná 1 671 (94,4 %) ulic a ženy pouze 76 (4,3 %). Z nich 38 působilo v oblasti kultury, 10 v politice a po jedné v náboženství (sv. Anežka Česká) a vojenství (první česká pilotka Božena Laglerová). Zbylé se zabývaly jinými aktivitami, nebo jejich profese není známa.

Drtivá většina žen, jejichž jména nesou pražské ulice, jsou čistě domácí osobnosti. Jen pět najdeme současně i v nějakém jiném evropském městě, které byly podrobeny analýze. Jedná se o Pannu Marii, přítomnou ve 26 městech 13 zemí, Marii Curie v 19 městech 9 zemí, Berthu von Suttnerovou v 6 měs­tech 3 zemí, Annu Politkovskou ve 3 městech 3 zemí a Gerty Coriovou ve 2 městech 2 zemí. Mezi 200 ev­ropsky nejužívanějšími jmény se nevyskytuje žádná osobnost pocházející s Česka.

Více se dozvíte na www.mappingdiversity.eu