Třetina dospělých má málo pohybu
27. 08. 2024
Statistiky Události Svět Regiony a země Mezinárodní data
Téměř 1,8 mld. dospělých je ohroženo nemocemi z nedostatečné fyzické aktivity, tvrdí Světová zdravotnická organizace (WHO).
Nové údaje ukazují, že bezmála třetina (31 %) dospělých na celém světě nesplňovala v roce 2022 úroveň fyzické aktivity doporučenou WHO. Tu pro dospělé osoby stanovuje WHO na 150 minut středně intenzivní nebo 75 minut intenzivní fyzické aktivity týdně nebo její ekvivalent. Fyzická neaktivita totiž dle dosavadní úrovně poznání vystavuje dospělé většímu riziku kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou infarkt a mrtvice, cukrovky 2. typu, demence a rakoviny, Zjištění poukazují na znepokojivý trend fyzické nečinnosti dospělých, která se mezi lety 2010 a 2022 zvýšila přibližně o 5 p. b. Pokud bude tento trend pokračovat, pak WHO odhaduje, že úroveň nečinnosti do roku 2030 dále vzroste na 35 %.
Nejvyšší míra nedostatečné fyzické aktivity byla zaznamenána v asijsko-pacifickém regionu v zemích s vysokými příjmy (48 %) a v jižní Asii (45 %), v ostatních regionech se míra nečinnosti pohybovala od 28 % v západních zemích s vysokými příjmy po 14 % v Oceánii.
Znepokojující jsou přetrvávající rozdíly mezi pohlavími a věkovými kategoriemi. Fyzická neaktivita je v celosvětovém měřítku stále častější u žen (34 %) než u mužů (29 %). V některých zemích je tento rozdíl až 20 p. b. Lidé starší 60 let jsou navíc méně aktivní než ostatní dospělí, což podtrhuje význam podpory fyzické aktivity u starších osob.
Navzdory znepokojivým výsledkům existují v některých zemích určité známky zlepšení. Studie ukázala, že téměř polovina zemí světa dosáhla za posledních deset let určitého zlepšení a 22 zemí bylo označeno za země, které pravděpodobně dosáhnou celosvětového cíle snížit do roku 2030 neaktivitu o 15 %, pokud bude jejich trend pokračovat stejným tempem.
Více zde.
Údaje o zdravotním stavu obyvatel Česka naleznete na webu ČSÚ zde.