Trend se obrátil
15. 08. 2024
Statistiky Ekonomika Hospodářská odvětví Doprava
Po dvou letech dvouciferného růstu se loni tržby v dopravě a skladování snížily.
Pro účely mezinárodního porovnání tržeb v oblasti dopravy publikuje Eurostat data v běžných cenách, pro lepší srovnatelnost navíc očištěná o kalendářní vlivy (tj. o nestejný počet pracovních dní). Při meziročním srovnání takto upravených nominálních tržeb v Evropské unii vykázaly podniky zabývající se dopravou a skladováním za rok 2023 po dvou letech dvouciferného růstu pokles tržeb o 2,7 %. Na úroveň předcovidového roku 2019 se tržby vrátily již v roce 2021 a v roce 2022 vzrostly přibližně o čtvrtinu. Následně v loňském roce zaznamenaly tržby v dopravě pokles, za celou EU o 2,7 %. Přesto zůstávaly o více než pětinu vyšší než v roce 2019.
V Česku se v roce 2023 tržby snížily o 5,1 %, což bylo méně než v sousedním Německu, kde poklesly dokonce o 6,3 %. Ostatním sousedním státům se dařilo lépe. Na Slovensku byl sice zaznamenán pokles tržeb o 3,9 %, ale v Rakousku a v Polsku meziročně tržby vzrostly o 1,3 %, resp. o 2,9 %. Nejvíce vzrostly tržby na Maltě (o 9,2 %). Naopak největší meziroční propad tržeb zaznamenalo Dánsko (o 19,8 %), kde se projevila vysoká srovnávací základna z předchozího roku.
Meziroční index tržeb v dopravě (%, běžné ceny, očištěno o pracovní dny)
*Za státy Chorvatsko, Irsko a Kypr nejsou data k dispozici.
Zdroj: Eurostat
Pokles začal ve druhém čtvrtletí
Podniky v EU zabývající se dopravou a skladováním vykazovaly meziroční zvyšování čtvrtletních nominálních tržeb očištěných o kalendářní vlivy nepřetržitě osm čtvrtletí za sebou. Trend ukončilo 1. čtvrtletí 2023 s růstem o 4,9 %, od 2. čtvrtletí již tržby klesaly. Největší meziroční pokles tržeb (o 6,9 %) nastal ve 3. čtvrtletí. Ve druhém čtvrtletí se tržby snížily o 4,0 % a ve čtvrtém o 3,8 %. Také v České republice byl zaznamenán růst tržeb pouze v 1. čtvrtletí, a to o 1,2 %. Ve 4. čtvrtletí v České republice tržby spadly o 6,3 %. Podobné údaje jako Česká republika vykázaly ve 4. čtvrtletí Německo (pokles o 7,4 %), Belgie (o 5,4 %), Estonsko (o 5,4 %) a Francie (o 5,2 %). Lépe se dařilo sousednímu Slovensku (pokles o 4,3 %), Rakousku (růst o 0,9 %) a Polsku (růst o 3,3 %). Tržby za 4. čtvrtletí se zvýšily pouze v šesti zemích EU, nejvyšší růst tržeb vykázalo Rumunsko (o 8,5 %).
Meziroční index tržeb dopravních tržeb ve 4. čtvrtletí 2023 (%, běžné ceny, očištěno o pracovní dny)
Zdroj: Eurostat
Česko není výjimkou
Pro detailnější pohled na Českou republiku je vhodnější použít tržby očištěné o kalendářní vlivy ve stálých cenách, které eliminují rozdíly způsobené nestejným počtem pracovních dní i dopadem cenového vývoje na výši tržeb. Za celý rok 2023 se takto očištěné tržby v Česku meziročně snížily ve stálých cenách o 8,4 %. Nejvýrazněji meziročně poklesly tržby v odvětvích skladování a vedlejší činnosti v dopravě (o 11,4 %) a pozemní a potrubní doprava (o 8,0 %). Snížily se také tržby poštovním a kurýrním činnostem (o 3,3 %). Tržby vodní dopravy vzrostly o 0,3 % a letecké dopravy o 5,1 %, ale i tak byly v obou těchto odvětvích skoro o pětinu nižší než v roce 2019.
Ve 4. čtvrtletí 2023 poklesly meziročně reálné tržby v Česku očištěné o kalendářní vlivy v sekci doprava a skladování o 8,8 %. Bylo to především vlivem vývoje tržeb ve skladování a vedlejších činnostech v dopravě (pokles o 11,9 %) a v objemově nejvýznamnější pozemní a potrubní dopravě (pokles o 8,3 %). Poštovní a kurýrní činnosti vykázaly v posledním čtvrtletí snížení tržeb o 1,0 %, což byl nejmenší pokles tržeb tohoto odvětví v daném roce. Vodní dopravě se meziročně snížily tržby o 0,9 %. Tržby letecké dopravy ve čtvrtém čtvrtletí stagnovaly (pokles o 0,1 %), i když v prvním pololetí tohoto roku zaznamenaly dvouciferný růst.