Tipy pro Vás
23. 01. 2017
Tipy
Kniha
Anthony B. Atkinson: Ekonomika nerovnosti
Britský ekonom sir Anthony B. Atkinson došel k závěru, že nárůst současné ekonomické nerovnosti je způsoben rozdělením moci ve společnosti. Bohatí dokážou prosadit pro ně výhodné zákony, proto bohatnou. Tomu by podle jeho názoru měla zabránit následující vládní opatření: podpora inovací zvyšujících zaměstnatelnost, zaručení práce ve veřejném sektoru za minimální mzdu, pozitivní úroková míra úspor, progresivní zdanění majetku nebo navýšení dávek na výchovu dítěte.
ILO: Pracoviště pro zdravotně postižené
Mezinárodní organizace práce (ILO) při příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením, který připadá na 3. prosinec, vydala novou publikaci Promoting diversity and inclusion through workplace adjustments: A practical guide. Obsahuje praktické informace, jak a kdy zajistit úpravy na pracovišti pro pracovníky se specifickými potřebami. Více ZDE.
Publikace
ÚZIS: Psychiatrická péče v roce 2015
Předloni navštívilo v ČR psychiatra více než 650 tis. pacientů, což ve srovnání s rokem 2013 bylo o 47 tis. více. Jejich nejčastějšími problémy byly, stejně jako v předchozích letech, neurotické (40 %) a afektivní poruchy (18 %). Zdrojem informací pro publikaci jsou výkazy o síti a lůžkovém fondu psychiatrických zařízení, výkaz o ambulantní péči v psychiatrickém oboru a údaje z Národního registru hospitalizovaných. Více ZDE.
Infografika
Datová žurnalistika: Češi patří k nejméně štědrým národům světa
V porovnání s ostatními národy světa v ochotě pomáhat druhým se Češi řadí až na konec žebříčku: zaujímají 130. pozici z porovnávaných 145 zemí, za Slováky (123. místo) a Maďary (124. místo). Za nimi se z evropských zemí umístili už jen Řekové (140. místo). Světový dárcovský index každoročně měří Nadace pro charitativní pomoc (Charities Aid Foundation, CAF) a porovnává se nikoli institucionální pomoc jednotlivých států, ale ochota pomáhat u občanů – jednotlivců. Více ZDE.
WHO: Přestaňte solit, budete zdravější
Světová zdravotnická organizace (WHO) spustila na konci loňského roku informační kampaň, jejímž cílem je snížit spotřebu soli. Doporučená denní dávka soli je 5 gramů, tj. jedna čajová lžička. Omezení konzumace soli s sebou mj. přináší pozitivní efekt v podobě snížení krevního tlaku a v důsledku toho snížení počtu úmrtí na srdeční selhání. Součástí kampaně je i upozornění, že sodík není jen ve slaných potravinách, ale nachází se i tam, kde by jej konzumenti nečekali, například ve snídaňových cereáliích. Více ZDE.
Aplikace
Istat: Jak tráví Italové svůj čas
Průměrný obyvatel Itálie včetně dětí a seniorů věnoval v roce 2014 během celého dne (24 hodin) placené práci pouze 8,8 % času, tj. jen o málo více než dvě hodiny. Na osobní péči, kterou se myslel spánek, stravování a další péče, připadla téměř polovina (48,7 %) veškerého času, domácí práce zabraly 12,6 %, tj. tři hodiny denně, studiu se průměrný Ital věnoval necelou hodinu, na cestách strávil denně 75 minut, volného času měl pro sebe více než šest hodin. Více ZDE.