Statistika ekosystémů
04. 05. 2023
Statistiky Věda, inovace, digitalizace Digitální společnost - používání ICT ICT ve veřejné správě
Nový statistický nástroj umožní monitorovat kondici přírodního kapitálu v rámci jednotlivých států i celé Evropy.
Zdravé ekosystémy zastávají pro člověka mnoho důležitých funkcí, jako je čištění vody a ovzduší, regulace klimatu, recyklace živin a poskytování surovin a dalších cenných zdrojů. To z nich tvoří jeden ze základních pilířů pro fungování společnosti a ekonomiky. Bohužel, přetrvávající využívání životního prostředí pro lidský blahobyt stále více podněcuje obavy o zachování nepostradatelného přírodního bohatství budoucím generacím. Z těchto důvodů bylo v listopadu 2021 navrženo rozšíření nařízení Evropské unie a Rady číslo 691/2011 o evropských environmentálních hospodářských účtech o modul ekosystémového účetnictví, který má monitorovat a hodnotit přírodní kapitál. Navržený modul ekosystémového účetnictví představuje nástroj umožňující organizovat data a zaznamenávat změny v rozsahu a stavu všech ekosystémových typů a následně mapovat ekosystémové služby, jimiž tyto ekosystémové typy přispívají naší ekonomice a ostatním lidským aktivitám.
Návrh modulu o ekosystémovém účetnictví byl součástí agendy projednávané v rámci českého předsednictví v Radě EU v roce 2022. Z diskuzí vyplynulo, že toto téma členskými zeměmi značně rezonuje. Česká delegace tak musela korigovat debaty, zohledňovat nejistoty členských států a posléze sestavit kompromisní návrh nařízení, který by byl nejen realistický, ale také efektivní. To se nakonec úspěšně podařilo, a loni v prosinci byl výborem Coreper schválen mandát pro jednání s Evropským parlamentem, čímž byl finální návrh nařízení uzavřen na úrovni Pracovní skupiny Rady.
Celková plocha ekosystémových typů na území České republiky (ha)
Vzrostla obydlená plocha, zemědělské půdy ubylo
V mezičase projednávání návrhu nařízení byla také v červnu 2022 za koordinace ČSÚ vytvořena pracovní skupina, do které byli přizváni jak experti z akademické sféry, tak experti z ministerstev a dalších externích institucí. Vzhledem k tomu, že ekosystémové účetnictví je relativně nové a značně mezioborové téma, je cílem pracovní skupiny společně se aktivně podílet na schvalovacím procesu nařízení a systematicky vytvářet metodiky pro jeho budoucí naplňování.
V rámci příprav na plánované zavedení modulu ekosystémových účtů se Český statistický úřad společně se členy pracovní skupiny rovněž zapojil do prvního dobrovolného reportování účtu rozloh ekosystémů, které probíhalo pod vedením Eurostatu během října až prosince roku 2022. I přes to, že se v této oblasti nacházíme na startovní čáře, byli jsme schopni za spolupráce s institucemi CzechGlobe a CENIA vytvořit na základě již existujících evropských datasetů, založených na datech ze satelitního programu Copernicus, pilotní národní data. Již takto hrubé výsledky vykreslují prostorové rozložení a rozsah jednotlivých ekosystémových typů, které se v České republice nacházejí, a jejich přeměny mezi referenčními roky 2012 a 2018.
První data ukazují, že mezi roky 2012 a 2018 došlo k největšímu nárůstu rozlohy u ekosystémového typu „obydlí a další uměle vytvořené oblasti“, kde se celková rozloha zvýšila o 5 129 ha z původních 524 074 ha na 529 203 ha. Naproti tomu, největší úbytek byl zaznamenán u zemědělských půd, jejichž celková rozloha klesla o necelé 4 000 ha z 3 659 523 ha na 3 655 528 ha. U trvalých travních porostů se celková rozloha rovněž snížila, a to z 848 558 ha na 846 582 ha.
Rozložení jednotlivých ekosystémových typů na území České republiky
Doplňující informace z matice přeměny poté umožnily blíže identifikovat jednotlivé přeměny ekosystémových typů během referenčních let 2012 a 2018.
Ve zkoumaném období se sice například téměř 8 200 ha trvalých travních porostů přeměnilo na zemědělské plochy, ale současně došlo k přeměně zhruba 6 800 ha zemědělských ploch na trvalé travní porosty, a rovněž dalších zhruba 5 100 ha zemědělských ploch bylo ztraceno na úkor obydlí a dalších uměle vytvořených oblastí. Nárůst ekosystémového typu „obydlí a další uměle vytvořené oblasti“ byl dále z velké části zapříčiněn přeměnou 804 ha trvalých travních porostů a 693 ha lesů a dalších zalesněných ploch.
Cenná data pro budoucnost
Závěrem lze říci, že identifikace jednotlivých ekosystémových typů, znalost jejich rozloh a přeměn v čase je základním stavebním prvkem pro následné hodnocení celkového stavu ekosystémů, a tedy i pro pochopení jejich schopnosti poskytovat ekosystémové služby k lidskému užitku. Současným cílem je proto zkvalitnit účet rozlohy prostřednictvím sestavení detailnějších národních dat a prostorových map, které společně s evropskými datasety vytvoří efektivní nástroj pro hospodaření s přírodním kapitálem na území České republiky.
Přechody mezi ekosystémovými typy během let 2012 a 2018
Článek si můžete přečíst v dubnovém vydání časopisu Statistika&My.