Statistika dětských jmen
05. 08. 2024
Statistiky Lidé Obyvatelstvo Narození
Obliba jmen, která dávají rodiče svým dětem, se v čase proměňuje. Některá jména však zůstávají mezi oblíbenými poměrně dlouho.
Statistika dětských jmen má v Českém statistickém úřadě dlouholetou tradici. Před rokem 2022 byla vypracovávána z lednových hlášení o narození od matričních úřadů, od roku 2022 jsou pro ni využívány záznamy ze základního registru obyvatel. Statistika se skládá z údajů za děti narozené v Česku v roce 2023. Pro historické srovnání za roky 1950 až 2022 do ní byly zahrnuty pouze osoby narozené v Česku, a zároveň žijící k závěru roku 2022. Jinými slovy, v přehledu jmen za období 1950 až 2022 nejsou údaje o osobách zemřelých před koncem roku 2022. Na různé varianty jednoho jména (např. Ema a Emma nebo Michal a Michael) se pohlíží jako na různá jména. Výsledky mají „pouze“ orientační charakter a nesouvisejí se stavem a pohybem obyvatelstva Česka, který ČSÚ také zveřejňuje.
Tři nejčastější jména v roce 2023
Zdroj: ČSÚ
Nejoblíbenější jsou jména Jakub a Eliška
V roce 2023 se mezi chlapci narodilo nejvíce Jakubů. Druhé pořadí v počtu narozených obsadili Matyášové a třetí místo připadlo Janům. Jakub zaujímal pozici nejpopulárnějšího jména už po třinácté v řadě. Poprvé se v ní objevil v roce 2011, kdy vystřídal Jana. Matyáš ovládl druhé místo podruhé. Předtím to bylo v roce 2021 a v obou případech přeskočil Jana. Matyáš se přitom objevil v první desítce nejpopulárnějších chlapeckých jmen až v roce 2010, kdy obsadil deváté místo. Během následujících jedenácti let pak dokázal postoupit o dalších sedm míst nahoru. Z chlapců v první desítce roku 2023 dosáhl většího posunu ve stejném období (2010–2023) pouze Dominik, který se z patnácté příčky v letech 2013 a 2014 vyšplhal na příčku sedmou. První desítka dále zahrnovala jména Adam, Matěj, Vojtěch, David, Tomáš a Filip. Ze jmenovaných změnil svou pozici během jednoho roku výrazněji Tomáš, který se propadl ze čtvrtého na deváté místo. Na stabilitu nejpopulárnějších jmen ukazuje skutečnost, že ve sledovaném období 2010–2023 se na prvním místě vystřídala jen dvě jména, na druhém tři a na třetím čtyři, zatímco například na sedmém místě se vystřídalo hned sedm různých jmen.
20 nejčastějších jmen chlapců v letech 2010–2023
Zdroj: ČSÚ
Nejčastějším dívčím jménem byla v loňském roce Eliška. Druhou příčku v žebříčku popularity obsadila Viktorie a třetí Anna. Jméno Eliška dávali rodiče narozeným dcerám nejčastěji už od roku 2012, kdy z vrcholu sesadilo Terezu. Popularita druhé Viktorie prošla v období 2010 až 2023 rychlým vývojem. Ještě v roce 2010 se nacházela až na šestnácté pozici a během dvanácti let se posunula o čtrnáct míst nahoru. To je rychlejší postup než v případě Matyáše. Anna obsadila třetí pozici podruhé v řadě, přičemž v dřívějších pěti letech si držela pozici druhou. Čtvrtá Sofie prošla podobným vývojem jako Viktorie, také se posunula o čtrnáct míst během dvanácti let.
Kromě zmíněných patřila do loňské první desítky jména Natálie, Tereza, Ema, Adéla, Amálie a Julie. Je zajímavé, že pořadí v první desítce se oproti předchozímu roku změnilo pouze v případě Emy a Adély, které si prohodily pozice, a Julie, jež se probojovala mezi elitu z nižší skupiny, přičemž vyřadila Nelu.
Podobně jako u chlapců, i v případě děvčat zůstával seznam nejpopulárnějších jmen poměrně stabilní. V letech 2010 až 2023 obsazovala první místa pouze dvě jména, na druhém a třetím místě se vystřídala čtyři a v boji o sedmou pozici se utkávalo osm různých jmen. Nicméně nejpopulárnější dívčí jména doznala ve sledovaném období větší proměnlivosti než chlapecká. Potvrzují to již zmíněné výraznější posuny v pořadí dívčích jmen a také skutečnost, že mezi deseti nejoblíbenějšími se vystřídalo sedmnáct dívčích jmen, přičemž chlapeckých jen třináct. Ve dvacítkách nejoblíbenějších jmen najdeme třicet dívčích jmen a dvacet pět chlapeckých. Některá v současnosti oblíbená jména patřila mezi favority i v historických časech. Například Jan vévodil žebříčku nejčastěji volených chlapeckých jmen mezi lety 1950 až 2023 celkem pětadvacetkrát. Osmnáctkrát se na vrcholu objevil Petr a sedmnáctkrát Jakub. Mezi dívkami získaly prvenství pětadvacetkrát Jana, patnáctkrát Tereza a dvanáctkrát Eliška.
20 nejčastějších jmen dívek v letech 2010–2023
Zdroj: ČSÚ
Isabela nahoru, Monika a Melanie dolů
Nejvýraznějším skokanem v oblíbenosti jmen se loni stala Isabela, která si polepšila o 52 příček ze 143. na 91. místo. V dívčích jménech následovaly Olivie s posunem o 35 příček a Lea, jež vystoupala o 20. Z chlapců nejvíce postoupili Theo a William, oba o 22 míst. V těsném závěsu za nimi se držel Vojta s vylepšením pozice o 20 míst. Naproti tomu největší propad v pořadí zaznamenaly Monika a Melanie, které si obě pohoršily o 31 míst. Obliba Agáty klesla o 20 míst. Z chlapeckých jmen se o 23 míst dolů posunuli Vladimír a Ivan a o 18 příček Sebastien.
Skokani byli vybíráni z první stovky oblíbených jmen v roce 2023 a jména, která se nejvíce propadla, z první stovky v roce 2022.
V krajích je to jinak
Stejně jako na celorepublikové úrovni byl Jakub první v jedenácti krajích. Jenom v Praze a v krajích Královéhradeckém a Pardubickém získal větší oblibu Matyáš. Trojice jmen Jakub, Matyáš a Jan obsadila první tři pozice v devíti krajích. V Praze a v Jihomoravském kraji nahradil Jana Adam, ve Středočeském kraji Matěj, ve Zlínském kraji Dominik a v Kraji Vysočina Matěj nahradil Matyáše. Úplně ve všech českých krajích byl v první trojici nejoblíbenějších jmen pouze Jakub.
Rozdíly lze vysledovat i v podílu výskytu jmen z první krajské trojice na jménech všech narozených s registrovaným pobytem v kraji. Nejvýraznější zastoupení tří nejčastějších chlapeckých jmen najdeme v Kraji Vysočina, kde Jakub, Jan a Matěj tvořili 13,3 % ze všech loni narozených chlapců v kraji. V Praze, kde byl podíl první trojice nejnižší, dostalo jméno Matyáš, Jakub nebo Adam 8,9 % narozených chlapců. Výrazněji nadprůměrný podíl první trojice na všech narozených v kraji zaznamenaly také kraje Jihočeský a Plzeňský, pod celostátním průměrem se nacházely kraje Karlovarský, Královéhradecký, Jihomoravský a Moravskoslezský.
Trojice nejčastějších jmen chlapců v krajích v roce 2023
Zdroj: ČSÚ
Mezi dívčími jmény obsadila první pozici ve dvanácti krajích Eliška. V Praze a v Pardubickém kraji byla nejpopulárnější Anna a v Kraji Vysočina se o vrchol žebříčku dělily Eliška s Viktorií, kterých se narodilo stejně. Celorepublikově nejoblíbenější trojice Eliška, Viktorie, Anna obsadila stupně vítězů v osmi krajích. V krajích Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském nahradila Annu Sofie, v Jihomoravském a Zlínském nahradila Viktorii Natálie a v Praze Sofie. Ve všech krajích si pozici v první trojce udržela pouze Eliška. Některým z prvních třech jmen v kraji bylo pojmenováno relativně nejvíce dívek v krajích Ústeckém (11,3 %) a Královéhradeckém (11,1 %), nejméně pak v hlavním městě (6,8 %). S výjimkou dvou byl ve všech krajích vyšší podíl první trojice chlapců než dívek, což souvisí mj. s vyšší rozmanitostí dívčích jmen.
Trojice nejčastějších jmen dívek v krajích v roce 2023
Zdroj: ČSÚ
Velká města preferují Matyáše
Oblíbená jména se liší také podle velikosti obce, v níž má narozené dítě registrovaný pobyt. Například Jakub byl nejčastějším jménem chlapců narozených v nejmenších obcích a ve středních městech, zatímco v největších městech ho v popularitě předběhl Matyáš. Matyášova obliba rostla s počtem obyvatel obce, v obcích do 2 000 obyvatel zůstával na třetí pozici. Jan bylo druhé nejčastější jméno narozených v obcích do 2 000 obyvatel, ale s vyšší velikostí obce jeho popularita klesala. V souboru měst s 50 000 a více obyvateli ho dokonce předběhl Adam. Jan zde obsadil až čtvrtou pozici.
Velké rozdíly popularity podle velikosti obcí a měst byly patrné u jmen jako Mark, Albert a Artur nebo Vítek, Radek a Miroslav. První uvedená trojice jmen se těšila výrazně větší oblibě v největších městech než v nejmenších obcích. Mark byl v největších městech na 57. příčce, ve středních na 80. a v obcích do 2 000 obyvatel až na 114. Albert obsadil 29., 54. a 55. příčku a Artur 46., 65. a 69. Jméno z druhé trojice naopak častěji vybírali rodiče v nejmenších obcích. Vítek se v největších městech umístil na 86. pozici, ve středních na 68. a v nejmenších obcích na 53. Radek zaujímal 88., 72. a 63. místo a Miroslav 67., 60. a 48. místo. Z dalších jmen v první desítce se popularita v závislosti na velikosti obce výrazně lišila u celkově osmého Davida. Ten v největších městech skončil pátý, zatímco ve středních a nejmenších obcích byl osmý a třináctý. Vojtěch je naopak jméno typičtější pro venkov, protože v nejmenších obcích dosáhl na pátou pozici, ve středních městech na sedmou a v největších městech skončil až třináctý.
Mezi dívkami si Eliška vedla suverénněji než Jakub, ve všech třech velikostních skupinách obcí byla totiž nejoblíbenější. Naproti tomu na celorepublikové úrovni druhá Viktorie tuto pozici obhájila pouze ve středních městech. V největších městech dokonce obsadila až čtvrtou příčku po třetí Sofii. Zajímavé je, že Anna měla druhou nejvyšší oblíbenost v nejmenších obcích a největších městech, ale ve středních městech s počtem obyvatel mezi 2 000 a 50 000 skončila až na čtvrté pozici. Z třetího místa ji vytlačila Sofie. Ke jménům Sofia, Eva a Elizabeth rodiče při pojmenovávání dcery sáhli častěji v největších městech. Sofia tam obsadila 32. místo, ve středních a nejmenších obcích 56. a 103. místo. Pořadí Evy byla 44., 60. a 78. a pořadí Elizabeth byla 52., 70. a 77. Ze spíše venkovských jmen lze zmínit Vanesu, Štěpánku a Izabelu. Vanesa v nejmenších obcích obsadila 66. příčku, ve středních 77. a v největších městech 125., Štěpánka 23., 27. a 52. a Izabela 48., 56. a 76. Celkově devátá Amálie se těšila větší oblibě v nejmenších obcích, kde skončila sedmá. Ve středních obcích byla osmá a v největších městech dvanáctá.
Nejčastěji se dědí Antonín
Některá jména jsou předávána z otce na syna a z matky na dceru. Do této analýzy byla vybrána ta, jež v roce 2023 nosilo alespoň sto rodičů. S nejvyšší mírou předávali své jméno potomkovi otcové Antonínové. Z nich stejně pojmenoval syna skoro každý třetí (31,1 %). Tradici dědění jmen držela i čtvrtina otců Václavů (24,6 %). Další v pořadí předávání jména synům byli František (22,8 %), Václav (22,4 %) a Richard (19,9 %). Matky svá jména nepředávaly narozeným dcerám ani zdaleka tak často. Nejhorlivější v tom byly matky Marie, po nichž dostávaly dcery jméno v 7,3 % případů. Další pořadí děděných ženských jmen bylo Zdeňka (4,5 %) Natálie (4,4 %), Helena (4,2 %) a Sára (4,1 %).
Nejčastěji děděná jména v roce 2023 (% rodičů, kteří předali své jméno dítěti)
Zdroj: ČSÚ
Údaje ze statistiky narozených naleznete na stránkách ČSÚ.