Sledujeme mírné dopady na trh práce
19. 08. 2020
Statistiky Trh práce Zaměstnanost a nezaměstnanost (VŠPS)
Od března letošního roku byl trh práce zásadně ovlivněn mimořádnými a ochrannými opatřeními k pandemii covid19. Jisté ekonomické zpomalení mohlo způsobit, že někteří lidé opustili zaměstnání, další ztratili příležitost zahájit nové zaměstnání nebo museli pracovat méně hodin, než se očekávalo.
Velké rozdíly v oborech i regionech
Ve druhém čtvrtletí letošního roku jsme se ptali zaměstnaných, zda pocítili negativní ekonomické dopady v důsledku současné situace. Z těch, kteří se k otázce vlivu plošných opatření vyjádřili, pocítilo negativní dopady současné situace na ekonomiku, tržby, objem práce a zakázek u svého zaměstnavatele 43 %. To v měřítku celé populace odpovídá 1 868 320 zaměstnancům v České republice. Na úrovni regionů vnímali negativní dopady nejcitelněji ve Středočeském kraji, kde jejich existenci uvedla více než polovina zaměstnanců.
V odvětvovém členění nejvíce „covidová“ opatření pocítili zaměstnanci podniků poskytujících ubytování a stravování, z nichž negativní dopady uvedlo 89 %. Z toho mírná většina věří, že tyto dopady budou pouze dočasné. V oblasti kulturní, zábavní a rekreační činnosti zaznamenalo nepříznivé ekonomické dopady u svého zaměstnavatele 65 % zaměstnanců, ovšem jen pětina z nich si myslí, že tyto dopady ohrozí i jejich pracovní místo. Ohrožení svého pracovního místa nejsilněji vnímali na severozápadě Čech, obavy tam vyjádřilo 29 % zaměstnanců, kteří vidí problémy u svého zaměstnavatele. Celorepublikově nepříznivá situace u zaměstnavatele ohrožuje pracovní místo 7,7 % (330 565) zaměstnanců.
Většina živnostníků považuje dopady za dočasné
Negativní dopady současné situace na ekonomiku, tržby či objem práce a zakázek pociťuje rovněž většina (60 %) samostatně výdělečně činných osob. Z regionálního hlediska vyjadřovaly nejčastěji obavy podnikající osoby ve Středočeském kraji a v Praze. S problémy v době mimořádných opatření se vypořádávalo více než 90 % osob podnikajících v oblasti vzdělávání, ubytování a stravování. Jelikož samostatně výdělečné osoby se největší měrou zabývají stavebnictvím, objevilo se nejvíce postižených (téměř 90 000) právě v tomto oboru.
Přestože většina respondentů při podnikání na problémy způsobené koronavirovou pandemií narazila, 72 % z nich se přiklání k názoru, že jde o dopady spíše dočasné a že je bude možné překonat například s pomocí vládního programu.
Výraznější obavy byly zjištěny u podnikajících žen, z nichž za vážné považuje dopady opatření téměř třetina, zatímco podnikající muži sdílejí tento názor pouze z jedné čtvrtiny. Pokud se samostatně výdělečně činné osoby potkaly s negativními důsledky, pak za vážné a ohrožující jejich podnikání je považovaly nejčastěji osoby podnikající v posledním článku distribuce zboží, tedy ve velkoobchodu a maloobchodu a v údržbě a opravě motorových vozidel a motocyklů.
Dopady opatření proti COVID-19 na zaměstnané
Absence výrazně narostla
Aby se zabránilo šíření viru, podniky přerušily nebo omezily dočasně práci. Míru takového omezení pak může částečně nastínit nepřítomnost v práci. Výběrové šetření pracovních sil zjišťuje takovou absenci v práci, ve které je zajištěn návrat během tří měsíců nebo zaměstnaní dostávají od svého zaměstnavatele více než 50 % platu (nezahrnuje se sem rodičovská dovolená). Jeho poslední výsledky ukazují, že počet zaměstnaných s momentální absencí v práci se ve srovnání prvního čtvrtletí letošního a loňského roku zvýšil téměř o 181 tisíc případů. Mezi druhým čtvrtletím rozdíl v počtu absencí meziročně dokonce převýšil 353 tisíc, což odpovídalo 7,1 % ze zaměstnaných ve věku 20 až 64 let.
Ekonomické problémy zaměstnavatele může zkreslovat právo na dovolenou a čerpání dovolené. Rozdělíme-li nepřítomnost v práci na plánovanou nepřítomnost (dovolená, mateřská dovolená), na pracovní neschopnost pro nemoc či úraz a ostatní důvody, lze vidět evidentní vzestup absence z ostatních důvodů. V prvním čtvrtletí letošního roku se proti poslednímu čtvrtletí loňského roku tato kategorie zvýšila o 2 procentní body a mezi prvním a druhým čtvrtletím tohoto roku nepřítomnost z ostatních důvodů narostla o dalších více než 5 procentních bodů. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku nebylo přítomno v práci z ostatních důvodů 7,6 % osob z celkově zaměstnaných ve věku 20 až 64 let, přičemž téměř tři pětiny z nich byly ženy.
Nejvyšší počet osob dočasně mimo práci byl zaznamenán ve zpracovatelském průmyslu. Firmy v tomto oboru měly ve druhém čtvrtletí roku 2020 nepřítomných 13,5 % zaměstnaných osob, což odpovídalo zhruba 188 tisícům zaměstnaných. Ovšem v nejpostiženějším odvětví – ubytování, stravování a pohostinství – nebylo ve druhém čtvrtletí přítomno v práci 35 % osob a v oblasti kulturní, zábavní a rekreační činnosti bylo postaveno mimo práci 26 % zaměstnaných.
Důvody nepřítomnosti v práci (%)
Nezaměstnanost se zvyšuje hlavně u mužů
Současná situace příliš neumožňuje činit nějaké jednoznačné závěry. Důvodů je několik. Nejmarkantnější zkreslení může být způsobeno tím, že nejsou zaznamenáni lidé, kteří se na určitou dobu vzdali hledání práce, případně ti, kteří se například starají o děti a nebyli připraveni nastoupit do pracovního procesu. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku hledalo aktivně práci a bylo připraveno nastoupit do zaměstnání 126 tisíc osob. Meziroční relativní přírůstek činil 24 %. Vyšší nárůst byl zaznamenán u mužů, v jejichž skupině se počet nezaměstnaných mezi druhým čtvrtletím letošního a loňského roku zvedl o 38 %. U žen došlo ke zvýšení o 12 %. Častějším důvodem k ukončení zaměstnání se stalo propuštění, meziročně se počet těchto případů zvedl o 123 %.
Jak jsou na tom čerstvě nezaměstnaní
Dotazník ve druhém čtvrtletí nově hodnotil postoj čerstvě nezaměstnaných. Ptali jsme se, zda budou moci nastoupit na původní místo nebo k původnímu zaměstnavateli. Největší část (44 %) rozhodně nenastoupí na původní pracovní místo a asi 41 % nezaměstnaných se přikláněla k názoru, že spíše nenastoupí k původnímu zaměstnavateli. Ke svému zaměstnavateli se vrátí okolo 4 % nezaměstnaných a 11 % respondentů uvedlo, že jejich zaměstnavatel již ukončil svou činnost (výrobu).
Zdali najdou nové pracovní místo v původním oboru, 39 % nezaměstnaných neřeší a 29 % považuje nalezení takového místa za obtížné. V původním oboru bude hledat pracovní příležitost 25 % čerstvě nezaměstnaných. Pouze 7 % osob, které nedávno přišly o práci, si myslí, že obor, v němž dosud pracovali, není perspektivní.
Nejčastěji neřeší nalezení místa v původním oboru nezaměstnaní ze zpracovatelského průmyslu. Jako na obtížné nahlížejí na nalezení místa v původním oboru zejména bývalí zaměstnaní z oblasti velkoobchodu, maloobchodu nebo oprav a údržby motorových vozidel. Lidé dříve pracující v odvětví ubytování a stravování jsou připraveni si hledat své příští zaměstnání v původním oboru.
Finanční problémy, které v důsledku pandemie a ztráty zaměstnání postihly domácnost, považuje za dočasné 42 % nově nezaměstnaných, pro 41 % jsou tyto problémy těžké a 17 % je hodnotí jako vážně ohrožující domácnost a její platební schopnosti. Vážné ohrožení cítí především jednočlenné domácnosti. Tříčlenné domácnosti nejčastěji uváděly spíše těžké problémy a v domácnostech o čtyřech a více členech se vypořádávají s nezaměstnaností snáz a vzniklé nesnáze vnímají jako dočasné.
Článek si můžete přečíst také v časopisu Statistika&My.
Více se dočtete zde: Zaměstnanost, nezaměstnanost