Průmysl – srpen 2021
07. 10. 2021
Statistiky Hospodářská odvětví Průmysl Krátkodobé statistiky průmyslu
Průmyslová produkce byla oproti loňskému srpnu nižší o 1,4 %. Ve srovnání s letošním červencem produkce klesla o 3,2 %. Pokles v průmyslu lze přičíst zejména výrobě motorových vozidel a energetice.
Ve směru meziročního poklesu nejvíce působila výroba motorových vozidel, která byla o více než čtvrtinu nižší. Trvající nedostatek komponent totiž přiměl výrobce k prodloužení celozávodních dovolených. Nepříznivě působila i energetika, kde došlo k plánovaným odstávkám. Naprosté většině ostatního průmyslu se ale dařilo – ve směru růstu průmyslu nejvíce působilo strojírenství, kovovýroba a výroba elektrických zařízení. Silně narůstala i produkce počítačů, elektronických a optických zařízení, ostatních dopravních prostředků nebo hutnictví a slévárenství.
V kumulaci od počátku roku (leden až srpen) je průmyslová produkce meziročně o 11,7 % vyšší. Nejvíce k tomu přispěl zpracovatelský průmysl, mírně rostla i energetika a těžba a dobývání.
Průmysl v EU se postupně zotavil z propadu v loňském roce a nyní je přibližně na úrovni druhé poloviny roku 2019. Všeobecné problémy s dodávkami komponent ale zatím brání výraznější expanzi. Výrazněji nad úrovní roku 2019 je aktuálně průmysl v Irsku, Belgii, Polsku a Litvě.
Hodnota nových zakázek v domácím průmyslu meziročně vzrostla o 3,5 %. Zakázky ze zahraničí se přitom zvýšily o 3,2 %, zatímco ty domácí o 4,3 %. K růstu zakázek nejvíce přispívalo hutnictví a slévárenství, kovovýroba a strojírenství, které si udržovaly poměrně masivní dynamiku. Naopak u výroby motorových vozidel, která v předchozích měsících růst zakázek táhla, v srpnu nové zakázky poklesly.
Důvěra podnikatelů v průmyslu v srpnu dál klesala. Klesl totiž podíl podnikatelů, kteří v nejbližším období očekávali růst výrobní činnosti. To souvisí zejména s nedostatkem materiálu, který jako bariéru růstu uváděla velká část respondentů. Neměnilo se hodnocení poptávky, kterou naopak jako bariéru vnímá mimořádně nízký počet podnikatelů.
Meziroční růst cen průmyslových výrobců v srpnu dál akceleroval až na 9,3 %, nejvíce od dubna 1993. struktura cenového růstu zůstala podobná předchozím měsícům. Zvýšily se především ceny koksu a rafinovaných ropných produktů a dál silně rostly ceny obecných kovů a kovodělných výrobků i chemických látek a výrobků. Snížily se pouze ceny dopravních prostředků, především ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla.
Meziroční pokles průměrného počtu zaměstnanců v průmyslu se zmírnil na 0,2 %. Silný růst jejich průměrné měsíční mzdy (6,9 %) lze přičíst loňské nižší srovnávací základně i letošní výplatě odměn.
Více se dočtete zde: Průmysl, energetika