Průmysl – duben 2021
07. 06. 2021
Statistiky Hospodářská odvětví Průmysl Krátkodobé statistiky průmyslu
Průmyslová produkce ve srovnání s loňským dubnem narostla o 55,1 %. V meziročním srovnání se ale výrazně projevuje loňský propad průmyslu v důsledku omezení části výroby. Pokračoval ale solidní meziměsíční růst, který v dubnu činil 1,9 %.
K naprosto mimořádnému meziročnímu přírůstku průmyslové produkce nejvíce přispívala výroba motorových vozidel, která byla více než čtyřnásobná oproti loňskému dubnu. I další blízké a exportně zaměřené obory – výroba pryžových a plastových výrobků a výroba elektrických zařízení – k růstu průmyslu mohutně přispívaly. Produkce ve srovnání s loňským dubnem rostla ve všech sledovaných oborech s výjimkou výroby oděvů, kde se ale meziroční propad výrazně zmírnil. Také srovnání s předkrizovým rokem 2019, kdy průmysl dosáhl svého prozatímního maxima, je příznivé – aktuální úroveň průmyslové produkce se roku 2019 blíží a například pro celý zpracovatelský průmysl byl letošní duben historicky nejsilnějším měsícem.
V kumulaci od počátku roku (leden až duben) je průmyslová produkce meziročně o 13,5 % vyšší, na čemž má podíl hlavně zpracovatelský průmysl.
Průmyslová produkce v EU je aktuálně vyšší než loni na jaře, což je dáno tehdejším zastavením výroby. Dostupné meziměsíční údaje (březnové) ale ukazují, že po slabším začátku roku evropský průmysl nabírá dech a ve většině zemí EU produkce rostla.
Také hodnota nových zakázek v dubnu raketově vzrostla (90,0 %). Silné navýšení bylo zaznamenáno u domácích i zahraničních zakázek. Stále ale platí, že zakázky ze zahraničí rostou výrazněji (98,6 %) než ty domácí (74,0 %). Růst zakázek tak dopředu táhly zejména silně exportně zaměřené obory – výroba motorových vozidel, elektrických zařízení a kovovýroba. Naopak v oděvnictví nové zakázky oproti dubnu 2020 klesly.
Důvěra podnikatelů v průmyslu v dubnu rostla. Podniky v menší míře pociťovaly nedostatečnou poptávku a čekaly také další růst tempa výrobní činnosti. Mezi hlavní bariéry růstu se ale dostal nedostatek materiálu (uvedla jej téměř čtvrtina respondentů). Zajištění zakázkami podnikatelé ve zpracovatelském průmyslu odhadovali na 12 měsíců.
Ceny průmyslových výrobců byly v dubnu meziročně vyšší o 4,6 % (nejvíce od listopadu 2011). Hlavním důvodem byl zejména nárůst cen koksu a rafinovaných ropných produktů a také chemických látek a výrobků. Oproti dubnu 2020 klesly ceny potravinářských výrobků (především pod vlivem klesajících cen masa).
Počet zaměstnanců v průmyslu byl v dubnu stále 2 % pod úrovní loňského roku. Jejich průměrná mzda byla naopak o 11,3 % vyšší, na čemž má ale podíl hlavně srovnání s loňským dubnem, kdy prudce klesl počet odpracovaných hodin a s nimi i mzdy.


Více se dočtete zde: Průmysl, energetika