Přejít k obsahu

Průmysl – červenec 2021

  • Statistiky
  • Hospodářská odvětví
  • Průmysl
  • Krátkodobé statistiky průmyslu

Průmyslová produkce byla ve srovnání s loňským červencem vyšší o 7,0 %. V meziročním srovnání se ještě částečně projevuje nižší srovnávací základna. Průmysl ale těžil i ze zvýšené poptávky a ve srovnání s letošním červnem produkce narostla o 2,1 %.

K meziročnímu přírůstku průmyslové produkce nejvíce přispěla kovovýroba, výroba elektrických zařízení a hutnictví a slévárenství. Poměrně příznivě se ale vyvíjela většina průmyslových odvětví – rostla produkce ve strojírenství, chemickém průmyslu, výroba pryžových a plastových výrobků i počítačů, elektronických a optických přístrojů. Naopak problémy s nedostatkem komponent se už projevily poklesem výroby motorových vozidel. Klesla i produkce v oděvnictví a ostatním zpracovatelském průmyslu.

V kumulaci od počátku roku (leden až červenec) je průmyslová produkce meziročně o 13,6 % vyšší. Nejvíce k tomu přispěl zpracovatelský průmysl, růst zaznamenala i energetika a těžba a dobývání.

Průmysl v EU je už od března nad úrovní propadu z loňského roku a platí to i pro všechny jednotlivé členy. Již několik měsíců ale průmysl v EU stagnuje. Také podle dostupných červnových dat došlo v EU k meziměsíčnímu poklesu průmyslové produkce o -0,2 %. V červnu i květnu klesal průmysl v Německu a v Rakousku. Naopak příznivě se vyvíjí průmysl v Polsku.

Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 18,9 %. Zakázky ze zahraničí se přitom zvýšily o 18,3 %, zatímco ty domácí o 20,2 %. Navzdory poklesu samotné produkce nejvíce k růstu nových zakázek přispívala výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů. Stále silně rostou i zakázky pro hutnictví a slévárenství a rovněž ve strojírenství. Pokles zakázek oproti loňskému červenci zaznamenala výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a oděvnictví.

Důvěra podnikatelů v průmyslu v červenci výrazně klesla. Klesl podíl podnikatelů, kteří v nejbližším období očekávali růst výrobní činnosti. Hlavními překážkami růstu přitom byl nedostatek materiálu, který tížil třetinu respondentů, a pak rovněž nedostatek pracovní síly, který uvedla pětina podniků. Nedostatečnou poptávku přitom vnímalo jako bariéru nejméně podnikatelů od října 2007.

Meziroční růst cen průmyslových výrobců v červenci zrychlil na 7,8 %, nejvíce od listopadu 2004. Zvýšily se především ceny koksu a rafinovaných ropných produktů a významně vzrostly ceny obecných kovů a kovodělných výrobků a chemických látek a výrobků. Cenový růst se týkal většiny průmyslových výrobců. Snížily se pouze ceny dopravních prostředků, především ceny dílů a příslušenství pro motorová vozidla.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu byl oproti červenci 2020 nižší o 0,6 %, takže se pokles dál zmírňoval. Jejich průměrná měsíční mzda se zvýšila o 5,3 %. Po několika silných měsících ovlivněných nízkou meziroční srovnávací základnou se tak dynamika mezd zmírnila.

Více se dočtete zde: Průmysl, energetika