Podnikům pod zahraniční kontrolou se v roce 2022 dařilo
30. 09. 2024
Statistiky Ekonomika Průřezové podnikové statistiky Statistika zahraničních afilací
Tuzemské podniky se zahraničními majiteli zvýšily v roce 2022 svou přidanou hodnotu, čistý obrat a rostla v nich i zaměstnanost. Velmi úspěšně se vedlo subjektům působícím v energetice. Oproti covidovému roku 2021 se mimořádně dařilo i firmám podnikajícím v cestovním ruchu.
Podrobné údaje k tématu přináší aktualizovaná časová řada Statistika zahraničních afilací dostupná na webu ČSÚ. Tuzemské podniky pod zahraniční kontrolou meziročně navýšily v roce 2022 svou přidanou hodnotu v metodice podnikových statistik o 8,3 %, tedy téměř o 113 mld. Kč. Hodnota jejich čistého obratu vzrostla o 25 % (1,75 bil. Kč) a počet zaměstnaných osob o 1,4 % (15 tis. osob).
V odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu došlo k nárůstu přidané hodnoty na 68,18 mld. Kč, což byl nárůst o téměř 44 % ve srovnání s rokem 2021. Hodnota jejich čistého obratu vzrostla na 1,44 bil. Kč, tedy téměř o 155 %.
Zásadní oživení nastalo v odvětví ubytování, stravování a pohostinství, kde hodnota čistého obratu meziročně vzrostla o 68,1 % (na 28,43 mld. Kč), přidaná hodnota o 96,2 % (na 9,76 mld. Kč) a počet zaměstnaných osob o 14,5 %. Tyto výsledky jsou ale samozřejmě ovlivněny srovnávací základnou covidového roku 2021.
Z hlediska zastoupení podniků kontrolovaných ze zahraničí pokračovalo pozvolné zpomalování meziročního nárůstu počtu podniků kontrolovaných německými subjekty (3,1 %), avšak současně u nich došlo k výraznému navýšení obratu (39,7 %) a přidané hodnoty (11,5 %).
Výraznějším tempem meziročně vzrostl počet podniků kontrolovaných ze Slovenska (17,8 %) a z Ukrajiny (22 %). Zatímco přidaná hodnota u podniků kontrolovaných z Ukrajiny vzrostla o téměř 18 %, v případě Slovenska došlo k výraznému zpomalení na 3 % oproti více než 11% růstu z roku 2021.
Válečný konflikt na území Ukrajiny se promítnul i do hodnot ukazatelů za tuzemské podniky pod kontrolou subjektů z Ruské federace, u kterých meziročně klesla přidaná hodnota o 63 %, obrat o více než 23 % a počet zaměstnaných osob o 41 %.
Statistika vnitřních zahraničních afilací (IFATS) monitoruje ekonomickou aktivitu zahraničních afilací, tj. institucionálních jednotek, které jsou rezidentem v zemi sestavující statistiku IFATS a jsou pod kontrolou jiné institucionální jednotky, jež není rezidentem v této zemi. V případě Česka se jedná o tuzemské podniky kontrolované ze zahraničí. Koncept vrcholového vlastnictví je klíčový k určení země, odkud se realizuje kontrola konkrétního podniku. Vrcholovým vlastníkem je tzv. UCI (Ultimate Controlling Institutional unit), tj. taková institucionální jednotka, která stojí na vrcholu vlastnického řetězce a není pod kontrolou žádné jiné institucionální jednotky.