Přejít k obsahu

Pět porcí ovoce a zeleniny denně? V Česku jen výjimečně

redakce

12. 01. 2022

  • Statistiky
  • Události
  • Svět
  • Hospodářská odvětví
  • Zemědělství
  • Spotřeba potravin

Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje konzumaci 400 gramů ovoce a zeleniny denně. Nejlépe rozdělit do pěti porcí. Jak vyplývá z nedávno zveřejněných údajů Eurostatu, téměř polovina obyvatel Česka přitom za den nesní  tyto potraviny vůbec žádné.

Ale Češi v tom nejsou sami. Doporučení odborníků z WHO neplní obyvatelé většiny zemí EU. Nejvíce ovoce a zeleniny (nikoli co do množství ale měřeno početem porcí denně) uvádějí Irové, z nichž téměř třetina (33 %) jí oněch pět či i více porcí ovoce a zeleniny denně. Následují Nizozemci s necelými 30 % a Dánové (necelých 23 %). Naopak nejméně těchto potravin snědí Rumuni, kde u téměř 74 % tamních obyvatel ovoce a zelenina na jídelníčku úplně chybí.  Nebo řečeno jinak: nejnižší denní příjem byl zjištěn v Rumunsku, kde pouze 2 % populace snědla alespoň pět porcí ovoce a zeleniny, dále v Bulharsku a Slovinsku (shodně 5 %) a Rakousku (6 %). Mezi Čechy má zeleninu či ovoce pětkrát denně na talíři jen necelých 8 % obyvatel.

Co se v mládí naučíš

Důvodů, proč Češi patří k Evropanům, kteří jedí ovoce a zeleniny málo, může být hned několik. Konzumaci ovlivňují stravovací návyky dané do značné míry národní kuchyní a jistou roli hraje také cena. V recepturách tradičně konzumovaných pokrmů obvykle mnoho zeleniny nenajdeme, a pokud ano, tak např. v kombinaci se smetanou jako je tomu v případě svíčkové omáčky. Zvyk konzumovat ovoce a zeleniny ke každému jídlu si z rodiny do hromadného stravování přinese málokteré dítě.

Více ovoce a zeleniny konzumují ženy

Doporučené množství porcí ovoce a zeleniny sní v zemích EU více žen než mužů. Přesto z dat Eurostatu vyplývá, že pouze 15 % žen konzumuje denně pět a více porcí. Necelých 60 % pak za den jí jednu až čtyři porce ovoce a zeleniny. Naopak skoro 40 % evropských mužů nemá za den žádný příjem těchto potravin.

Více se dočtete přímo na stránkách Eurostatu.