Nebezpečné plasty lidé odmítají
06. 01. 2025
Události Svět
Znečištění životního prostředí plastovými odpady vadí lidem na celém světě.
V závěru loňského roku prováděla agentura Ipsos zjišťování přístupu veřejnosti k problematice znečištění životního prostředí plasty. Šetření probíhalo ve 32 zemích celého světa a dotazováno při něm bylo téměř 25 tisíc osob ve věku 16 až 74 let.
Ve všech sledovaných zemích velká většina respondentů (90 %) souhlasí s celosvětovým zákazem používání prvýrobu plastů takových chemikálií, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví a životní prostředí. Jen o málo méně respondentů (87 %) soudí, že je nezbytné snížit množství celosvětově vyráběných plastů. A stejné množství lidí se hlásí k tezi, že plasty, které nelze snadno recyklovat, by měly být zakázány.
Více než osm z deseti (85 %) souhlasí s nastolením zákazu zbytečných plastových výrobků na jedno použití, jako jsou nákupní tašky, příbory, kelímky či talíře.
Zavedení přímé odpovědnosti vlád a výrobců plastů za snižování množství plastového odpadu a ukončování znečištění plasty podporují téměř tři čtvrtiny respondentů (73 %). Základním dokumentem, jímž by se měly vlády a výrobci plastů povinně řídit, se má stát globální smlouva OSN o ukončení plastového znečištění, na jejímž znění členské státy nyní intenzivně pracují, a která by měla být schválena do konce roku 2024.
Na otázku, zda mají mít všechny státy rovný přístup k financování, technologiím a dalším zdrojům umožňujícím snižování plastového znečištění, odpovědělo kladně v průměru 72 % respondentů. V Africe to bylo dokonce 80 %.
Jako první krok by se mělo začít zákazem plastových předmětů, které se s největší pravděpodobností stanou znečištěním (%)
Zdroj: Ipsos
Zakázat zbytečné jednorázové výrobky z plastu (%)
Zdroj: Ipsos