Náklady na pracovní sílu meziročně rostly v celé EU
13. 08. 2024
Statistiky Regiony a země Mezinárodní data
V Česku dynamika hodinových nákladů na pracovní sílu zpomalila.
Hodinové náklady na pracovní sílu zachycují celkovou částku vynaloženou na pracovníka, tedy mzdy a platy doplněné o nemzdové náklady, jimiž jsou daně nebo sociální odvody, to vše očištěné o dotace. V prvním čtvrtletí 2024 se kalendářně očištěné hodinové náklady na pracovní sílu v EU meziročně zvýšily o 5,5 %. Z toho samotné mzdové náklady vzrostly meziročně o 5,8 %. Mezičtvrtletně byly hodinové náklady na pracovní sílu v EU v prvním kvartálu podle sezonně očištěných údajů vyšší o 1,5 %.
V pásmu mezi 4 a 6 % se meziroční růst mzdových nákladů v EU pohybuje od začátku roku 2022. V letech 2018 a 2019, kdy EU zažívala ekonomickou konjunkturu, to bylo asi o 1,5 p. b. méně. Aktuálně výraznější mzdová dynamika odráží celkový cenový růst v ekonomice.
Silnější růst ve východní části EU
Meziroční dynamika nákladů na pracovní sílu se v jednotlivých zemích EU v prvním čtvrtletí poměrně dost lišila, nicméně ve všech zemích byl zaznamenán meziroční přírůstek. Podobně jako u jiných ekonomických ukazatelů, je rovněž v případě dynamiky nákladů na pracovní sílu patrné výrazné rozdělení na východní a západní část EU, respektive novější a starší členské země. Nejvíce se v prvním čtvrtletí náklady meziročně zvýšily v Rumunsku (16,4 %), v Bulharsku (15,8 %) a v Chorvatsku (15,2 %), ale dvouciferný nárůst byl zaznamenán také v Polsku, v Maďarsku, v Lotyšsku, na Slovensku a v Litvě. Nejmírněji meziročně rostly hodinové náklady v Belgii (2,3 %), v Dánsku (2,5 %) a ve Francii (2,7 %).
Hodinové náklady na pracovní sílu v Česku v prvním čtvrtletí vzrostly meziročně o 5,9 %, což byl prakticky stejný přírůstek jako v závěru loňského roku. Oproti prvním třem čtvrtinám roku 2023 ovšem dynamika zmírnila. Česko tak bylo blíže průměru EU než ostatním zemím východní poloviny Unie (pomaleji než u nás v rámci této skupiny zemí ukazatel rostl jen na Kypru a na Maltě). Ve středoevropském prostoru rostly náklady na práci výrazněji na Slovensku i v Polsku, a rovněž v Rakousku. Stejné meziroční tempo jako v Česku bylo zaznamenáno v Německu.
Hodinové náklady na pracovní sílu v zemích EU v 1. čtvrtletí 2024 (%, meziročně)
Zdroj: Eurostat