Luštěniny nejsou jen hrách, čočka či fazole
19. 03. 2020
Statistiky Regiony a země Mezinárodní data
Luštěniny patří po celá tisíciletí k základním složkám ve stravě po celém světě. Mezi ty, které mají i v našem jídelníčku dlouhou tradici, patří hrách, čočka a fazole. Své místo si na našich talířích našla také sója a cizrna. Plody podzemnice olejné konzumujeme spíše jako pochutinu a lupinu, bob či vikev pak často nacházíme jako doplněk v některých výrobcích.
Podle posledních údajů Eurostatu z roku 2018 se v zemích EU sklidilo celkem 4,1 mil. tun luštěnin. Celková plocha, na níž byly luskoviny, tedy rostliny, které produkují luštěniny, pěstovány, byla zhruba o 10 % menší než ostrov Sardinie.
Členské státy EU s největší produkcí luštěnin v roce 2018 byly Francie (840 tis. tun), Španělsko (690 tis. tun), Polsko (460 tis. tun), Německo (400 tis. tun) a Litva (380 tis. tun). Z těchto pěti zemí pocházely více než dvě třetiny celkové roční produkce EU.
Užitečnost luštěnin nespočívá jen v tom, že organismu dodávají bílkoviny, ale také v tom, že luskoviny, dodávají do půdy dusík, a tím snižují závislost na syntetických hnojivech a současně zlepšují úrodnost půdy.
Více zde.
Více se dočtete zde: Zemědělství