Lékaři si loni polepšili o 11 %
19. 08. 2021
Statistiky Společnost Zdraví Pracovníci a mzdy ve zdravotnictví
Vyšší výdělky mají lékaři, kteří pracují za plat, než ti pracující za mzdu. Ve zdravotnictví je také značná diferenciace příjmů podle věku a pohlaví.
Povolání lékaře je dlouhodobě v rámci průzkumů veřejného mínění označováno jako nejprestižnější profese. Lékaři jsou respektovanější než vědci, učitelé nebo manažeři. Jsou ale i nejlépe finančně ohodnoceni? A jak se na jejich odměňování projevila extrémní zátěž při zvládání koronavirové pandemie?
Rekordní nárůst
Studium medicíny je dlouhé a náročné, o získání následné atestace a celoživotním vzdělávání ani nemluvě. Každopádně ten, kdo tento proces úspěšně zvládne, se může těšit na nemalé výdělky. V roce 2020 dosáhla průměrná hrubá měsíční mzda lékařů 74 210 Kč a průměrnou mzdu v zemi tak převyšovala téměř o 36 000 Kč (93 %). Loni poprvé od roku 2012 vzrostly mzdy lékařů meziročně dvouciferným tempem, a sice o 11 %. V absolutním vyjádření si lékaři v roce 2020 polepšili v průměru o 7 000 Kč. Do rekordního zvýšení se výrazně promítly jak mimořádné „covidové“ odměny, tak i nárůst přesčasové práce. Díky těmto odměnám vzrostly procentuálně výrazně více mzdy mladších lékařů, v případě těch nejmladších ve věku 25 až 29 let dokonce o celou pětinu.
Zatímco v roce 2020 mzdy lékařů meziročně vzrostly o 11 %, tj. o 4,5 procentního bodu více, než vzrostla průměrná mzda všech zaměstnanců v Česku, o rok dříve tomu bylo naopak. V roce 2019 se mzdy lékařů meziročně zvýšily o 3 % v porovnání s 8 % nárůstem celkové průměrné mzdy. V předchozích dvou letech (2017 a 2018) byl procentuální nárůst mezd lékařů obdobný jako u ostatních zaměstnanců.
Při srovnávání výdělků lékařů s ostatními zaměstnanci je třeba mít na paměti, že lékaři mají v průměru vyšší vzdělání než zaměstnanci většiny jiných oborů. Oproti ostatním zaměstnancům s magisterským nebo doktorským titulem byly jejich výdělky v roce 2020 vyšší v průměru „jen“ o necelou třetinu (16 500 Kč).
Významným faktorem stojícím za vyšší průměrnou mzdou lékařů je i práce přesčas. Zatímco průměrná mzda lékařů byla o 35 % vyšší než mzda ostatních zaměstnanců klasifikovaných jako specialisté, v případě hodinové mzdy činil tento rozdíl pouze 27 % (402 : 316 Kč). Práce přesčas hraje nejvýznamnější roli v odměňování mladých lékařů pracujících v platové sféře.
Vývoj průměrné hrubé měsíční mzdy a platu lékařů (tis. Kč)
Platy jsou vyšší než mzdy
Výše průměrných mezd lékařů v Česku se odvíjí od způsobu jejich odměňování. Výrazně vyšší výdělky mají lékaři v platové sféře, tedy ti, kteří jsou zaměstnanci v přímo řízených organizacích Ministerstva zdravotnictví, jako jsou fakultní nemocnice a specializované ústavy, a v příspěvkových organizacích krajů, než ve sféře mzdové. Zatímco lékaři v platové sféře si v roce 2020 v průměru přišli na téměř 96 000 Kč měsíčně, jejich kolegové pracující za mzdu v soukromých zdravotnických zařízeních (včetně krajských a městských nemocnic majících formu akciové společnosti) brali jen necelé dvě třetiny této částky (61 000 Kč). Meziročně se rozdíl mezi těmito skupinami prohloubil o více než 5 000 Kč, neboť v roce 2020 výdělky lékařů v platové sféře vzrostly o 12 % a ve mzdové jen o 9 %. Plat lékařů v roce 2020 téměř 2,5krát převyšoval průměrnou mzdu v Česku, ale výdělek doktorů ve mzdové sféře byl vyšší jen o 59 %.
Oproti ostatním zaměstnancům s vysokoškolským vzděláním pracujícím ve veřejné správě, kam patří například většina učitelů, byl v roce 2020 průměrný plat lékaře o 90 % vyšší. Ve mzdové sféře si však lékaři v průměru vydělali stejně jako ostatní zaměstnanci s magisterským nebo doktorským vzděláním pracující v soukromých subjektech.
Nejlépe placení jsou lékaři a ajťáci
Nezáleží jen na místě výkonu lékařské praxe, ale i na oboru, kterému se lékaři věnují. V rámci strukturální mzdové statistiky jsou k dispozici údaje za praktické lékaře (ISCO 2211) a lékaře specialisty (ISCO 2212). Druhá skupina lékařů, působící především v nemocnicích nebo specializovaných zdravotnických zařízeních, si minulý rok v průměru přišla na 81 000 Kč měsíčně. V rámci srovnatelné skupiny zaměstnání, tj. specialistů celkem (ISCO 2), jde spolu s vývojáři softwaru (ISCO 2521), kteří spadají pod ICT specialisty (ISCO 25), o nejlépe placenou profesi v Česku. Více u nás berou jen řídící pracovníci či nejvyšší představitelé společností. Ale i v tomto případě se údaje výrazně liší podle toho, zda porovnáváme uvedené skupiny vysoce kvalifikovaných zaměstnanců ve mzdové, nebo v platové sféře. Zatímco ICT specialisté pracující za mzdu v soukromých firmách mají o něco vyšší výdělky než lékaři v nestátních zdravotnických zařízeních, v platové sféře je tomu naopak. Lékaři specialisté pracující za plat mají výrazně vyšší výdělky než ICT specialisté pracující ve státních organizacích.
Výdělky lékařů specialistů ve srovnání s vybranými profesemi (tis. Kč, 2020)
Doktorky berou méně než doktoři
Mezi zaměstnanci pracujícími na pozici lékaře jsou lépe odměňováni muži než ženy. Minulý rok lékaři muži vydělávali v průměru o 18 000 Kč (27 %) měsíčně více než lékařky. Nejmenší rozdíly ve výdělcích mezi pohlavími jsou v nejmladší věkové skupině 25–34 let, v níž lékaři berou přibližně o desetinu více než lékařky. Naopak největší rozdíly najdeme ve věku 35–44 let ve mzdové sféře a ve věku 45–54 let v platové sféře. Ve věku nad 55 let se rozdíly částečně vyrovnávají. V roce 2020 byla mzda lékařů mužů ve věkové kategorii 35–44 let v soukromých zdravotnických zařízeních nebo nemocnicích (akciových společnostech) krajů či měst 89 000 Kč, tj. o 45 % (28 000 Kč) vyšší než mzda jejich stejně starých kolegyň. V platové sféře ve věkové kategorii 45–54 let měli muži v roce 2020 průměrný plat 127 000 Kč a ženy 99 000 Kč. Je však třeba zdůraznit, že výše uvedené rozdíly ve mzdách a platech mužů a žen jsou ovlivněny zejména vyšším počtem měsíčně odpracovaných hodin ze strany mužů.
Významným faktorem, který ovlivňuje výši průměrné mzdy lékařů, je také věk, respektive délka praxe s ním spojená. Např. v platové sféře byl v roce 2020 průměrný výdělek lékařů a lékařek ve věku 35–54 let o polovinu vyšší v porovnání s jejich kolegy a kolegyněmi ve věku 25–34 let. Tyto rozdíly odrážejí používané platové tabulky, podle nichž platy lékařů rostou s délkou praxe a se zvyšováním kvalifikace, např. získáním atestace apod.
Průměrné hrubé měsíční výdělky lékařů ve mzdové a platové sféře (tis. Kč, 2020)
Pozor na interpretaci
Na závěr je třeba zdůraznit, že na platy a mzdy českých zdravotníků je potřeba nahlížet komplexně. Jejich významnou část totiž představují příplatky za práci přesčas, za pracovní pohotovost, práci ve svátek a podobně. Zatímco v roce 2020 byli specialisté v mzdové sféře placeni v průměru za 173 hodin měsíčně, lékaři, kteří spadají pod stejnou hlavní skupinu zaměstnání, pracovali o 5 hodin měsíčně déle. U lékařů v platové sféře je rozdíl ještě větší. Průměrná měsíční placená doba specialistů odměňovaných platem byla 176 hodin a lékařů 195 hodin. Nejvíce hodin stráví v práci mladí lékaři zaměstnaní ve fakultních a ostatních přímo řízených nebo příspěvkových krajských nemocnicích. Ve věkové skupině 30–34 let odpracovali v roce 2020 v průměru 201 hodin za měsíc.
Není také výjimkou, že jeden lékař pracuje pro více zaměstnavatelů zároveň. Takové případy nejsou v této statistice zohledněny a jsou uvažovány pouze jednotlivé úvazky bez ohledu na to, zda patří k jednomu, či více zaměstnancům. Celkový počet placených hodin na jednoho lékaře by při součtu úvazků byl pravděpodobně ještě vyšší. Mnozí lékaři také pracují pro svého zaměstnavatele pouze na zkrácený úvazek a vedle toho ještě provozují svou soukromou praxi.
Rozdíly mezi průměrnými výdělky v platové a mzdové sféře jsou výrazně ovlivněny jinou strukturou lékařů. V platové sféře například působí vyšší podíl lékařů specialistů s atestací než ve mzdové sféře. Vliv mají i výše uvedené přesčasy. A rovněž platí, že rozpětí mezd lékařů pracujících za plat je menší než v případě těch pracujících za mzdu, kde existují velké rozdíly mezi nejvyššími a nejnižšími výdělky.
Průměrné hrubé měsíční výdělky lékařů v Česku
Data za zde uvedené mzdy a platy lékařů pocházejí ze speciálního zpracování dat ze strukturální mzdové statistiky zaměstnanců. Strukturální mzdová statistika vzniká sloučením údajů z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV) Ministerstva práce asociálních věcí, který na základě výběrového souboru pokrývá mzdovou sféru, a z Informačního systému o platu a služebním příjmu (ISP) Ministerstva financí, který plošně pokrývá platovou sféru. Prezentované údaje se tedy týkají pouze lékařů (bez zubních) pracujících ve zdravotnictví v zaměstnaneckém poměru, a to nejčastěji v nemocnicích a dalších větších zdravotnických zařízeních (skupina 221 mezinárodní klasifikace zaměstnání ISCO, viz zde).
Článek si můžete přečíst také v časopisu Statistika&My.
Více se dočtete zde: Zdravotnictví, pracovní neschopnost