Konkurenceschopnost ČR dlouhodobě pokulhává
20. 04. 2016
Statistiky Ekonomika Zahraniční obchod Zahraniční obchod se zbožím Zahraniční obchod se službami
Základním měřítkem vývoje konkurenceschopnosti ekonomiky je změna podílu jejího vývozu na vývozu všech zemí světa. V roce 2014 činil tento podíl v případě ČR 0,73 %. Zatímco v meziročním srovnání narostl o 0,03 p. b., proti roku 2009 zaostával o 0,04 p. b. Meziročně se tedy konkurenceschopnost ČR zvýšila, dlouhodobě však pokulhává.
V roce 2009 byl podíl Česka na celosvětovém vývozu historicky nejvyšší (0,77 %). To se může zdát zvláštní, když právě v tomto roce tuzemská ekonomika čelila silnému poklesu zahraniční poptávky. Vysvětlení je však jednoduché: propad vývozu ČR byl slabší než ve světě.
Dlouhodobé zhoršování konkurenceschopnosti tak, jak jej zachycuje pokles podílu vývozu dané země na celosvětové hodnotě vývozu mezi roky 2009 a 2014, zasáhlo většinu zemí Unie. Podíl Německa se snížil z 8,23 na 7,49 %, váha Francie poklesla ze 4,22 na 3,67 %. Spolu s ČR ztrácely svou pozici ve světovém obchodě i další malé ekonomiky – Rakousko, Dánsko, Maďarsko nebo například Chorvatsko. Prosadit se na trhu bylo v tomto období obtížné, nikoliv ale nemožné. Podařilo se to osmi zemím EU. Podíl vývozu na celosvětovém vývozu narostl v případě Polska, Rumunska, Lucemburska, Slovenska, Bulharska a pobaltských republik.
Podíl na celosvětové hodnotě vývozu v roce 2014 (v %)