Přejít k obsahu

Kolik jazyků umíš, tolikrát jsi člověkem

Eva Henzlerová

06. 02. 2025

  • Události
  • Svět

Zvládnutí více jazyků je výhodou, která nejen rozšiřuje pohled na jinou kulturu, ale také zlepšuje budoucí uplatnění na trhu práce. Pokud se jazykům neučíme hned od mala díky rodinnému zázemí, bývá naším prvním jazykovým hřištěm škola.

V roce 2022 se v EU učilo dva nebo více cizích jazyků téměř 7 % žáků prvního stupně základních škol. Jedinou zemí EU, kde se už na prvním stupni většina žáků učila dva nebo více cizích jazyků, bylo Lucembursko. Takovou výukou tam procházelo 80 % žáků, což výrazně převyšuje všechny ostatní země. Za Lucemburskem následovaly s velkým odstupem Lotyšsko (37 %), Řecko (35 %) a Estonsko (34 %). V Česku se dva jazyky na prvním stupni učí pouze necelé procento dětí, a tento podíl je dlouhodobě stabilní.

Mezi lety 2013 a 2022 se v EU podíl žáků prvního stupně základních škol, kteří se učí alespoň dva cizí jazyky, zvýšil ze 4,6 % na 6,5 %. Podíly narostly, i když mírně, v 18 zemích. Největší nárůst byl zaznamenán v Lotyšsku (+22 p. b.), ve Finsku (+15 p. b.), ve Španělsku a v Řecku (shodně +9 p. b.), zatímco u zbývajících zemí nepřesáhl 5 p. b. Z devíti členů EU, kde se podíl snížil, zaznamenaly nejvýraznější pokles Polsko (–7 p. b.) a Lucembursko (–4 p. b.).

Na druhém stupni už v průměru za celou EU studují dva nebo dokonce více jazyků tři pětiny (61 %) žáků. Ve Finsku to jsou téměř všichni (98,0 %). Vysoké podíly pohybující se mezi 93 % a 97 % zaznamenaly také Itálie, Řecko, Malta, Estonsko, Rumunsko, Lucembursko a Portugalsko. Nejnižší podíly byly zjištěny v Irsku (6 %), Maďarsku (7 %) a Rakousku (8 %).

Mezi roky 2013 a 2022 se výuka cizích jazyků na druhém stupni nejvíce rozší­řila v Česku, kde se podíl dětí, které mají ve školním rozvrhu dva cizí jazyky, zvýšil o 24 p. b. na 67 %. Kromě Česka zazna­menaly nárůst v dalších 10 zemích EU. Oproti tomu v 16 zemích se zastoupení dětí, které se na druhém stupni učily dva cizí jazyky, snížilo. Největší pokles zaznamenaly ve Slovinsku a v Polsku (shodně –32 p. b.) a na Slovensku (–27 p. b.).

Další informace naleznete na webu Eurostatu zde.

Údaje ze statistiky vzdělávání (MŠ, ZŠ a SŠ) jsou na webu ČSÚ dostupné zde.