Jan Růžička
Oddělení statistiky práce
Články autora
- 28. 02. 2020 Úskalí měření produktivity práce Co to znamená, když se řekne, že Česká republika má nízkou produktivitu práce a měla by ji zvyšovat? Nízká produktivita práce vzbuzuje negativní konotace v tom smyslu, že pracujeme málo, nebo neefektivně. Je to pravda, a nebo jak jinak bychom tedy měli tento ukazatel správně číst?
- 14. 12. 2016 Může za nízkou nezaměstnanost demografický vývoj? Přestože se ČR vejde do desítky států s dlouhodobě nejnižší nezaměstnaností v EU, v období nedávné recese se nezaměstnanost ve věku 15–64 let vyšplhala až na 7,8 %. Ovšem další vývoj byl nad očekávání skvělý a míra nezaměstnanosti nás směle zařadila před státy, jako jsou Německo, Rakousko či Velká Británie. Může to mimo jiné být důsledek stárnutí populace a odchodů silných ročníků do důchodu?
- 24. 05. 2016 „3D“ mzdové statistiky Disparita, distribuce a diferenciace mezd. Podívejme se na mzdy a jejich vývoj v České republice v období 2014–2015 očima podniků.
- 03. 12. 2015 Vývoj mezd a platů v období krize Více než čtyři pětiny ekonomicky aktivní populace v Česku se účastní trhu práce jako zaměstnanci. Přestože loňský rok přinesl o vývoji ekonomiky i trhu práce dobré zprávy, reálné mzdy a platy nedosáhly úrovně roku 2008.