Jaký dopad bude mít současná koronavirová pandemie na trh s bydlením v ČR?
30. 04. 2020
Statistiky Události Názory Regiony a země Souhrnná data o České republice
Milan Taraba
předseda Sdružení nájemníků ČR
V souvislosti se současnou situací zastávám názor, že pravděpodobně dojde ke snížení nájemného z bytů. Již první náznaky tuto moji prognózu potvrzují. Pronajímatelé bytů prostřednictvím Airbnb a dalších podobných systémů již dnes hledají nájemce, a to za ceny nájemného podstatně nižší než před vypuknutím krize.
Jedná se samozřejmě pouze o situaci v Praze a dalších velkých městech s výjimkou například Ústí nad Labem či Ostravy. Ale v důsledku snížení příjmů domácností a poklesu spotřeby obyvatel dojde podle mě ke snížení nájemného i u standardních nájemních bytů.
Evžen Korec
generální ředitel společnosti Ekospol
Realitní trh zamrzl a bude zablokovaný ještě hodně dlouho. Lidé budou řešit spíše existenční starosti, mnozí totiž kvůli nemožnosti pracovat přišli o pravidelné příjmy. Mnoho firem zkrachuje a spousta lidí přijde o práci. Následovat bude ekonomická recese a možná i delší krize. V takové situaci budou rodiny odkládat všechny zbytné investice včetně nákupu nemovitostí. Lze očekávat podobnou situaci jako v letech 2008 až 2010, kdy trh akceptoval jen byty za přijatelné ceny. Drahé byty nebude prakticky možné prodat. Zcela se vyprodají jen byty s rozumnou cenou do 95 tisíc Kč za m2. Předražené byty s cenou vyšší než 120 tisíc Kč za m2, které nemají vlastnosti luxusních bytů, zůstanou dlouhodobě neprodejné.
Michaela Tomášková
výkonná ředitelka společnosti Central Group
Zejména pražský rezidenční trh, na němž působíme, je stále ovlivněn přetrvávající paralýzou nové výstavby, která je způsobena řadou legislativních překážek. Už před příchodem koronaviru byl v Praze deficit více než 20 tisíc bytů. Ceny sice mohou nyní nějakou dobu stagnovat, ale uměle omezená nabídka a rostoucí ceny stavebních prací i pozemků budou mít za důsledek, že z dlouhodobého hlediska ceny bytů porostou stejně jako po minulé krizi.
Očekávám také, že lidé budou více šetřit a nebudou riskovat. Je proto logické, že řada z nich bude chtít ochránit své úspory před vyšší inflací a bezpečně je investovat do koupě nemovitosti. Například nový byt v Praze může být i vhodným zajištěním na stáří v době nejistých penzí.
Jan Vysloužil
předseda Svazu českých a moravských bytových družstev
Na trh s bydlením v Česku bude působit celá řada protichůdných vlivů. Bude klesat ochota lidí zadlužovat se v nejisté době očekávaného nárůstu nezaměstnanosti. Na druhé straně ČNB uvolnila limity úvěrových ukazatelů pro posuzování žádostí o nové hypotéky ve snaze trh rozhýbat. Na prodej budou zřejmě některé byty až dosud krátkodobě pronajímané na trhu Airbnb, což je dnes patrné zejména v Praze. Investoři budou vyčkávat a vyhodnocovat situaci. Domnívám se, že nemovitostní trh projde určitým útlumem a mohlo by dojít i k mírnému poklesu cen v závislosti na lokalitě. To by mohlo být příležitostí pro ty, kteří si chtějí byt pořídit skutečně pro vlastní bydlení, nikoli jako investici.
Josef Vlášek
sekce produkčních statistik ČSÚ
Bydlení bude pandemií covid-19 zasaženo výrazně méně než odvětví cestovního ruchu a pohostinství a ubytování. Bytová výstavba bude běžet bez přerušení a bude se potýkat s problémy, kterým čelila před pandemií, jako například dlouhá příprava staveb, hypoteční úvěrování apod. Hospodaření s nájemními byty se bude potýkat s tím, že část nájemníků nebude mít příjmy na zaplacení nájemného v dohodnutých termínech. Pandemie určitě připomene otázky spojené s řešením sociálního bydlení v České republice a přispěje k většímu rozkrytí bydlení či ubytování prostřednictvím Airbnb. Navíc, hobby markety a prodejny stavebnin hlásí zvýšený odbyt malířských potřeb. Řada domácností si v nouzovém stavu a při omezení volného pohybu vymalovala své byty.