I neřesti se dají měřit
27. 04. 2018
Události Svět
Index neřesti, který každoročně sestavuje agentura Bloomberg na základě dat Organizace spojených národů, Světové zdravotnické organizace, Světové banky a Mezinárodního měnového fondu, je pouze ekonomickým indikátorem a nikterak nehodnotí legálnost či morálnost těchto zlozvyků. Index nesleduje prostituci ani hazard.
Jak se index sestavuje
Do indexu na jedné straně vstupují místní náklady na pořízení balíčku cigaret luxusní a obyčejné značky, ceny lahve piva, vína či destilátu a dále ceny gramu amfetaminu, gramu marihuany, gramu kokainu a gramu opioidu, což je například heroin či opium. Tyto ceny jsou porovnávány s týdenním výdělkem v dané zemi.
Nákupní košík výše uvedených neřestí je podle takto konstruovaného indexu nejdostupnější v Lucembursku, kde je třeba na něj vynaložit méně než desetinu místního týdenního příjmu. Ke stanovení příjmu Bloomberg vychází z výkonu ekonomiky. V případě Lucemburska je nutné poznamenat, že pilířem této malé země je rozsáhlý finanční sektor, takže Lucembursko v poměru hrubého domácího produktu na osobu výrazně převyšuje průměr Evropské unie.
První pětku zemí s nejdostupnějším financováním neřestí tvoří vedle Lucemburska Bahamy, Švýcarsko, Island a Francie, kde nákup vyjde na méně než pětinu týdenního příjmu. Na opačném konci přehledu stojí Pákistán, Nepál, Burkina Faso a Ukrajina. Pro srovnání, Ukrajinec pro nákup sortimentu vybraného Bloombergem musí vydat 13 týdenních platů. V Česku je to asi 40 % týdenního příjmu a na Slovensku, kterému patří 47. příčka žebříčku, pak 72 %.
Pokud jde o prosté porovnání cen, pak jsou Japonsko a Nový Zéland s Austrálií jedinými třemi státy, kde nákup těchto drog, alkoholu a cigaret přijde na více než tisíc dolarů (21 tis. Kč). Do sto dolarů (2,1 tis. Kč) se zboží z tohoto netypického spotřebního koše dostane v 21 převážně tropických zemích, kam byly zařazeny například Dominikánská republika, Ghana, Kolumbie, Guatemala, Keňa či Myanmar, ale i Jihoafrická republika. V České republice je pak třeba si připravit 152 dolarů (3,1 tis. Kč) a na Slovensku 242 dolarů (zhruba 5,0 tis. Kč). Z hlediska absolutních nákladů jsou výše zmíněné položky nejlevnější v Kongu nebo Laosu, kde si lze vystačit s 18, resp. 33 dolary, tedy 378 Kč, resp. 693 Kč. Více ZDE.