Přejít k obsahu

Hlavním důvodem zadlužení domácností je bydlení

  • Statistiky
  • Ekonomika

Úvěry na bydlení tvoří tři čtvrtiny z celkového zadlužení domácností. Velmi malou roli mají v Česku úvěry na kreditních kartách.

Celkové zadlužení domácností podle údajů ČNB vy­cházejících z výkazů finančních institucí v Česku do­sáhlo ke konci loňského 3. čtvrtletí 2 410,9 mld. Kč*. Oproti údajům národních účtů, které vydává ČSÚ a které se snaží zachytit skutečné celkové zadlužení domácností, je uvedené číslo mírně nižší. Rozdíl mezi údajem ČNB (k 31. 12. 2023) a půjčkami v konečné rozvaze sektoru domácností v systému finančních účtů sestavovaných ČSÚ je ovšem menší než 10 mld. Kč.

Meziroční změna celkového zadlužení domácností podle účelu (%, stav ke konci období)

Zdroj: ČNB ARAD

Nebankovní půjčky ustoupily do pozadí

Největší část z celkového zadlužení domácností (1 805,5 mld. Kč, 74,9 %) tvořily ke konci září 2024 úvěry na bydlení. Zadlužení související se spotřebou přesáhlo v srpnu 2024 poprvé 400 mld. Kč a na konci září činilo 402,6 mld. Kč. To odpovídalo 16,7 % z cel­kového zadlužení. Ostatní zadlužení, do něhož spa­dají především úvěry poskytnuté OSVČ zahrnutým do sektoru domácností, na konci 3. čtvrtletí 2024 dosáhlo 202,9 mld. Kč, a tvořilo tak 8,4 % z celko­vého zadlužení.

Drtivá většina úvěrů poskytnutých domácnostem připadá na klasické bankovní půjčky. Nebankovní půjčky (šlo zejména o populární spotřebitelské úvěry) dosahovaly vrcholu „popularity“ okolo roku 2008, kdy jejich objem dokonce překročil 150 mld. Kč. Ná­sledně začal výrazně klesat v souvislosti s tehdejším propadem spotřebitelské poptávky, větší nabídkou bankovních úvěrů s výhodnějšími podmínkami, a také kvůli přísnějším regulacím. Ke konci roku 2023 dosahovaly půjčky poskytnuté domácnostem mimo banky 69,0 mld. Kč, a úvěry na spotřebu z toho tvořily 50,5 mld. Kč.

Podle údajů ČNB dlouhodobě klesá podíl tzv. ne­výkonných úvěrů, jejichž splácení je ve skluzu delším než 90 dní nebo je jinak ohroženo. Ke konci září 2024 tvořily 1,27 % z celkového objemu úvěrů poskytnutých domácnostem. Nejnižší podíl nevýkonných úvěrů byl zaznamenán v oblasti úvěrů na bydlení (0,71 %), především u hypoték (0,60 %), které podléhají asi nejpřísnějším hodnocením bonity potenciálních dlužníků. U spotřebitelských úvěrů podíl těch nevý­konných ke konci 3. čtvrtletí 2024 dosahoval 4,26 %.

Kreditní karty si popularitu nezískaly

Dynamika spotřebních úvěrů je těsně provázána s cel­kovým výkonem ekonomiky. Zadlužení na spotřebu tak souvisleji meziročně klesalo v období 2010–2015, a naopak jeho růst posílil v návaznosti na růst kupní síly českých domácností v období 2018–2019. V roce 2023 došlo k posílení meziročního tempa růstu ob­jemu spotřebních úvěrů k 10 %, pokud ale bereme v potaz mimořádně vysokou inflaci, je patrné, že za ní dynamika úvěrů zaostávala, což je v souladu s celkovým reálným propadem spotřeby. Banky půso­bící v Česku k 30. 9. 2024 poskytovaly domácnostem spotřební úvěry v celkovém objemu 324,7 mld. Kč.

Objem pohledávek z kreditních karet domácností se v posledních třech letech drží na stabilní úrovni okolo 15 mld. Kč. Maxima dosáhl objem pohledávek z kreditních karet v roce 2015 (29,0 mld. Kč ke konci června). Klesá i počet kreditních karet a jejich podíl na trhu. Podle ČNB bylo ve 2. pololetí roku 2023 vy­dáno 1,3 milionu kreditních karet (z celkového počtu 14,9 milionu vydaných platebních karet). Meziročně tak klesl počet kreditních karet o 81 tisíc. Od začátku dostupné časové řady, tedy od 2. pololetí 2015 klesl počet kreditních karet o 620 tisíc, zatímco celkový počet vydaných karet vzrostl o 3,1 milionu.

Dlouhodobě klesá také objem kontokorentních úvěrů a debetních zůstatků na běžných účtech. Ma­xima tyto úvěrové produkty dosahovaly v období 2011–2013, kdy jejich objem přesahoval 12 mld. Kč. Ke konci září 2024 domácnosti v této formě dlužily 7,2 mld. Kč.

Úrokové sazby korunových úvěrů poskytnutých bankami rezidentům v Česku – nové obchody (%)

Zdroj: ČNB ARAD

Hypotéky na houpačce

Objem úvěrů na bydlení poskytnutých domácnostem bankami působícími v Česku ke konci září 2024 do­sahoval 1 801,6 mld. Kč. Z toho naprostou většinu představovaly hypoteční úvěry (1 691,1 mld. Kč). Menší část pak tvořily standardní úvěry ze staveb­ního spoření (40,0 mld. Kč), překlenovací úvěry ze stavebního spoření (58,7 mld. Kč) a ostatní úvěry na bytové nemovitosti.

Stavební spoření kvůli slábnoucí státní podpoře i méně výhodným podmínkám postupně ustoupilo hypotečním úvěrům. V letech 2013–2021 se objem standardních a překlenovacích úvěrů dohromady stabilně držel v blízkosti 80 mld. Kč, zatímco objem hypoték se zdvojnásobil. Poslední dva roky, kdy do­šlo k prudkému navýšení úrokových sazeb u hypo­ték, ale daly stavebnímu spoření viditelný impuls. Od konce roku 2022 si úvěry ze stavebního spoření drží dvouciferné tempo růstu. Jejich maximální úro­čení je totiž zákonem omezeno, takže se pro dlužníky ve srovnání s hypotečními úvěry staly výhodnějším nástrojem financování.

Objem spotřebitelských a hypotečních úvěrů poskytnutých bankami v Česku (mld. Kč, stav ke konci roku)

Zdroj: ČNB ARAD

První hypotéky byly poskytnuty domácnostem už v devadesátých letech, vzhledem k dvouciferným úrokovým sazbám ale zůstávaly málo dostupné. Nastartování rozvoje hypotečních úvěrů v Česku přišlo s poklesem úrokových sazeb a rozšířením konkurence mezi bankami po roce 2000. Zatímco ke hranici 100 mld. Kč se objem poskytnutých hypoték dostával téměř deset let (překročil ji v roce 2004), na 200 mld. narostly hypotéky už v roce 2006. Období hospodářského boomu do roku 2009 bylo charakteristické také prudkým rozvojem na hypotečním trhu – v roce 2009 překročil objem poskytnutých hypoték 500 mld. Kč. Následně ale růst jejich objemu zpomalil.

Nová vlna zájmu o hypotéky je pozorovatelná po roce 2014. Podpořila ji kombinace nízkých úrokových sazeb a sílící ekonomiky, zejména zrychlení růstu mezd. Pokles úrokových sazeb po roce 2020 v kombinaci s dalšími faktory vedl v roce 2021 k dalšímu rekordnímu přírůstku hypoték (o 164,2 mld. Kč). Zlom nastal po změně v pravidlech předčasného splácení úvěrů, a především s rychlým nárůstem úrokových sazeb. V letech 2022 a 2023 celkový objem hypoték postupně vzrostl jen o 71,8 mld. Kč a 61,9 mld. Kč.

Množství hypotečních úvěrů poskytnutých v období nízkých úrokových sazeb vyvolává otázky o schopnosti domácností tyto úvěry splácet v případě, že se změní jejich podmínky. Tehdejší sazby byly rekordně nízké a při ukončení fixace je téměř jisté, že nový úvěr bude představovat značně vyšší náklady.

Postupný přechod těchto úvěrů k novým podmínkám ilustruje i vývoj u nových hypotečních smluv. Mezi ně se kromě nově sjednaných úvěrů zahrnují rovněž refinancované úvěry a ostatní ujednání. Refinancované úvěry představují stávající smlouvy sjednané nově u jiné banky, zatímco ostatní nová ujednání jsou stávající smlouvy sjednané s novými podmínkami u stejné banky (jsou do nich zahrnuty také hypotéky, u kterých domácnosti využily úvěrové moratorium v červnu 2020). Rekordní objem smluv (611,2 mld. Kč) byl uzavřen v roce 2021, kdy dominovaly čisté nové úvěry (367,9 mld. Kč). V roce 2021 také domácnosti na poslední chvíli využívaly výhodnějších podmínek převodu hypotéky k jiné bance, a objem refinancovaných úvěrů dosáhl 91,4 mld. Kč. V roce 2023 byly uzavřeny nové smlouvy v hodnotě 304,1 mld. Kč a ostatní nová ujednání z toho tvořila 174,1 mld. Kč. Rekordně nízké hodnoty dosáhla refinancování (18,3 mld. Kč).

* Není-li uvedeno jinak, všechny prezentované údaje vycházejí z databáze ČNB ARAD.

Nové hypoteční smlouvy (mld. Kč, kumulace za čtvrtletí)

Zdroj: ČNB ARAD