Gabriela Strašilová
Oddělení pracovních sil, migrace a rovných příležitostí
Články autora
- 07. 08. 2024 Bezplatně pomáhá každý pátý Výsledky ojedinělého průzkumu s takřka 16 tisíci respondenty ukázaly například to, že dobrovolnictví se věnují více ženy než muži.
- 21. 09. 2023 Polovina pracujících u nás nevykonává těžkou fyzickou práci
- 24. 05. 2017 Třetina mladých nevyužívá svoji kvalifikaci V roce 2016 byly do Výběrového šetření pracovních sil (VŠPS) zařazeny i otázky o situaci mladých na trhu práce v jednotlivých zemích EU. Z odpovědí na otázku o uplatnění vzdělání v zaměstnání vyplynulo, že s růstem úrovně formálního vzdělání roste i spokojenost s jeho uplatněním v praxi.
- 27. 03. 2017 Přes 40 % pracujících v Brně a v Praze má VŠ V průběhu dvaceti let rychle rostl počet pracujících s terciárním vzděláním, a to ve všech krajích. Zároveň výrazně ubylo pracujících se základním a středním stupněm vzdělání bez maturity. Struktura zaměstnanosti podle stupně dokončeného formálního vzdělání se však nadále mezikrajsky liší.\r\n
- 19. 01. 2015 Nejvíce ohrožené jsou matky s malými dětmi Muži i ženy mají po ukončení vzdělání přibližně stejné šance získat zaměstnání. Zásadní změna nastává u žen v okamžiku, kdy se snaží skloubit více rolí, tj. mateřskou a pracovní, dohromady.
- 13. 06. 2014 Počet podnikatelek se za 20 let zdvojnásobil Je to věčné dilema: Podnikat nebo být zaměstnanec? I když počet podnikatelů roste, rozhodnutí vyřídit si živnostenský list může být spíše důsledkem celospolečenských a ekonomických podmínek než svobodné volby.
- 19. 12. 2013 „Husákovy“ versus „Havlovy děti“ Disproporce ve velikosti generací je jednou z příčin, proč je míra nezaměstnanosti v České republice jednou z nejnižších v Evropské unii. A patrně tak ještě dlouho zůstane.