ZDE.
V atlase jsou k dispozici dělení nikoli jen po státech, ale po nižších útvarech, v tomto případě regionech označovaných jako NUTS2.
V kapitole Zdraví najdeme například příčiny úmrtí na nemoci oběhového systému. Data jsou standardizovaná a vyjádřena jako míra úmrtnosti na 100 tis. obyvatel. V grafickém zobrazení je velmi dobře vidět, že nejvyšší hodnoty, vyšší nebo rovné 600 případům na 100 tis. obyvatel, se nacházejí v zemích východní Evropy, včetně Česka a Slovenska. Naopak nejlepší charakteristiky (méně než 300 případů na 100 tis. obyvatel) má především Francie a Španělsko.
Pokud se podíváme na úmrtí na zhoubné nádory (kapitola 2.3), vidíme, že jsou na tom opět špatně státy východní Evropy.
Mluvíme-li o seniorech, přirozeně nás zajímá i naděje dožití při narození. Ve Statistickém atlasu Eurostatu si všimněme nejnižší naděje dožití při narození ve státech východní Evropy. V České republice je to v Ústeckém a Moravskoslezském kraji (méně než 78 let). Naopak nejvyššími hodnotami, přes 83,0 a více let se může pochlubit především Španělsko, Francie a část Itálie. Celá západní Evropa oproti státům východní Evropy má v tomto smyslu výrazně lepší postavení.
S dobrým zdravotním stavem souvisí i možnost pracovat ve vyšším věku, jak je ukázáno v kapitole 4.4 na míře zaměstnanosti lidí ve věku 55–64 let. Tam dominují především severské země a Německo, ale i Velká Británie.
Index ekonomické závislosti, 2. varianta (Populace 0–19 a 60 a více let na populaci ve věku 20–59 let), rok 2014
Více se dočtete zde: Obyvatelstvo