Důvěra a důvěryhodnost jsou spojené nádoby
24. 05. 2024
Události Česko
Ochraně důvěrných údajů věnuje ČSÚ velkou pozornost.
Pro to, aby Český statistický úřad mohl plnit své poslání, jímž je podávat objektivní, přesné a důvěryhodné informace o stavu naší společnosti, potřebuje získávat data od firem, občanů a dalších subjektů, které na území České republiky působí. Tato data mnohdy mají důvěrný charakter a povinností ČSÚ je tuto důvěru nezklamat a zajistit, aby zpracovávané informace nemohly být zneužity.
Jedná se o spojené nádoby: Kvalitní statistické údaje, jimž mohou uživatelé důvěřovat, dokážeme poskytovat pouze tehdy, když jako podklad používáme kvalitní a spolehlivá data od respondentů. A ta získáme jen v případě, že nám jejich poskytovatelé důvěřují. Proto je pro nás důvěra veřejnosti velmi důležitá a na jejím udržení nám značně záleží.
Jak data sbíráme a chráníme
Proč shromažďujeme údaje? Všechna data vyprávějí příběh, a v souhrnu tak poskytují ucelený obraz o nás a o naší zemi. Údaje od respondentů přetváříme na statistické informace, které následně vlády, obce, podniky, a všichni další využívají k přijímání kvalifikovaných rozhodnutí nebo k plánování svých služeb. Bez objektivních, přesných a důvěryhodných dat by fungování a řízení společnosti bylo mnohem obtížnější, a lidé by se dopouštěli více chyb a omylů.
ČSÚ je pověřen získáváním, zpracováním a poskytováním statistických údajů na základě zákona o státní statistické službě, který jej na jedné straně opravňuje důvěrná data získávat a zpracovávat, ale na druhé straně mu ukládá povinnost tato data chránit a zajistit jejich bezpečnost.
Ochranu důvěrnosti a dat bereme v ČSÚ velmi vážně. Používáme moderní nástroje, software a procesy, které zajišťují bezpečnost a zachování ochrany jednotlivých údajů. Před neoprávněným přístupem zvenčí chrání důvěrné informace vysoce spolehlivý kyberbezpečnostní systém, interně mohou s těmito daty pracovat pouze oprávnění zaměstnanci, a všichni naši zaměstnanci složili slib mlčenlivosti. Před vlastním zpracováním bývají data anonymizována, tzn., že již nelze zpětně určit konkrétní osobu, podnik či jiný zdroj, o nichž vypovídají. Publikovaná data jsou v agregované podobě, tedy za určité charakteristické skupiny (např. rodiny s nezletilými dětmi, podniky nad 10 zaměstnanců, příjemci starobního důchodu nad 70 let…), a ani v tomto případě není možné přiřadit libovolný údaj jednomu vybranému subjektu.
Zásada nezbytnosti a přiměřenosti
Zásada nezbytnosti a přiměřenosti ve statistice znamená, že zjišťujeme jen to, co je pro daný účel nezbytné. Od respondentů nepožadujeme a z žádných dalších zdrojů nezískáváme informace, které neslouží pro sestavení potřebných statistik. Veškerá šetření prováděná ČSÚ jsou uvedena ve vyhlášce o Programu statistických zjišťování, která vychází každý rok v listopadu. Během přípravy a schvalování vyhlášky musí být řádně zdůvodněno, proč se daná šetření mají provádět, k čemu budou výsledky sloužit a zda stejného cíle nelze dosáhnout jednodušším, pro respondenty méně zatěžujícím způsobem. Šetření je do vyhlášky zařazeno vždy teprve po důkladném posouzení. Témata a termíny všech zveřejňovaných výstupů uvádíme s předstihem v Katalogu produktů. Ten je dostupný na webu ČSÚ (https://www.czso.cz/csu/czso/ katalog-produktu), a již od konce kalendářního roku v něm najdete seznam produktů pro rok následující.
Neustále také usilujeme o snižování zátěže, kterou pro respondenty představuje vyplňování formulářů a poskytování statistických dat. V maximální míře využíváme veřejných databází a administrativních zdrojů dat, nicméně bez údajů sdělených přímo respondenty se zatím stále neobejdeme. Mnohé cenné informace nelze jiným způsobem získat. Proto děkujeme všem, kteří nám svá data poskytují, ať jsou to fyzické, nebo právnické osoby, jednotlivci, či domácnosti. Velmi si vaší důvěry vážíme a i nadále budeme usilovat o to, abychom ji nezklamali. Zajištění bezpečnosti a důvěrnosti dat je pro nás zásadní prioritou.
5. zásada Kodexu evropské statistiky
Článek vyšel v květnovém vydání časopisu Statistika&My.