webu Českého statistického úřadu. Ve všech fázích zpracování je zaručena anonymita zjištěných údajů a získaná data jsou ze zákona důsledně chráněna,“ ujišťuje Helena Chodounská z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Z mezinárodního srovnání například vyplývá, že v oblasti obezity i pohybových aktivit jsou na tom obyvatelé Česka ve srovnání s ostatními Evropany hůře a rezervy mají také ve stravovacích návycích. „Z výsledků předchozího šetření EHIS z roku 2019 je zřejmé, že Česko se s podílem téměř 60 procent osob obézních či s nadváhou řadí mezi pětici zemí s nejvyšší hodnotou tohoto ukazatele v celé Evropské unii. Navíc díky dostatečnému vzorku respondentů jsme získali možnost hodnotit jednotlivé charakteristiky zdravotního stavu obyvatelstva ve všech regionech Česka. Zjistili jsme, že například fyzická aktivita se v jednotlivých krajích poměrně významně liší,“ říká Šárka Daňková z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, který má v Česku celé šetření EHIS a jeho koordinaci na starosti. Zmapování nerovností a souvislostí pak následně dovolí lépe zacílit zdravotní politiky v této oblasti.
Na šetření EHIS navazuje u účastníků ve věku 25 až 64 let zdravotní vyšetření EHES (European Health Examination Survey), které poskytne aktuální a objektivní data o zdravotním stavu dospělých obyvatel Česka. Laboratorní testy umožní zjistit skutečné rozložení šetřených hodnot v populaci a odhalit skryté problémy u lidí, kteří sami nevyhledávají lékařskou péči a nechodí na preventivní prohlídky. „Výsledky z roku 2019 odhalily alarmující skutečnost, že velká část populace nezná svůj zdravotní stav. Například více než dvě třetiny osob se zvýšenou hladinou krevních tuků o svém onemocnění vůbec nevěděly,“ uvádí Michala Lustigová ze Státního zdravotního ústavu. Podrobnosti k aktuálně probíhající vlně a výsledky z let 2019 a 2014 jsou dostupné na webu Státního zdravotního ústavu.