Covid-19 a úmrtnost
24. 08. 2020
Statistiky Čteme data správně? Lidé Obyvatelstvo Zemřelí, naděje dožití, příčiny smrti
Počet úmrtí v České republice, která by mohla souviset s onemocněním covid-19, není zcela jednoduché určit. S metodologickými problémy jejich vymezení a sledování se však potýkají i další země.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) se úmrtí v důsledku covid-19 pro potřeby epidemiologického sledování definuje jako „úmrtí v důsledku klinicky odpovídajícího onemocnění u osoby s potvrzenou nebo pravděpodobnou nákazou původcem covid-19, pokud není přítomna jiná příčina úmrtí, která s covid-19 nesouvisí (například úraz). Zároveň se nesmí jednat o úmrtí osoby, která se mezi onemocněním covid-19 a úmrtím zcela uzdravila.“ Dále WHO upřesňuje: „Úmrtí v důsledku covid-19 nelze přisuzovat jiné příčině (například nádorovému onemocnění) a má být posuzováno nezávisle na již existujících onemocněních, u nichž se předpokládá, že zhoršily průběh onemocnění covid-19.“
Počty zemřelých v ČR
Počty zemřelých, které jsou uváděny na oficiálním internetovém portálu Ministerstva zdravotnictví https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19, lze vymezit jako úmrtí osob pozitivně testovaných na covid-19 metodou PCR. Webový portál ve vymezení a definicích pojmů uvádí, že „celkový počet úmrtí osob s onemocněním covid-19 zahrnuje všechna úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na covid-19 (metodou PCR) bez ohledu na to, jaké byly příčiny jejich úmrtí, zda k jejich úmrtí došlo v rámci hospitalizace, či mimo ni.“
Jedná se o data, která jsou sbírána a upřesňována průběžně, a to následovně:
- Informační systém infekčních nemocí (ISIN) eviduje všechny pozitivně testované osoby. Tyto osoby jsou systémem sledovány a je u nich monitorován další vývoj ve vztahu k onemocnění. Je u nich zaznamenáno také vyléčení či úmrtí.
- K záznamu o úmrtí může dojít několika způsoby:
– úmrtí je zaevidováno v rámci systému ISIN jako úmrtí v nemocnici u osoby, která byla hospitalizována,
– úmrtí je zaevidováno v rámci systému ISIN u osoby mimo hospitalizaci na základě informací pracovníků krajských hygienických stanic (KHS),
– úmrtí je zaevidováno v některém jiném registru evidujícím zemřelé (Informační systém List o prohlídce zemřelého, Registr obyvatel) a datum úmrtí je korigováno s ohledem na tento zdroj informací.
Je tedy zřejmé, že aktuálně pravidelně zveřejňovaná data o úmrtích s covid-19 na webovém portálu MZ ČR nejsou v souladu s definicí WHO, neboť zahrnují pouze pozitivně testované případy a navíc obsahují všechna úmrtí u takových osob, i když s onemocněním covid-19 přímo nesouvisejí.
Bohužel v tuto chvíli nelze počty úmrtí na covid-19 podle definice WHO za ČR spolehlivě určit. Vyhodnocení úmrtí podle pokynů WHO vyžaduje totiž podrobné informace o příčinách smrti, které jsou uvedeny lékařem na formuláři v Listu o prohlídce zemřelého (LPZ), resp. v jeho lékařské části.
Právě z informací uvedených v LPZ se tvoří statistika příčin smrti a tento zdroj je důležitý i při určení počtu tzv. covid-19 úmrtí. Na příslušné části LPZ určené pro ÚZIS ČR totiž lékař specifikuje řetězec událostí, které vedly ke smrti. Pro účely evidence úmrtí a statistického vyhodnocení příčin smrti je důležité uvést v části I. LPZ posloupnost stavů vedoucích ke smrti tak, aby stav uvedený na nejnižším vyplněném řádku byl základní příčinou řetězce stavů uvedených v řádcích nad ním a vedoucích ke smrti. V případě úmrtí způsobeného onemocněním covid-19 se například infekce dýchacích cest může rozvinout do pneumonie a následně do respiračního selhání a dalších stavů. Tyto stavy je nutné uvést v posloupnosti na LPZ v části I. tak, jak následovaly za sebou. Další stavy, které mohly k úmrtí přispět (jako jsou například potíže s imunitním systémem, chronické nemoci apod.), by měly být uvedeny v části II.
Pro kódování onemocnění zavedla WHO aktualizací MKN-10 kód U07.1 s názvem „covid-19, virus identified“ (v české verzi „covid-19, virus laboratorně prokázán“) a dále kód U07.2 pro onemocnění covid-19 diagnostikované na základě klinických projevů nebo epidemiologického posouzení („covid-19, virus not identified“, resp. „covid-19, virus nebyl laboratorně prokázán“). Podrobné pokyny pro certifikaci (vykazování příčin smrti na LPZ) a kódování onemocnění však vydala WHO poměrně pozdě, a sice 16. dubna. Jejich česká verze je k dispozici zde.
Aktuální data o vývoji situace v ČR přináší web https://onemocneni-aktualne.mzcr.cz/covid-19
Jak putují informace
Metodika WHO podrobně popisuje i pokyny pro výběr základní příčiny smrti u covid-19 úmrtí. Postup výběru základní příčiny smrti v případě úmrtí pacienta s covid-19 v zásadě odpovídá postupu v případě úmrtí na chřipku. Podle tohoto postupu se za úmrtí pacienta na covid-19 nepovažuje například dopravní nehoda u pacienta s covid-19 nebo úmrtí v důsledku infarktu myokardu u osoby, která má zároveň covid-19.
Výběr základní příčiny smrti a tvorba oficiální statistiky příčin smrti jsou na základě dat dostupných z LPZ, která ÚZIS ČR s denní periodicitou předává Českému statistickému úřadu, realizovány Českým statistickým úřadem pomocí automatizovaného systému IRIS. Ten automaticky aplikuje pravidla WHO pro výběr základní příčiny smrti, což je poměrně komplikovaný postup. Je však nutný, neboť vyhodnocení posloupností jednotným způsobem a aplikace pravidel WHO při výběru základní příčiny smrti shodně ve všech zemích tvoří základní předpoklad pro mezinárodně srovnatelné statistiky.
V ČR však existuje poměrně značná časová prodleva mezi úmrtím a předáním LPZ na ÚZIS ČR. Do 6 týdnů od úmrtí je k dispozici zhruba 60 % LPZ s vyplněnou specifikací příčin smrti. Zároveň se v případě covid-19 jedná o zcela novou situaci, kdy bylo nutné nejprve specifikovat postup při úmrtí a pokyny pro správné vyplnění LPZ, které WHO vydala až v polovině dubna. I proto jsou některé LPZ vyplněné nesprávně, chybí v nich posloupnosti a upřesňující informace. V některých případech proto probíhá validace informací, které lékař na LPZ uvedl, ještě před aplikací pravidel WHO pro výběr základní příčiny smrti (správnost posloupnosti, kódování textů, ověření u poskytovatele), což samotný proces vyhodnocení dále komplikuje.
Příklad správně vyplněného LPZ u pacienta, který zemřel na Covid-19. Dříve existující komorbidity jsou uvedeny v části II.
Mezinárodní srovnání
Jednotlivé státy pro průběžný monitoring používají různě vznikající data v závislosti na dostupném národním zdravotnickém informačním systému (například elektronická certifikace úmrtí, způsob evidence infekčních nemocí apod.). Kromě vyhodnocení příčiny smrti může být pro počet zemřelých aktuálně reportovaných na národní úrovni rozhodující i to, zda jsou započtena pouze úmrtí v nemocnicích (institucích), nebo i mimo ně.
– Většina zemí (Itálie, Španělsko, Řecko, Portugalsko, Polsko, Slovinsko…) včetně České republiky zahrnuje, zejména pro účely epidemiologického sledování, úmrtí osob, které byly pozitivně testovány na covid-19 (PCR testy).
– Některé země (Belgie, Finsko, Velká Británie) zahrnují případy úmrtí vyhodnocené podle lékařského potvrzení o příčinách smrti a zahrnují jak laboratorně potvrzené, tak klinicky diagnostikované případy (v souladu s pokyny WHO).
Lze se proto domnívat, že aktuální statistiky počtu zemřelých na covid-19 nejsou napříč zeměmi zcela srovnatelné a závisejí na konkrétních možnostech a praktikách dané země. Přesnější a srovnatelnější informace poskytnou, i když s určitým časovým odstupem, až data zpracovaná podle jednotné metodologie na základě lékařského potvrzení o příčinách smrti a dalších dostupných zdrojů dat. I v tomto případě však bude pravděpodobně, shodně jako u statistik jiných příčin smrti, záležet na tom, do jaké míry jsou dodržována pravidla a pokyny pro certifikaci úmrtí a jaké informace jsou pro vyhodnocení úmrtí dostupné.
Proto jsou často pro vyhodnocení zvýšené úmrtnosti v důsledku covid-19 používány celkové počty úmrtí, které byly v dané populaci v průběhu pandemie zaznamenány, tedy počty zemřelých bez ohledu na příčinu smrti. Toto hodnocení vychází z průběžné evidence zemřelých, kterou řada mezinárodních organizací standardně vytváří a publikuje. Český statistický úřad se tak zapojil do pravidelného reportování Eurostatu o týdenních počtech zemřelých a tato data jsou uveřejňována v příslušné databázi.
Článek si můžete přečíst také v časopisu Statistika&My.
Více se dočtete zde: Statistiky