Přejít k obsahu

Chceme být jedním ze tří nejlepších

Pavel Černý

29. 04. 2024

  • Rozhovory

Prezident Maďarského ústředního statistického úřadu Áron Kincses vidí svůj úřad mezi evropskou špičkou.

Ve kterých oblastech statistiky došlo po vstupu do EU ve vašem úřadě k největším změnám?

Svět, datový prostor a způsob, jakým lidé vnímají a používají data, se za posledních dvacet let radikálně proměnily. Nyní stojíme na počátku nové digitální éry a Maďarský ústřední statistický úřad (HCSO) aktivně zvyšuje efektivitu využívání nových způsobů tvorby statistik a šíření jejich výsledků. Přispíváme tak ke zvyšování statistické gramotnosti a vytváření společnosti založené na datech. Národní statistické úřady si musejí uvědomit, že oficiální statistika ztratila monopol na trhu s daty a že producenti dat jsou vystaveni soutěži s konkurenty jako Google nebo Amazon. Rozvíjející se digitální ekosystém změnil náš pohled na sebe sama a na budoucnost. Tato výzva je zároveň příležitostí a my musíme využít možnosti, které nám poskytuje 21. století. Političtí a ekonomičtí aktéři, média a občané vyžadují stále více aktuálních dat. Tomu se musíme přizpůsobit i my: musíme poskytovat rychlejší, aktuálnější a komplexnější datové služby při zachování kvality. Naším dlouhodobým cílem je, aby se HCSO stal jedním ze tří nejlepších statistických úřadů v EU a aby se etabloval jako dominantní informační centrum a motor datové vědy ve střední Evropě.

Spokojenost uživatelů můžeme zvýšit také zlepšením včasnosti, vývojem experimentálních statistik, použitím nových technik datové vědy, mezi něž patří síťová analýza, web-scraping či umělá inteligence, snížením zátěže respondentů a větším využíváním administrativních a jiných alternativních zdrojů. To vyžaduje také mezinárodní spolupráci, zejména se zeměmi V4, a zlepšení našich vazeb na univerzity, výzkumné instituce a akademickou obec.

V jakých oblastech dosahuje váš úřad špičkové úrovně?

Skutečná hodnota naší práce se odráží ve spokojenosti našich uživatelů a v tom, do jaké míry splňují námi vytvořená data jejich očekávání. V loňském roce jsme vytvořili 1 582 statických tabulek (STADAT) a v nich provedli 4 405 aktualizací. Dále jsme v 1 360 tématech aktualizovali naše dynamické datové tabulky (TAB), a to jak v maďarštině, tak i v angličtině. Vše dohromady vygenerovalo více než půl milionu stažení. Rychlé informace zveřejňujeme v průměru každý druhý den. Opíráme se o zhruba 270 administrativních zdrojů, jejichž počet neustále roste. Spolu s alternativními a privátními daty jimi nahrazujeme stále více primárních datových sběrů, čímž snižujeme administrativní zátěž respondentů v domácnostních i institucionálních šetřeních. Aby byly informace přesnější a rychleji dostupné, zpracováváme nové zdroje dat pomocí pokročilých analytických nástrojů a metod. To vše vyžaduje kvalifikovanou a kompetentní pracovní sílu, která je otevřená inovacím a dbá na kvalitu. Rovněž je třeba instituce, která se rychle a pružně přizpůsobuje měnícímu se digitál¬nímu světu. Od roku 2024 používáme ke sběru dat aplikaci Blaise 5.13.

Dr. Áron Kincses

V HCSO pracuje od roku 2000, v roce 2017 se stal zástupcem prezidenta úřadu, prezidentem je od června 2023. Titul docent získal na Ekonomické fakultě Univerzity v Miškovci v roce 2020 a o rok později byl jmenován profesorem na Óbuda University v Budapešti.

Chtěl byste zdůraznit nějaké inovativní projekty, které váš úřad realizuje?

Od mého nástupu do funkce v červnu loňského roku se proces modernizace urychlil. HCSO se snaží vyhovět požadavkům moderní doby a udržet si náskok před konkurencí na trhu s daty poskytováním lepších informačních služeb a zrychlením vydávání dat. Takzvané rychlé informace, které obvykle obsahují důležité indikátory stavu společnosti (zaměstnanost, nezaměstnanost, výdělky atd.) a ekonomiky (HDP, investice, spotřebitelské ceny atd.), zveřejňujeme v 8:30, tedy v době otevření burzy.

Na našich webových stránkách jsme také vytvořili novou sekci experimentálních statistik, kde prezentujeme údaje vytvořené pomocí experimentálních technik. Jakmile budou otestovány a vyladěny, mohly by se stát oficiálními statistikami. Tímto způsobem rozšiřujeme naše portfolio dat.

HCSO dále realizuje dva stěžejní projekty na zlepšení správy národních datových zdrojů: projekty EMAP (Event-Based Data Platform) a VIMA (Virtual Hungary). Cílem projektu EMAP je reformovat způsob, jakým zaměstnavatelé poskytují statistické údaje založené na událostech, a to na principu jednorázového poskytování dat. Hlavním cílem projektu VIMA je vytvořit informační platformu s více zdroji, která může poskytovat nepřetržité údaje o stavu hospodářství a společnosti prakticky v reálném čase.

Náš úřad rovněž pečlivě sleduje potenciál umělé inteligence. Ta má schopnost pomáhat při sběru, analýze, správě a vykazování dat, což může vést k efektivnější a přesnější práci a ke zvýšení kvality služeb. Strojové učení usnadňuje správu rozsáhlých a nestrukturovaných dat, často označovaných jako big data. Kódování řízené umělou inteligencí se již používá v maďarské statistice zaměstnanosti a podobná technologie byla použita také při zpracování údajů ze sčítání lidu. To si získalo mezinárodní pozornost v odborných kruzích a na březnové návštěvě u nás se o detaily zajímal i předseda ČSÚ Marek Rojíček.

Jaké oblasti byste rád v blízké době ještě vylepšil?

Mám tři krátkodobé strategické cíle, které se vzájemně doplňují.

Zaprvé: Chtěl bych zavést přístup a kulturu orientované na uživatele a jejich spokojenost. K dosažení tohoto cíle jsme již podnikli a dále plánujeme podniknout několik kroků, například zvýšení včasnosti a rozšíření nabídky produktů lépe vyhovujících měnícím se potřebám uživatelů. Jako konkrétní příklad uvedu, že od dubna letošního roku budeme zveřejňovat naše zprávy o HDP včasněji, a to v termínu T plus 30 dní, namísto současného T plus 45 dní.

Zadruhé: Potřebujeme účinnější a komplexnější systém správy dat, který by pokryl celý životní cyklus dat, od diverzifikace zdrojů dat až po využití a opakované použití statistických výstupů. To s sebou nese snížení administrativní zátěže a zvýšené využívání administrativních a alternativních zdrojů.

Zatřetí: Jednou z priorit je i zlepšení institucionální kultury. Představuji si statistický úřad, jehož zaměstnanci jsou vstřícní k inovacím, pružně reagují na změny, jsou kvalifikovaní a motivovaní k učení. Rovněž na interinstitucionální úrovni je nejdůležitější efektivní partnerství HCSO s univerzitami a veřejnou správou a naše mezinárodní přítomnost a spolupráce. V rámci této spolupráce pořádáme každoročně statistické soutěže pro studenty středních škol (Stat Wars) a univerzit (Stat Wars Uni). Dále pracujeme na zvyšování statistické gramotnosti uživatelů prostřednictvím našeho programu Stat Academia.

Chtěl byste něco změnit na fungování Evropského statistického systému?

V dynamickém globálním prostředí se Evropský statistický systém (ESS) a národní statistické úřady snaží přizpůsobovat a vyvíjet, aby čelily novým výzvám. Ačkoli je vždy co zlepšovat, současné úsilí svědčí o snaze zachovat relevanci a přesnost sběru a analýzy statistických údajů.

Jaké hlavní změny a výzvy čekají statistiku v příštích deseti letech?

Postavení statistických úřadů se změnilo s globální digitalizací. Na trhu s daty se objevili noví hráči – nadnárodní vlastníci dat, kteří vystavili oficiální statistiku konkurenci. Největší výzvou je vyrovnat se s touto konkurencí na trhu s daty. To vyžaduje neustálé inovace a změnu přístupu. Pokud nedokážeme transformaci přijmout, neměli bychom do závodu vůbec vstupovat, neboť jsme už selhali. Statistický úřad musí vystoupit ze svých zažitých a pohodlných pracovních schémat a uznat, že se musí stát rozhodujícím aktérem správy dat v novém datovém ekosystému prostřednictvím rozsáhlé digitalizace. Vzhledem k vědeckému, technickému a metodologickému zázemí jsou statistické úřady pro tuto roli obzvláště dobře vybaveny.

Jaké hlavní úkoly řeší maďarská statistika v letošním roce?

Jak jsem již zmínil, mezi naše hlavní úkoly patří zlepšit aktuálnost našich dat, rozšířit využívání umělé inteligence při tvorbě dat a snížit administrativní zátěž respondentů. Projektem pro letošní rok je také přechod na nový systém NACE. Dále pokračujeme ve spolupráci s našimi partnery, pracujeme na rozšíření možností dálkového přístupu k mikrodatům pro výzkumné účely a budeme opět organizovat statistické soutěže pro studenty.

Jak se připravujete na nadcházející předsednictví Maďarska v Radě EU? Bude to pro vás nová zkušenost.

Pro zajištění úspěchu a hladkého průběhu nadcházejícího předsednictví jsem učinil několik opatření. V prvé řadě vše důkladně plánujeme. Posilujeme rovněž partnerství s ostatními členskými státy, evropskými institucemi a zúčastněnými stranami prostřednictvím konstruktivní a transparentní komunikace. Kromě toho jsem pečlivě vybral a jmenoval předsedu pracovní skupiny a předsednický tým. Těmto lidem důvěřuji a jsem přesvědčený, že nás celým procesem předsednictví zdárně provedou.

Rozhovor si můžete přečíst v dubnovém čísle časopisu Statistika&My.