Cestovní ruch v česko-polském pohraničí
07. 05. 2025
Statistiky Regiony a země Regionální statistiky
Počet turistů překračujících hranice mezi Českem a Polskem v posledních letech roste.
Hranice mezi Polskem a Českem v délce 796 km vede převážně horskými oblastmi hojně využívanými k rekreaci a turistice. V příhraničních regionech se proto intenzivně rozvíjí turistická infrastruktura a významným tahounem ekonomiky je zde i cestovní ruch. Jeho zmapování a sledování trendů a tendencí se věnuje publikace vydaná polským statistickým úřadem ve Vratislavi, na které spolupracovali i odborníci z Krajské správy ČSÚ v Liberci.
Okresy v česko-polském pohraničí
Zdroj: Statistický úřad ve Vratislavi
Počty turistů rostou
Mezi lety 2019 a 2023 počty turistů na obou stranách hranice vzrostly. V polských příhraničních okresech to bylo skoro o 9 % a o stejné procento se zvýšil i počet přenocování. V českých příhraničních okresech návštěvnost narostla o 7 %, ale počet přenocování pouze o 2 %. Zajímavé je, že za stejnou dobu se na polské straně dost významně snížil počet ubytovacích zařízení z 960 na 811. Průměrná ubytovací kapacita se tak zvedla z 66 lůžek na jedno zařízení v roce 2019 na 79 lůžek v roce 2023. Na české straně se naproti tomu ubytovací kapacity mírně rozšířily a průměrný počet lůžek na jedno ubytovací zařízení lehce poklesl ze 47 na 45.
Nejvyšší koncentrací ubytovacích kapacit na 100 obyvatel s trvalým pobytem se vyznačují okresy Trutnov a Jeseník na české straně a Krkonošský (Powiat karkonoski) na polské straně. V okresech Trutnov a Krkonošském se také v roce 2023 ubytovalo nejvíce turistů.
Hlavní ukazatele cestovního ruchu v česko-polském příhraničí
Zdroj: Hlavní statistický úřad, Statistický úřad v Řešově
Hranice mezi Polskem a Českem častěji překračují Poláci. Do Česka jich v roce 2023 zavítalo 153 tisíc, zatímco Čechů do Polska 111 tisíc. Nicméně počty českých turistů dynamicky rostou, v roce 2019 jich do příhraničního regionu našeho severního souseda směřovalo jen 22 tisíc. Počty Poláků směřujících do Česka se naopak za sledované období snížily o 9 tisíc. Zajímavé je, že Slováků do Polska mířily v roce 2023 jen 4 tisíce, zatímco příhraniční oblasti v Česku jich navštívilo téměř 98 tisíc. Němců do sledovaných regionů přijelo 103 tisíc na polskou stranu a 209 tisíc na českou.
Zahraniční turisté podle domicilu (%)
Zdroj: Hlavní statistický úřad, Statistický úřad v Řešově
Do Polska hlavně za nákupy
Z Poláků, kteří překračovali hranici směrem ven z Polska, cestovalo více než 60 % z rekreačních důvodů za nějakým turistickým cílem. Zhruba 25 % jich jelo na nákup a 6 % navštívit známé či příbuzné. Turisté směřující opačným směrem deklarovali z více než 70 % cestu za nákupem. Primárně kvůli rekreaci navštívilo Polsko 10 % přijíždějících a za přáteli a příbuznými cestovalo 5 %.
Podle výsledků šetření polského statistického úřadu utratili zahraniční turisté v Polsku průměrně 4 600 mil. zlotých (cca 27 mld. Kč), z toho téměř 85 % za potraviny a nealkoholické nápoje a dalších 8 % za nepotravinářské zboží. Zbylých 7 % výdajů tvořily úhrady služeb.
Více než 80 % osob překračujících česko-polské hranice přijíždí ze vzdálenosti do 50 km a míří do cíle vzdáleného méně než 50 km od hranic. Více než 100 km to mělo z domova k hranicím 10 % respondentů a stejný podíl jich také cestoval dále než 100 km od hranice.
Důvod překročení hranice (%)
Zdroj: Hlavní statistický úřad, Statistický úřad v Řešově
Celou publikaci mapující cestovní ruch v česko-polském příhraničí najdete zde.