Bezplatně pomáhá každý pátý
Dalibor Holý , Gabriela Strašilová
07. 08. 2024
Statistiky Regiony a země Souhrnná data o České republice
Výsledky ojedinělého průzkumu s takřka 16 tisíci respondenty ukázaly například to, že dobrovolnictví se věnují více ženy než muži.
Strávil jste v posledních 12 měsících aspoň 1 hodinu pomáháním, případně nákupem, sběrem, distribucí nebo přípravou darů? Zhruba takto se ptali tazatelé ČSÚ v domácnostech v druhé půlce roku 2023.
V Česku bylo podle tohoto zjišťování vloni 1 662,3 tisíce osob, které pomáhaly bez nároku na mzdu. To představuje podíl 19,2 % ze všech obyvatel starších 15 let. Míra dobrovolnictví byla u žen 21,4 % a u mužů 16,9 %. Početně šlo o 947,5 tisíce žen a 714,8 tisíce mužů.
U těch, kteří vykonávali dobrovolnickou činnost v posledních čtyřech týdnech, činila takto odpracovaná doba průměrně 2,5 hodiny za týden. Většina dobrovolníků se věnovala pomáhání spíše příležitostně, 29,3 % se zapojovalo pravidelně, jeden ze šesti dobrovolníků dokonce každý týden a 1,2 % pomáhalo denně.
Hlavní důvod pro zapojení do dobrovolnické činnosti je v naprosté většině altruistický. Tři z deseti lidí následují své přesvědčení a věří v hodnoty, které podporuje skupina či organizace, v níž působí. Podobný díl lidí odpověděl, že chce být s ostatními lidmi, s přáteli a následuje jejich příklad. Dalších 22,6 % lidí chce přispět komunitě či životnímu prostředí a 14,5 % má za cíl řešit naléhavé potřeby, které veřejné služby nenaplňují. Pouze necelá 4 % dobrovolníků uvedla jako hlavní důvod touhu využít své kompetence a zkušenosti, poznat sám sebe, anebo při dobrovolné práci myslí na svou pracovní kariéru a její rozvoj. Přitom není pochyb, že zkušenost z neplacené činnosti lze na pracovním trhu zužitkovat, případně může pomoci k novému či lepšímu zaměstnání.
Kdo pomáhá?
Nejvyšší míru dobrovolnictví najdeme u lidí středního věku. Mezi 25 až 64 lety je podíl zapojených okolo 22 %. Mladší lidé do 24 let, kteří se typicky ještě věnují studiu, mají míru zapojení jen 15 %, avšak tito dobrovolníci v průměru strávili dobrovolnou pomocí nejvíce času. V průměru to bylo 3,75 hodin za týden, což je výrazně více než u ostatních věkových skupin, kde průměr dosahoval jen do 2,5 hodiny týdně. I v seniorském věku mohou lidé pomáhat, pokud jim stačí síly. U starších 65 let byla míra dobrovolnictví 14 %.
Nadpoloviční díl seniorů pomáhal přímo, bez zprostředkování, naopak u nejmladší skupiny bylo takových jen třetina, pro mladé je typické organizované dobrovolnictví. To převládá (56 %) také u dobrovolníků ve středním věku.
Podobný trend je vidět i v třídění podle stupně dosaženého vzdělání. Obecně nejvíce pomáhají lidé s vysokoškolským vzděláním, mají míru dobrovolnictví takřka 27 %. Zároveň jsou při tom také nejvíce organizovaní, přímé dobrovolnictví provádí jen 35 % z nich. S nižším vzděláním klesá jak míra dobrovolnictví, tak organizovanost. U lidí se základním vzděláním byla míra dobrovolnictví 11 %, a polovina z nich pomáhala přímo. Na druhou stranu tito dobrovolníci odvedli týdně 2,9 hodiny, což bylo ze všech vzdělanostních skupin nejvíce.
Podle ekonomické aktivity jsou typickými dobrovolníky pracující lidé, u nich byla míra zapojení 22,4 %, zatímco u nezaměstnaných dosahovala 16,7 % a u ekonomicky neaktivních osob pouze 14,6 %.
Počty dobrovolníků podle klasifikace zaměstnání CZ-ISCO (tis.)
Zdroj: ČSÚ, Šetření o dobrovolnictví 2023
Kde, komu a jak pomáhají?
Nikoho patrně nepřekvapí, že naprostá většina lidí (85,7 %) pomáhá v místě bydliště. Menší část (13,6 %) jinde v Česku, 0,3 % odjela pomáhat do jiné země Evropské unie a 0,4 % dobrovolníků se této činnosti věnovalo jinde ve světě.
Zaměření dobrovolnické práce je značně odlišné u žen a mužů. Zatímco u žen je jednoznačně nejvýraznější oblastí sociální péče, u mužů je to rozvoj obce, komunity, sousedská výpomoc. Ve třetí nejčastější oblasti se obě pohlaví zhruba shodnou, je jí životní prostředí, péče o zvířata. Muži převažují také v oblasti sportu a pohybových aktivit, ve všech dalších oblastech už se na dobrovolnické práci více podílejí ženy, a to včetně pomoci při mimořádných událostech (která v roce 2023 již nebyla tak výrazná jako v předchozích letech).
Pokud byla dobrovolnická činnost směrována ve prospěch určité skupiny osob, jednalo se nejčastěji o děti a mládež (23,2 %), potom o seniory (19,8 %). Méně často byla činnost zaměřená na menšiny (4,1 %) a na zdravotně postižené (2,3 %). Případně se mohlo jednat o zaměření na kombinaci uvedených skupin (7,5 %).
Pro určení charakteru dobrovolnické činnosti byla upravena klasifikace CZ-ISCO, která standardně slouží pro třídění placených zaměstnání (profesí), přičemž se využila podobnost vykonávaných činností. Ukázalo se, že škála dobrovolnických činností je opravdu velmi široká. Patrně však nepřekvapí, že ty nejčastěji uváděné byly klasifikovány do hlavní třídy pomocní a nekvalifikovaní pracovníci, do níž spadalo 36,8 % dobrovolníků. Nejvíce byly zmiňovány činnosti jako sběr odpadků v přírodě, úklidové akce v místě bydliště a okolí nebo úklid po společenských akcích. Často se také jednalo o sběr použitého oblečení pro různé charitativní organizace.
Dobrovolníci se ale nezřídka věnovali i kvalifikovaným činnostem. Velký podíl dobrovolníků byl klasifikován jako techničtí a odborní pracovníci (23,0 %), další pořadí zaujímala hlavní třída pracovníci ve službách a prodeji (18,8 %), v níž se nejčastěji objevovali pracovníci v oblasti ochrany a ostrahy. To se týkalo především mužů. Šlo obzvláště o dobrovolné hasiče, kteří nejen že doplňují činnost profesionálních hasičských sborů, ale mnohdy se také starají o trénink dětí v požárním sportu, dokonce i o kulturní dění v obci. U žen se nejčastěji jednalo o pracovnice osobní péče v oblasti vzdělávání, zdravotnictví a v příbuzných oborech, uváděny byly zejména činnosti jako hlídání dětí či pomoc seniorům.
Je vcelku logické, že kvalifikované dobrovolnické činnosti prováděli častěji ti lidé, kteří pracují v kvalifikovaných zaměstnáních. Avšak takřka polovina zaměstnaných specialistů pomáhala činnostmi, které lze klasifikovat jako manuální práce. Na druhé straně pracující v dělnických profesích se často realizovali v dobrovolnictví s charakterem kvalifikované nemanuální práce, často i specializované. Dobrovolnictví tak rozvíjí lidský potenciál.
Jedna z otázek byla též zaměřena na to, zda dobrovolnická činnost probíhala (alespoň částečně) online, resp. virtuálně, což uvedl každý dvacátý dobrovolník. Online byly prováděny zejména činnosti technických a odborných pracovníků, nejčastěji zde byla zmiňována organizace různých charitativních akcí a sbírek.
Oblast dobrovolnické činnosti
Zdroj: ČSÚ, Šetření o dobrovolnictví 2023