AIDS už mladé v USA neděsí
13. 08. 2019
Události Svět
WHO globální šíření běžně přenosných sexuálních chorob vyhodnocuje pravidelně. Její závěry se opírají o publikované studie a zjištění pracovníků WHO na celém světě. Nová studie navazuje na rozsáhlé šetření, které se konalo v roce 2012. A právě ve srovnání s analýzou z roku 2012 organizace nezaznamenala žádný výrazný pokles v počtech nových či existujících případů sexuálně přenosných chorob. Podle WHO je každý 25. člověk nakažen kapavkou, syfilidou, trichomoniázou nebo chlamydiemi. Někteří z nich jsou infikováni hned několika zmíněnými chorobami zároveň.
Antibiotika vždycky nezabírají
Bakteriální pohlavně přenosné choroby (kapavka, syfilida a chlamydie) je možné léčit s pomocí běžně dostupných léků. Léčbu syfilidy však komplikuje nedostatek specifického druhu penicilinu. Dalším problémem je tzv. superkapavka, na kterou je velmi složité nalézt účinná antibiotika a jež se v roce 2017 objevila ve Velké Británii.
Přibližně před 20 lety vydalo americké vládní Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí ambiciózní plán na „vymýcení syfilidy ve Spojených státech“. Krátce po jeho oznámení se počet infikovaných pacientů naopak začal zvyšovat a následně se čísla už jen zhoršovala. Mezi lety 2000 až 2016 se počet nakažených dokonce zečtyřnásobil. U rodiček nakažených touto nemocí je až 40% pravděpodobnost, že se jejich dítě narodí mrtvé.
Problémem však není pouze syfilida, ale i další pohlavně přenosné choroby. Po krátkém poklesu se opět vrací kapavka, jejíž výskyt od roku 2010 vzrostl o 46 %. Výskyt chlamydiových infekcí se od roku 2000 téměř zdvojnásobil.
Způsob přenosu pohlavních chorob, totiž nechráněný styk s infikovanou osobou, je přitom veřejně dobře známý. Co je tedy důvodem rychlého nárůstu počtu nakažených? Sex je v současnosti považován za méně nebezpečný. Nejvíce obávaná pohlavní nemoc AIDS je mnohem méně děsivá než kdysi. Ti, kterým v Americe hrozí poměrně vysoké riziko infikace virem HIV, jsou nyní vyzýváni k tomu, aby jednou denně užívali profylaktické pilulky, které mohou nebezpečí snížit až o 99 %. Těm, kteří se HIV nakazili, nabízejí antiretrovirové léky možnost téměř normálního života. Pilulky ale nechrání před dalšími pohlavně přenosnými nemocemi.
Mladí lidé v USA se obávají především nechtěného těhotenství. Antikoncepční pilulky a nitroděložní tělíska sice mohou zabránit početí, mnoho párů ale pak už vůbec nepoužívá kondomy. A u lidí, kteří pravidelně nepodstupují testy, následně může docházet k šíření infekcí.
Rostoucí výskyt pohlavně přenosných chorob zaznamenala mezi lety 2010 až 2014 i řada zemí západní Evropy, některé dokonce až o dvojnásobek. Zdá se tedy, že za touto plošnou změnou je třeba hledat spíše obecnou změnu v sexuálním chování. S tím, jak vir HIV přestal být strašákem, se podle Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí snižuje chuť používat při sexu kondom. Pomůcka je často považována za neatraktivní a lpění na jejím použití je prý možné chápat jako narážku na partnerovu „čistotu“. Nechat se takovými dojmy ovlivnit je ale riskantní, zvláště pokud je to „v žáru okamžiku“.